لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
مجمع عمومي اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران
فعاليت ها و همايش ها (صفحه۱۵)

فهرست اصلي
فهرست:

  * هجدهمين همايش سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران
  * حجت الاسلام و المسلمين، حسيني شاهرودي، نماينده ولي فقيه در استان
  * سخنراني آقاي دكتر مندني پور
رياست اتحاديه كانون هاي وكلاي دادگستري ايران

  * آقاي گروسي رييس كل دادگستري استان كردستان
  * آقاي بهمن كشاورز
مهمان ويژه همايش كردستان

  * جلسه عصر چهار شنبه ۲۶/۲/۹۱ هجدهمين همايش اسكودا - سنندج
-------------------------------------------------------------  * هجدهمين همايش سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران

۲۷ و ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۱ - استان كردستان - سنندج
سخنراني آقاي مرادي رياست كانون وكلاي دادگستري كردستان
                                       
جلسه افتتاحيه هجدهمين همايش شراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران، در تاريخ ۲۷/۲/۱۳۹۱ در تالار ابن سينا دانشكده پزشكي كردستان در شهر سنندج با تلاوت آياتي از كلام الله مجيد و پخش سرود ملي جمهوري اسلامي ايران، شروع گرديد. در اين جلسه، ابتدا آقاي مرادي رياست كانون وكلاي دادگستري كردستان و سپس برخي مدعوين به ايراد سخن پرداختند.سخنران اول:
آقاي مرادي – رييس هيات مديره كانون وكلاي دادگستري كردستان


وي ضمن خوش آمد گويي به مدعوين به بيان تاريخچه مختصر، جمعيت و وسعت استان سرسبز كردستان پرداخته و اشاراتي به سوابق فرهنگي و تاريخ تمدن آن نمود.

كانون وكلاي دادگستري كردستان، در آذرماه ۱۳۸۵ با همت وكلاي كردستان و به خصوص همكاري رييس كل دادگستري جناب آقاي گروسي با حضور ۶۱ نفر وكيل پايه يك دادگستري، تشكيل گرديد. از آن زمان تا كنون، سه دوره هيات مديره انتخاب شده و در حدود ۲۰۰ نفر وكيل پايه و ۶۰ كارآموز وكالت دارد.
دوره پنجم آزمون وكالت در سال گذشته برگزار شد و علي رغم همه مشكلات موجود، ۸ نوبت اختبار برگزار شده است. تمامي كميسيونهاي كانون وكلاي دادگستري كردستان فعال هستند. در سال گذشته بيش از ۵۰۰۰ مشاوره رايگان و ۵۰۰ وكالت تسخيري و معاضدتي داشته است. به يمن تشكيل هجدهمين همايش اسكودا و با ياري همكاران، خوشبختانه در بهترين نقطه شهر سنندج، ساختماني ۶ طبقه، خريداري و راه اندازي شده است. در برنامه هاي سال جاري، خدمت مشاوره تلفني هم در برنامه كانون قرار دارد.رئيس كانون وكلاي دادگستري كردستان، در بخش بعدي، به بيان تاريخچه مختصر تشكيل كانون وكلا و استقلال آن پرداخته و اشاره شد كه بعد از تصويب لايحه استقلال كانون هاي وكلا تا كنون، قوانين مختلفي در خصوص وكلا و وكالت تصويب شده است.

در سنوات اخير جامعه وكالت ناملايماتي را به خود ديده است. كانون و وكيل، زماني مي توانند از حق دفاع كند كه استقلال داشته باشند و وكيل مستقل در كنار قاضي مستقل، موجب بسط عدالت و سلامت قضا مي گردد. زماني كه وكيل شرافت خود را توثيق مي نمايد و سوگند ياد مي كند كه از حق دفاع كند كه لازمه آن دادرسي عادلانه است و اين امر نياز به استقلال وكيل دارد . فرشته عدالت بايد با هر دو بال خود يعني وكيل مستقل و قاضي مستقل به پرواز درآيد .
بالا
فهرست اصلي


  * حجت الاسلام و المسلمين، حسيني شاهرودي، نماينده ولي فقيه در استان

سخنراني در جلسه صبح ۲۷/۲/۹۱
هجدهمين همايش كانون هاي وكلاي دادگستري ايران
                                       
بنده هم خير مقدم عرض ميكنم به پيشكسوتان حرفه شريف وكالت، وكلاي عزيز كه ميهمان مردم كردستان هستند. خوش آمد ميگوييم به خطه صفا و وفاداري. به بركت وجود مردم خوب كردستان و حمايت هاي حضرت امام و مقام معظم رهبري، اين منطقه يكي از امن ترين مناطق است.


اين ايام ايام ولادت حضرت زهرا (ع) است و اين منطقه به ارادت به اهل بيت معروف است و لذا مراسم جشن هاي تولد حضرت زهرا (ع) در اينجا، هم چنان برقرار است و ادامه دارد. ولادت حضرت امام نيز است كه فرمود برويد به مردم كردستان خدمت كنيد. حساب مردم كردستان را از ضد انقلاب جدا بدانيد. كه بر همين اساس جهاد سازندگي در اين استان اقدام كرد و بعد از آن توطئه هاي گروهك ها و سپس جنگ تحميلي كه اين استان را كمي به عقب انداخت. اما امروز مي بينيم كه روز گذشته، تا دورترين روستاي مرزي استان كردستان، خدمت گاز رساني، به پيش رفت و افتتاح شد. اكنون حتي روستاهاي استان از برق برخور است و در حاليكه در برخي استان ها، اين ميزان خدمت نشده است.

اين هفته، در سالروز سفر تاريخي مقام معظم رهبري، در سال ۱۳۹۰ به كردستان هستيم كه بركات و خيرات بسياري براي اين استان داشت. فرمودند كردستان سرزميني است امن نه امنيتي، كه سرمايه گذاران بيايند و در آن سرمايه گذاري كنند، و هم استاني است فرهنگي و هنري، كه دراين بعد هم، پيشرفت هاي بسيار خوبي، شده است. در بحث دانشگاه ها هم از نظر كميت و تعداد كه ۶۵۰۰۰ نفر، دانشجو دارند تحصيل ميكنند و در تحصيلات تكميلي رشته هاي مختلفي توسعه پيدا كرده است.از نظر حوزه ها هم همينطور و ما الان حدود ۳۰۰۰ روحاني اهل سنت داريم و در مناطق شيعه نشين هم همينطور كه اينها از بركات حضور مقام معظم رهبري است. از بركات معنوي هم مي توان به آن اشاره كرد، ذهنيتي براي ديگران بود كه احساس جدايي ميكردند بر اساس مذهب و قوميت كه اكنون وحدت ديده مي شود. ايشان فرمودند كه امروز هر كس از جدائي و تفرقه، صحبت كند، چه شيعه باشد و چه سني، خلاف مصالح كشور است.

هويت قوم كرد، يك فرصت براي كشور است، چرا كه قوم كرد هم مسلمانند و هم ايراني، همانند ساير اقوام ايراني. حتي كردهاي عراق و تركيه هم، براي خود سابقه تاريخ ايراني قائل هستند. همه بايد تلاش كنيم و ايراني قدرتمند و سربلند بسازيم كه مايه مباهات هر ايراني در هر جاي دنيا باشد و اين امر در حال تحقق است.

مي بينيم كه همه قدرتها سعي دارند ايران را تحريم كنند، در مسئله اعلام تحريم نفتي ايران در چند ماه بعد از طرف اروپا، ايران پيش دستي كرد و باعث شد ناكامي سران اروپا شد، ساركوزي از قدرت بركنار شد و مركل نيز با توجه به انتخابات اخير، در همين مسير است.

منطقه كردستان هم در حال پيشرفت است چون فرمايش رهبري بوده كه دولت در سفر استاني با دست باز در اين استان كار مي نمانيد. اين منطقه ظرفيت هاي لازم را دارد هم از نظر طبيعي و اقليمي و تجاري و ساير موارد.

اساس كار وكالت بايد بر مبناي فرمايش حضرت علي ع باشد كه دوست مظلوم و دشمن ظالم باشيد. كسي كه مظلوم واقع مي شود بايد كساني از او دفاع كنند. هر كسي از مظلوم دفاع كند اگر در اين راه جانش را از دست بدهد، شهيد است. لذا دفاع از مظلوم را اساس و محور كار قرار دهيم و اين امر ميزان و معيار باشد. اگر اين طورباشد بسياري از مشكلات حل خواهد شد.

نكته ديگر در حمايت از مظلوم و موكل، گاه اين طور جا افتاده كه چون وكيل حق الوكاله ميگيرد، نگاه اول اين است كه بايد او را تبرئه كند و اشكالي هم ندارد اگر بر حق باشد. دفاع وكيل بايد اين باشد كه موكل يا خاطي واقعي، بايد مجازات بشود ولي به اندازه جرم ووكيل بايد تلاش كند كه بيشتر از اين نشود. اين دفاع از حق است. هيچوقت اين نگاه نبايد باشد كه چون حق الوكاله گرفته بايد حتما تبرئه شود به هر قيمتي، بلكه بايد معيار حقوقي، رعايت شود.

نكته ديگر رعايت حقوق است. شما اساتيد حقوق هستيد. ما يك حق الناس داريم و يك حق الله، بعلاوه گاهي بحث حق شخصي است و گاهي حقوق اجتماعي. لذا به همه اين مباحث بايد توجه شود. ميزان بايد رعايت شود و محور بايد عدالت باشد. اگر عدالت باشد به نفع همه است. مسائل حق الله به نحوي است كه اساسا فرد سريع مجازات نشود. اما در حق الناس بايد بيشتر دقت شده و همه موارد رعايت شود. اگر فردي به خاطر حقوق عمومي بايد مجازات شود، بگذاريد بشود. اين به نفع جامعه است و حتي به خود آن فرد.
نكته ديگر بحث قانون است. قانون يك اصل كلي است كه بايد رعايت شود چه قوانين خدايي كه حريم آن نبايد شكسته شود. اگرچه برخي فكر ميكنند با حريم شكني، نفع موقت حاصل شده است، ولي در نهايت به ضرر همه است. قانون بايد رعايت شود و اصلاح قانون از طريق خودش است و تا زمانيكه قانون معتبر است، لازم است در تمامي ابعاد رعايت شود

نكاتي هم در مورد كانونهاي وكلا هست. اين بسيار جايگاه لازمي است و در اسلام هم داريم كه هرچيزي كه مورد نياز مردم است بايد آماده شود. وجود وكيل و كانون وكلا هم يك نياز است براي جامعه.

لذا بايد بحث تخصص را جدي بگيريم و وكالت هم بايد تخصصي شود . وجود وكيل عمومي اشكال ندارد ولي در بخش هاي تخصصي بايد وكيل تخصصي داشته باشيم. در عصر حاضر كه امر دفاع، يك بحث فني است و براي همه امكان اين مسئله نيست، بر عهده جامعه است كه اشخاصي براي اين كار تربيت شود كه اين امر واجب كفائي است. البته اگر محدود به چند نفر شد، براي آن اشخاص، حتي مسئله از حيث شرعي، واجب عيني است.

نكته اي كه در اين مسئله وجود دارد اين است كه خيلي ها متوجه اين امر نيستند كه نياز به وكيل دارند. جون اين هنوز فرهنگ نشده است. اين افراد در برخورد با مسائل خود، شخصا اقدام كرده و حتي تا مراحل آخر تشكيل پرونده و حكم، به وكيل مراجعه مي كنند و لذا دچار مشكل كه شدند تازه به سراغ وكيل مي روند و اين كار وكيل را مشكل مي كنند.

اگر مردم ما بدانند كه حتما نبايد اتفاقي بيفتد تا وكيل بگيرند. اينها بايد مشاور حقوقي داشته باشند كه در زمينه هاي مختلف كمكشان كند، اگر اين امر بشود مشاغل بيشتري هم ايجاد مي شود و ايجاد اين فرهنگ خود اشتغال زاست. مابايد فرهنگ وكالت را ترويج كنيم.

اين امر نياز به چند چيز دارد. يكي بخش فرهنگ سازي و بايد اين فرهنگ را داشته باشيم كه بايد كار كنيم. كانون وكلا بايد به شكل جدي تري وارد عمل شود و فرهنگ سازي كند كه حضور وكيل چقدر لازم و ضروري است. مردم بايد نياز به وكيل را احساس كنند.

نكته اساسي ديگري كه وجود دارد و آن در دست خود كانون ها است، بحث اعتماد سازي است. بگذريم از اينكه چه كساني چه كردند يا كارشان درست بوده يا نبوده، بايد در مردم اين اعتماد را ايجاد كرد كه وكيل مي آيد كه از حق او دفاع كند، نه اينكه حق را ناحق كند.

كانون بايد با تخلفات برخي افراد، خودش با جديت برخورد كند. اگر يك نفر خطا كند اثر آن روي همه است و مردم آن را به همه وكلا نسبت مي دهند. هرجا كه مهم تر است مقام رسيدگي مستقل دارد مانند نظامي ها يا روحانيون كه دادگاه مستقل دارند و جدي با تخلفات آنها برخورد مي شود. براي وكلا هم بايد اينگونه باشد كه اگر كسي خطا كرد متنبه شود تا سلامت كانونها حفظ شود و اعتماد مردم را جلب كند تا مراجعات بيشتري داشته باشيد.
بالا
فهرست اصلي


  * سخنراني آقاي دكتر مندني پور
رياست اتحاديه كانون هاي وكلاي دادگستري ايران


سخنراني در جلسه صبح ۲۷/۲/۹۱
هجدهمين همايش كانون هاي وكلاي دادگستري ايران
                                       
سلام و خوش آمد به حضار و مقامات محترم قضايي و نمايندگان بزرگوار مجلس كه از باب احساس مسئوليت حاضر هستند و نمايندگان سازمان زندانها و ساير مقامات محترم حاض در جلسه.


قبل از هر چيز از مسئولان عزيز و ميزبان كانون محترم كردستان، تشكر ميكنم و از همه كساني كه در اين زمينه زحمت كشديدند تا بتوانيم از اقصي نقاط كشور در اين استان تاريخي و صاحب نا م و انصافا با فرهنگ، گرد هم باشيم و به بررسي مسائل و مصائب صنفي بپردازيم و ضمنا با فرهنگ و جغرافياي اين استان آشنا شويم، از همه اين عزيزان تشكر مي شود و ما همگي شوق ديدار از اين استان را داشتيم.

عرض سلام و ادب خدمت شما همكاران محترم، كه با قلم و قدم و زبان خود در راستاي اعتلاي كانون با سابقه صد ساله و ۶۰ سال استقلال، هرچند نيم بند، تلاش مي نمائيد. استقلالي كه آمده ايم پيامش را مرور كنيم و به گوش مردم و مستولين مقامات قضايي و اجرايي و قانونگذاري، كه با دردرهاي ما آشنا هستند، برسانيم و بگوييم كه استقلال كانون هم منافع جامعه را در بر دارد و هم ضامن آبروي جهاني ما است.

استقلال راحت به دست نيامده و محصول شش دهه حركت و دفاع و ايثار بزرگاني بوده كه امروز به بار بنشيند. بنده از جناب آقاي حسيني شاهرودي تشكر ميكنم و مي خواهم، بگويم كه بزرگاني چون ايشان درد دل ما را بشنوند و بگويند. يكي از اهداف ما در اين مسير، رساندن پيام مان به دلسوزاني است كه به نوعي با وكالت و وكيل و جايگاه وكيل، آشنائي داشته و درد مشترك داريم.
انتظار به حقي كه ما ازآنها داريم و آنها از ما دارند. جناب شاهرودي در قسمت هاي پاياني سخن، از زبان ما گفتند. ما هم دنبال ايجاد نهاد مقدس وكالت و با جايگاهي ارزشي در جامعه هستيم و به حق در اين زمينه حركت هاي مهم و موثري داشته ايم. در كنار آن قوه قضاييه كه نماينده آن، در اين جلسه حضور دارند، از اين قوه محترم انتظار داريم كه جايگاه وكيل را آن طور كه شايسته و بايسته است به رسميت بشناسند


ضمن حفظ حرمت دستگاه قضا، به عنوان عضوي از جامعه حقوقي كشور به نمايندگي از چندين هزار وكيل و كارآموز انتظار داشته وداريم كه وكيل را بعنوان كسي كه نه فقط روي كاغذ هم شان قاضي شناخته شده، بلكه در عمل نيز اين شان و جايگاه را برايش قائل شوند.

وكلاي ما امروز خدماتي را به جامعه ارائه مي دهند كه شايد اگر يك مجموعه بزرگ با صرف صدها ميليارد تومان تشكيل شود نيز نميتواند چنين خدماتي را ارائه دهد و به عنوان معاضد دستگاه قضا، با بيش از چهل هزار وكيل خدمات رساني كند. نهاد وكالت در كنار دستگاه قضاست و توقع دارد مورد احترام باشد.

بارها وكلاي جوان مراجعه ميكنند و اعلام مي كنند كه با ما حتي در حضور موكل، برخورد هاي نامناسب شده كه حتي، توان لازم را از نظر روحي از ما گرفته و اين امر استرس زاست. يكي از بزرگان دستگاه قضا، با صغري و كبري، اينطور برآورد كردند كه چون وكيل اعلام كرد استرس دارم در اين فضا، اصل را بر اين گذاشته كه چون حق الوكاله بالايي گرفته استرس دارد، اين خلاف اخلاق قضاست.

اگر قاضي آن طرف ميز است و ما اين طرف ميز، فراموش نكينم كه، هردو از يك دانشگاه و استاد برخوردار بوده ايم . هردو در يك جامعه و با دردهاي مشترك زندگي ميكنيم. ماهم دنبال حق و حقيقت هستيم. سخن و درد دل بسيار است و حرف هاي زيادي داريم كه اميدواريم در اين همايش بتوانيم لايحه جامع وكالت رسمي را مورد بررسي قرار داده و نظرات خود را در اين خصوص بيان كنيم.

اگر قرار است براي نهادي قانون وضع شود بايد از او دعوت شود تا اظهار نظر كند و وكيل دادگستري در اين امر يعني قانونگذاري، صاحب نظر است و بايد از او دعوت شود. اين به نفع قانون و قضا و جامعه است و اين حداقل خواسته ماست

كلام آخر برگرفته از قرآن است خطاب به همكاران كه خداوند سرنوشت هيچ قومي را تغيير نخواهد داد مگر اينكه آن قوم در درون و نفس خود تغيير ايجاد كنند و قطعا وكلاي محترم هم خواسته اي جز احقاق حق خود و رسيدگي به خواسته هاي برحق قانوني ندارند. اميدوارم در پايان اين همايش به نتايج خوب و مثبتي دست پيدا كنيم.
بالا
فهرست اصلي


  * آقاي گروسي رييس كل دادگستري استان كردستان

سخنراني در جلسه صبح ۲۷/۲/۹۱
هجدهمين همايش كانون هاي وكلاي دادگستري ايران
                                       
خوش آمد خدمت حضار و وكلا و دانشجويان و نمايندگان محترم مجلس و ساير مدعوين عزيز. بنده نميتوانم خوشحالي خود را از ديدن اساتيد و پيشكسوتان حقوق، مخفي كنم. اين جلسه بسيار باشكوه و خوبي است. خوش آمد ويژه خدمت آقاي دكتر افتخار و آقاي كشاورز كه سالها در پيشبرد اهداف نهاد وكالت زحمات زيادي متقبل شده اند. حضور شما در اين استان افتخاري است براي دستگاه قضا و كانون وكلاي كردستان.

اين استان قدمگاه شهداي نامور وگمنام است و بايد هنگام ورود به كردستان به خاطر تقدسش وضو گرفت چرا كه داراي مردمي مقاوم و معتقد و وفادار به نظام و ارزش هاي اسلامي و داراي فرهنگي غني است. اميدواريم ضمن تعقيب اهداف صنفي در جلسات داخلي، با فرهنگ اين استان هم آشنا شويد.
جلسه خصوصي است و ميخواهيم بي پرده صحبت كنيم. جناب دكتر مندني پور مطالبي را فرمودند كه بارها به گوش ما رسيده و به دستگاه قضا منتقل كرديم و بالعكس. به نظر ما جايگاه وكيل، جايگاه رفيعي است و وكيل معاضد خوبي براي دستگاه در مهندسي قانون و اعمال قانون مي باشد.

ميدانيد كه قضاوت بسيار سخت و پيچيده است و لغزش گاه هاي فراوان دارد و به همين دليل است كه در نظام اسلام و بسياري نظام ها حقوقي ديگر نظارت بر قضاوت تاكيد شده است. وكيل در مسير دادرسي و براي احقاق عدالت ياور خوبي است و اين در دستگاه قضايي اعتقاد ماست.

در زمينه انطباق موضوع با قانون و تحليل مقررات و زدودن ابهامات، قطعا وكيل نقش مهم و حياتي دارد. اشتباهاتي كه قاضي در صدور حكم مرتكب مي شود اگر وكيل حضور داشته باشد قاضي برحذر مي ماند از اين اشتباهات و در خاتمه دعوي نقش حياتي در طرح و ادامه و خاتمه پرونده دارد. همه اينها مانع از اطاله رسيدگي و مهمتر از آن، مانع از طرح دعاوي متعدد مي شود كه يك مشكل براي دستگاه قضا است. گاه ديده مي شود كه كسي برحق است ما با مراجعات مكرر نتوانسته نتيچه بگيرد و اين به اين دليل است كه به وكيل مراجعه نكرده كه بتواند حق خود را بگيرد يا شايد مراجعه كرده ولي وكيل نتوانسته از حق او دفاع كند

وكيل مي تواند از طرح دعاوي بي اساس ممانعت كند. وكيل نبايد هردعوايي كه به وي ارائه شد، بلافاصله در دادگستري مطرح كند، بلكه بايد سعي در صلح و سازش قبل از طرح دعوي كنند و اين باعث كاهش بار دستگاه قضا مي شود. در اين مسير آسيب هايي هست علي رغم تمامي نقش هاي مثبت و ارزنده كه براي وكيل هست.

گاهي اصرار بر اثبات باطل مشاهده مي شود. نبايد در اين زمينه تلاش شود. گاهي بعضي از اقدامات كه موجب تاخير در رسيدگي است كه ظاهر قانوني هم دارد مثل استفاده از مواعد در آخرين روز، يا ايرادات غير موثر كه موجب تطويل و تاخير محاكمه و اطاله دادرسي و صدور حكم مي شود. گاهي نحوه بيان مطلب كه موجب گمراهي قاضي ميشود كه آسيبي است كه بايد از آن اجتناب كرد.

نكته بعدي دفاع جانانه از مظلوم است. گاه مظلوم معسر است و توان پرداخت هزينه هاي دادرسي ندارد. تقاضاي اعسار ميكند كه با دشواري پذيرفته مي شود. او توان بهره مندي از خدمات وكيل را ندارد. اين موارد را بپذيريم به عنوان يك وكيل كه كار مقدسي دارد و صرفا براي پيشرفت كار و گره گشايي مشكلات و براي آخرت نگاهي هم به دستان خالي مظلوم داشته باشيم و ميدانم كه در بسياري موارد وكلا اين كار را براي رضاي خدا انجام مي دهند.

اگر از قاضي عمل خلافي سر زند، شايد برخي قضات جوان، كه در مسير كسب تجربه هستند. حركاتي كه از قضات مشاهده مي شود معمولا از قضات جوان هستند و نوع برخورد شما، خصوصا پيشكسوتان مهم است. ما گله نميكنيم. وكيل و قاضي با هم در قضاوت و مراحل دادرسي، همكار هستند. وكيل و قاضي دو روي يك سكه هستند. اگر دستگاه قضا مقتدر باشد اين اقتدار هم از قاضي و هم از وكيل كسب مي شود. نظام حقوقي قوي ناشي از قاضي و وكيل قوي است. هر خروجي از دستگاه قضا هم به وكيل و هم به قضات نسبت داده مي شود.

در مسير قاضي، آسيب هاي بيشتري هست و نياز است كه وكلا از طريق ارتباط با دستگاه هاي نظارتي و قضايي همكاري كنند. ما معتقديم شان وكيل بايد در رسيدگي ها رعايت شود و هميشه يادآوري كرده ايم كه وكلا نقش مهمي در دادرسي و احقاق حق دارند واز اطلاعات ايشان، بايد استفاده شود.

وظيفه مهم وكلا امروز اين است كه تمام قد، از حق دفاع كنند. در مسير پيچيدگي هاي قوانين يك وكيل مومن و باتقوي نبايد به نقض حق طرف مقابل ا قدام كند. بايد وكيل بيان تقصير كند كه اين امر محكمه را متقاعد ميكند كه به خاطي كمك كند كه بيدار شود و مجدد مرتكب تخلف نشود .

ما در نظام اسلامي زندگي ميكنيم و مدافع مكتب علوي و محمدي هستيم. اگر جايي گذارمان به پرونده هاي بين المللي افتاد از نظام اسلامي دفاع كنيم. نظام حقوقي اسلام مبتني بر فطرت است و يك سرو گردن از ساير نظام ها برتر است. پس اگر گاهي صحبت حقوق بشر و نقض آن مي شود ما از ملاك هاي حقوق بشر در نظام اسلامي دفاع كنيم و به آنها بفهمانيم كه ملاك ما در رعايت حقوق بشر چيست. گاه از حقوق بشر به عنوان ابزار سياسي استفاده ميكنند ولي ما بايد ملاك هاي استفاده را به آنها توجيه كنيم.

حضور اساتيد در اين محفل بيان مطلب را براي من سخت ميكند و اميدوارم بتوانيم از تجربيات و اطلاعات آنان استفاده كنيم . اميدوارم اين همايش نتايج خوبي داشته باشد و موجب سلامت كار قضات و وكلا شود و بتوانيم در دستگاه قضا از نتايج آن استفاده كنيم.

دادگستري كردستان يكي از دادگستري هاي پاك و سالم است . قضات شايسته اي داريم و تعدادي از قضات قديمي بازنشسته شده اند و در جايگاه وكيل خدمت ميكنند كه شهادت مي دهند كه دادگستري كردستان پاك است. طرح مديريت يك پارچه رايانه اي، CMS پياده سازي و در حال اجراست.

كانون وكلاي كردستان داراي انسجام خاصي است و ارتباط دوستانه اي با دستگاه قضا دارند و داريم. گله مندي آنها را با آغوش باز پذيرفته ايم و منعكس كرده ايم . با صدور آراي متقن و محكم، وضعيت دادگستري كردستان، با بيست سال گذشته تفاوت زيادي كرده و سطح آموزش هاي ضمن خدمت بيشتر شده است.

۱۵۰ نفر قاضي آماده هستند براي آزمون جامع پودماني كه مسير دكترا را طي كنند و تعداد زيادي از قضات دوره كارشناسي ارشد را طي كرده و بسياري دانشجوي دكترا هستند كه در نتيجه جامعه قضات ما داراي بار علمي خوبي هستند. مايليم به گونه اي راي صادر شود كه اساتيد دانشگاه آنها را با احترام در كلاس خود مطرح كنند. اميدواريم دستگاه قضايي مقتدر و مدافع مردم داشته باشيم كه با حضور مقتدر وكلا حاصل خواهد شد.

اميدواريم نصايح شما عزيزان كه در جهت اجراي بهتر مقررا ت و بسط و گسترش عدالت است بتوانيم استفاده كنيم و قطعا من بعد از پايان همايش نتايج آن را از آقاي مرادي دريافت خواهم كرد و به دستگاه قضا ارائه خواهم داد.
بالا
فهرست اصلي


  * آقاي بهمن كشاورز
مهمان ويژه همايش كردستان


سخنراني در جلسه صبح ۲۷/۲/۹۱
هجدهمين همايش كانون هاي وكلاي دادگستري ايران
                                       
تشكر ميكنم از هيات مديره كانون كردستان و همكاران جوان كه در برگزاري اين همايش زحمت بسيار ميكشند، اميدواريم، عندالله ماجور باشند ، سعي ميكنم در اقل مدت مطالبم را ارائه كنم تا برسيم به مطالب اصلي كه شما به عنوان اعضاي هيات عمومي به آن خواهيد پرداخت

در مورد وضعيت دادگستري استان كردستان بايد بگويم اين همايش يكي از مواردي است كه من احساس آرامش كردم به لحاظ آنچه كه ازمقامات و سخنرانان قبلي شنيدم همه معقول بود و اين مويد اين است كه همه چيز در جايگاه خود است.نكته اي كه توجه مرا جلب كرد اين است كه برخلاف بسياري از استانها، تعداد وكلاي دادگستري استان كردستان با تعداد مراجعات و جمعيت نسبت منطقي دارد. عدم تناسب تعداد وكلا با پرونده هاي موجود به خودي خود موجد مشكلاتي است
        
نكته اي در مورد بي عنايتي كه شده بود به يكي از همكاران، لازم است از طرف كانون مربوطه يا دستگاه موازي، در مورد آن موضع گيري مناسب، به عمل آيد. در اين امر نكته اي خاص وجود دارد و آن اينكه به محض اينكه به وكيلي گفته شود كه اگر مي دانستيد موكلتان چه كرده آن را نمي پذيرفتيد، يه اين معني است كه من نظرم را دادم و در اين شرايط، آن قاضي محترم، بايد از رسيدگي امتناع كند. چرا كه در قانون نظارت جديد هم، پيش بيني شده كه اعلام نظر قاضي قبل از پايان دادرسي، يكي از موارد تخلفات انتظامي است

ما جمع شديم و مقامات قضايي استان هم حضور دارند. مهمترين مسئله اي كه داريم قضيه لايحه وكالت رسمي است. اگر ما به وكالت به عنوان يك ارزش نگاه كنيم كه بايد اينطور باشد، اگر لايحه به شكل حاضر تصويب شود وكالت ديگر ارزش نخواهد بود چون بسياري از اوصاف اصلي و جهاني خود را از دست خواهد داد. اين به ضرر حق دفاع است و مهمتر از آن به ضرر قوه قضاييه و در نهايت به ضرر نظام حاكم، چرا كه اصل وكالت را زير سوال مي برد.
بايد در اين زمينه روشنگري كنيم. آنچه در طرح مجلسيان آمده با ۱۵۷ امضاء، نشان ميد هد كه قوه مقننه هم نسبت به قضيه ما بسيار حساس است. با وجود متن قوي در مورد وكالت، چرا متن لايحه وكالت رسمي مطرح شده و آن هم بدون اطلاع كانونهاي وكلا، كه مشخص نيست. و قابل توجه تر اينكه اين متن تا دو ماه پيش منتشر نشده و به كانونها هم ارائه نشده بود كه منطقي به نظر نمي رسد.

لازم ترين كاري كه الان بايد انجام شود اين است كه همه كانونها تمام توان خود را صرف اين لايحه كنند . صرف نظر از اختلاف سلايق، كه بايد آنها را كنار بگذاريم و بر اين لايحه متمركز شويم. اگر به وكالت صرفا به عنوان يك شغل و كاسبي معمولي، شايد به اين تلاش ها نيازي نباشد.

من به تجربه دريافتم كه، در همان لايحه دو فوريتي كه از فوريت خارج شد، وقتي به نمايندگان محترم مجلس توضيح داده شد، اثر گذار بود. من پيشنهاد ميكنم هر كانون ستادي تكشيل شود كه با نمايندگان مجلس و قضات و مسئولين قضا در ارتباط باشند و همينطور با دولت تا سعي كنيم كه نقاط ضعف و تبعات داخلي و جهاني اين لايحه را توضيح داده شود.

در دادگاه هاي عام اين تجربه را داشتيم كه ۶/۹۳% قضات، قبل از تشكيل دادگاه عام، با تشكيل اين دادگاه ها اعلام مخالفت كردند. لكن عده اي از آن دفاع كرده و حتي مدعي بودند كه اجراي قانون دادگاه عام، همه مشكلات دستگاه قضائي را حل خواهد كرد. لكن شد آنچه كه نبايد بشود و بعد از بازگشت به گذشته، الان با هر كس از آن آقايان كه در اين زمينه صحبت كنيم مي گويد با اين قانون از اول مخالف بوده ام.

حال با توجه به اين تجربه، الان بايد وضعيت موافقين و مخالفين طرح جامع وكالت رسمي، ظبط و ثبت شود كه اگر اين طرح تصويب شد، وضعيتي بدتر از وضعيت دادگاه هاي عام به وجود خواهد آمد و لااقل در حافظه تاريخي، اين موضوع مشخص و اعلام شود كه چه كساني مسبب اين وضعيت هستند
بالا
فهرست اصلي


  * جلسه عصر چهار شنبه ۲۶/۲/۹۱ هجدهمين همايش اسكودا - سنندج

انتخاب اعضاي هيات رئيسه جلسات مجمع عمومي
سخنراني آقاي استاندار محترم كردستان
تصويب عضويت كانون وكلاي دادگستري البرز در اتحاديه
                                       
انتخاب هيات رئيسه مجمع عمومي اتحاديه

در ادامه جلسه صبح، روز چهار شنبه ۲۶/۲/۱۳۹۱، همايش اتحاديه سراسري كانونهاي وكلاي دادگستري ايران – اسكودا به ميزباني كانون وكلاي دادگستري كردستان در شهر سنندج، در ابتدا نسبت به تعيين هيات رييسه جلسه، اقدام شد. با اعلام اسامي كاندايداها و پس از راي گيري، هيات رييسه به شرح زير انتخاب شدند.

كانديداهاي هيات رييسه همايش اسكودا
آقاي اسلامي - آقاي باقري تبار - آقاي مختاري - آقاي برهاني - آقاي شهيدي - آقاي افتخار جهرمي - آقاي آقايي
آقاي لطفي - آقاي جفعر زاده
ا
عضاي منتخب هيات رييسه پس از راي گيري عبارتند از :
رييس جلسه : اسلامي، از كانون اصفهان با ۵۰ راي
ناظر: باقري تبار، از كانون گلستان با ۴۶ راي
ناظر ۲ : مختاري، از كانون فارس با ۴۶ راي
منشي : برهاني از كانون قم

آ قاي اسلامي جهت احترام به آقاي دكتر افتخار جهرمي و حفظ همبستگي با كانون مركز از رياست انصراف دادند تا آقاي افتخار جهرمي به رياست جلسه انتخاب شوند لكن آقاي افتخار نپذيرفتند و انصراف دادند. بنابراين اقاي اسلامي به سمت رياست جلسه انتخاب شدند.اعضاي هيات رئيسه از راست به چپ - آقاي برهاني - آقاي مختاري - آقاي اسلامي - آقاي باقري تبار


پس از راي گيري با استقرار هيات رييسه منتخب جلسه صبح روز اول خاتمه يافت و مقرر شد جلسات از ساعت ۱۵:۳۰ روز جاري ادامه يابد

سخنراني آقاي شهبازي استاندار كردستان
جلسه دوم روز اول- عصر چهارشنبه ۲۶/۲/۱۳۹۱ سنندج
در ابتداي جلسه عصر، با توجه به حضور آقاي شهبازي، استاندار استان كردستان، از ايشان دعوت شد كه به ايراد سخنراني بپردازند. وي اظهار نمود:

بسيار خرسندم كه اين توفيق نصيب شد كه به عنوان خدمتگزار مردم خوب و صميمي و قدر شناس استان كردستان، در اين روز در خدمت شما برادران عزيز و خواهران گرامي باشم . از دوستان و عزيزان و همكاران شما در استان كردستان كه مقدمات اين نشست باشكوه را فراهم كردند تشكر و قدرداني ميكنم و به شما خير مقدم ميگويم . آن هم در اين روز كه مصادف است با هفته زن و سومين سالگرد حضور مقام معظم رهبري در استان كردستان مي باشد.

ما در اين روزها شاهد برگزاري جشن مردم كردستان به خاطر بزرگداشت روزهاي حضور مقام معظم رهبري، كه منشا تحولات فرهنگي و اقتصادي و سياسي بود، هستيم. اين حضور باعث شد قدمهاي بزرگي در استان كردستان برداشته شود.

شما به استاني آمده ايد كه مقام معظم رهبري آن را سرزمين فداكاران بزرگ و سرزمين مردم با فرهنگ، ادب و مهربان استان كردستان ناميدند كه به حق هم همينطور است. عزيزاني كه در اين مناطق حضور يا تردد داشته اند يا آنها كه اهل كردستان هستند واقفند كه برعكس آن ذهنيت منفي كه در اوايل انقلاب و در نتيجه فعاليت گروهك هاي ضد انقلاب و به تبع آن جنگ به وجود آمده بود، مردم كردستان صميمي و با وفا و علاقمند به ميهن اسلامي و اسلام هستند.

ما بعد از تحركات اين گروهك ها و بعد از جنگ، دولت جمهوري اسلامي و به ويژه دولت نهم و دهم خدمات ويژه اي را به اين مردم ارائه داده كه باعث تحولات و پيشرفت هاي زيادي شده و اميدواريم با اين خدمات و حضور افرادي مثل شما كه از طبقات ارزشمند جامعه ما و انسانهاي فهيم و با علم هستيد مارا كمك و راهنمايي بفرماييد تا در جهت ارائه خدمات به مردم خوب كردستان موفق باشيم.

امروز ما اين افتخار را داريم كه اعلام كنيم استان كردستان يكي از امن ترين استانهاي كشور است. ما يكي از استانهاي پاك نسبت به جرائم رتبه بندي شده هستيم، كه اين امر ناشي از تعامل سازمانها و ادارات و مردم و همه مجموعه هاي دولتي با مردم است و ما به وجود اين مردم افتخار ميكنيم.

همينطور از زماني كه عزيزان كانون وكلاي كردستان، خبر برگزاري اين نشست را به ما دادند ، مشتاق بوديم كه شما را زيارت كنيم. گرچه مايل بودم از فرودگاه و از همان ابتدا در خدمت شما بودم اما به دليل ترافيك جلسات و مناسبات مختلف مقدور نشد و همچنين مايل بودم در جلسه افتتاحيه به شما خير مقدم عرض كنم كه آن هم مقدور نشد . اميدوارم در مدتي كه در استان كردستان هستيد به شما خوش گذشته باشد و اگر كاستي بوده اميدوارم عزيزان كانون كردستان بتوانند آن را جبران كنند و من هم در خدمت شما هستم .

ما به عنوان خدمتگزاران مردم كردستان، مايليم مهمان نوازي اهالي اين ديار را به شما نشان دهم من قصد دارم از نشست شما استفاده كنم فلذا به همين مقدار بسنده ميكنم و سلامتي و توفيق شما را از درگاه خداوند متعال خواستارم.

عضويت كانون وكلاي دادگستري البرز در اتحاديه
بند اول دستور جلسه – پذيرش عضويت كانون وكلاي دادگستري البرز در اتحاديه
ابتدا رياست محترم اتحاديه، جناب آقاي مندني پور پس از تشكر از حضور استاندار كردستان و آرزوي ادامه همكاري نهادهاي دولتي با كانونهاي وكلا، توضيحاتي در مورد تشكيل كانون وكلاي دادگستري البرز و ارائه درخواست عضويت آنان ارائه و اشاره كردند كه كانون البرز در بهمن ماه ۱۳۹۰ با راي گيري و طي مراحل قانوني تشكيل و كليه امور با اطلاع اتحاديه انجام شده و درحال حاضر اين كانون داراي حدود ۷۰۰ وكيل است.

از جمله امور قابل توجه در كانون البرز برگزاري انتخابات هيات مديره بوده كه طي سركار خانم داودي، به رياست هيات مديره كانون وكلاي دادگستري البرز انتخاب شده است. اسامي كساني كه بالاترين راي را در كانون البرز كسب كرده اند به شرح زير است

خانم هما داوودي گرمارودي – رييس هيات مديره
آقاي عباس زكي خاني – نايب رييس
آقاي مسلم عبدالله سفلي - بازرس
آقاي محمد جواد سالمي پاريزي - عضو اصلي
منصور كرمي – عضو اصلي

سپس سركار خانم هما داوودي گرمارودي، رياست كانون وكلاي دادگستري البرز بيان داشت:
به نمايندگي از اعضاي هيات مديره كانون البرز از اتحاديه و كانون كردستان براي برگزاري اين جلسه تشكر ميكنم. امروز در شرايطي گردهم آمده ايم كه اساس استقلال كانونها در معرض تهديد است و پديده هايي مانند ماده ۱۸۷ وطرح جامع وكالت كانونها را تهديد ميكند. بعضي همكاران مايل به تشكيل كانون هاي مستقل بودند.

پس از تشكيل استان البرز پروسه تشكيل كانون مستقل البرز جدي تر شد و علي رغم مخالفت ها اين كانون شكل گرفت. آنچه مهم تر از موجوديت كانونهاي جديد است موجوديت اصل كانونهاست. براين باورم كه كانونهاي جديد، گرچه كوچكند ولي ظرفيت هاي انساني بزرگي دارد. كانون البرز به دليل داشتن وكلاي بسيار و قوي ميتواند كانوني قوي باشد و اميدواريم كانوني به استواري البرز بسازيم.

كانون البرز مشكلاتي دارد كه اميدوارم در اين جلسه حل شود. اول اينكه نهاد وكالت اقدام به آسيب شناسي كند تا معلوم شود چرا كانون ها مورد بي مهري است. دوم حقوق مالي كانونهاي جديد است كه بايد رژيم حقوق مالي كانونهاي جديد تعيين و تبيين شود. پيشنهاد ميشود اتحاديه طرحي تصويب شود كه حقوق مالي كانونهاي جديد تعيين شود كه در اين رابطه طرحي تهيه شده كه به شوراي اجرايي تقديم خواهد شد. ضمنا گزارش تشكيل اتحاديه به رياست اتحاديه تقديم شده و درخواست عضويت كانون البرز را تقديم ميكنم.

سپس در خصوص عضويت كانون وكلاي دادگستري البرز، راي گيري انجام و به اتفاق آرا، عضويت كانون جديد التصويب البرز در اتحايده، به تصويب مجمع عمومي اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري، رسيد.
بالا
فهرست اصلي


 *English
Lawyer Search <  
Francias* 

 *كانون جهاني (IBA)
اتحاديه كانونها
 *مصوبات
 *مجمع عمومي
 * شوراي اجرائي
 *كميسيون‌انفورماتيك

كانونهاي وكلا
 *مركز
 *فارس
 *آذربايجان شرقي
 *آذربايجان غربي
 *اصفهان
 *مازندران
 *خراسان
 *گيلان
 *قزوين
 *كرمانشاه و ايلام
 *خوزستان
 *همدان
 *قم
 *كردستان
 *گلستان
 *اردبيل
 *مركزي
 *بوشهر
 *زنجان
 *لرستان
 *کرمان


امور وكلا و كارآموزان  *فهرست اسامي
 *مصوبات كانون
 *كميسيون حقوقي
 *كارآموزي و اختبار
 *آزمون وكالت
 *نظرات وكلا

طرح‌ها و لوايح وكالت
 *كتابخانه
 *مقالات حقوقي
 *مجله حقوقي
 *نشريه داخلي

منابع حقوقي
 *بانك قوانين
 *آراء قضائي
 *نظرات مشورتي
 *لوايح و اوراق
 *مراجع رسيدگي
 *پرسش و پاسخ

سايتهاي‌اطلاع‌رساني
 *حقوقي و داخلي
 *حقوقي خارجي
  لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
All Rights Reserved.
© 2003 Iranian Bar Associations Union
No. 3, Zagros St., Argentina Sq., Tehran, Iran
Phone: +98 21 8887167-9     Fax: +98 21 8771340    
Site was technically designed & developed by Nima Norouzi