لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
مجمع عمومي اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران
فعاليت ها و همايش ها (صفحه۱۷)

فهرست اصلي
فهرست:

  * نوزدهمين همايش مجمع عمومي اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران
  * آقاي مندني پور، رياست محترم اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران
  * آيت الله صفايي بوشهري، اما م جمعه و نماينده ولي فقيه در استان بوشهر
  * آقاي حيدر بهراني، رئيس كل دادگستري استان بوشهر
  * سخنراني استاد دكتر كاتوزيان
  * آقاي دكتر دولاح، عضو هيات مديره كانون بوشهر
  * دكتر فرهمند صابر، عضو هيات مديره كانون وكلاي بوشهر
  * جلسات نوزدهمين مجمع عمومي اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران
  * ادامه جلسات نوزدهمين همايش اسكودا- ۲۹/۹/۱۳۹۱
  * بيانيه پاياني نوزدهمين همايش اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران - بوشهر
-------------------------------------------------------------  * نوزدهمين همايش مجمع عمومي اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران

۲۸ و ۲۹ آ‌ذر ۱۳۹۱ - به ميزباني كانون وكلاي دادگستري بوشهر
سخنراني آقاي صفدر يوسفي رئيس هيات مديره كانون
                                       
سخنران اول : آقاي صفدر يوسفي، رييس كانون وكلاي دادگستري بوشهربسم الله الرحمن الرحيم

سلام عليكم،
هيات مديره مقدس است در مجلس ما هم انسانهاي قديسي حضور دارند صحبت كردن امثال من نامقدس زيبنده نيست صرفاً ازباب به جا آوردن ادب وقانون است.
چنين فضل از سوي يكتا خداست / كه دانائيش بس همه خلق راست
ترغيب شما فرهيختگان باصفا وتحريض شما فرزانگان باوفاكه صحيفه ي حال از فروغ رويتان جمال گيرد وبضاعت افضال سخن بر حسن فكر وكارتان كمال پذيرد.باعث آن گرديد كه خستگي چندماهه از تن در درود.

تاشمع توافروخت پروانه شدم / باصبر زديدن تو بيگانه شدم
درروي توبيقرار شد مردم چشم / يعني كه پري ديدم وديوانه شدم

من از طرف خودم وهم استانيهايم وهمه بوشهريهاي خونگرم بدواً حضور استاد ارزشمند آقاي دكتر كاتوزيان را خير مقدم عرض مي كنم وحضور سبز استاد فرزانه جناب آقاي كشاورز را كه گرمي بخش محفل ماست را گرامي مي داريم

درود خدا برهمه حضار وكسانيكه دعوت اينجانب را لبيك گفتند ومرا در پيشگاه خداوند وهمكاران فرهيخته از سرتاسر ايران سرفراز فرمودند.

كانون وكلاي دادگستري استان بوشهر در سال ۸۷ به لطف پروردگار وباحمايت همه جانبه مديركل ارزشي دادگستري حاج حيدر بحراني كه تشكر ويژه اي از ايشان دارم تشكيل گرديد.

اين كانون در بدو تاسيس با ۱۳۵ نفر وكيل پايه يك تشكيل وهمزمان ۵۱ نفر كارآموز از فارس به بوشهر منتقل شد. هم اكنون تعداد وكلاي پايه يك استان ۲۷۲ نفر وتعداد كارآموزان ۱۹۰ نفر ميباشد.انتخابات هيات مديره دوبارتا كنون برگزار شده است . در دور دوم هيات مديره توانست گامهاي بزرگي بردارد :

۱-از جمله خريد ساختمان كانون وكلا با ۴۸۰ مترمربع زيربنا در دوطبقه وخريد يكدستگاه خودرو تشريفات .
۲-دايركردن كتابخانه اي قوي ودر خورشان وكلاي اين استان
۳- تشكيل دواير متفاوت وكميسيونهاي متعدد فعال كه جهت صرفه جوئي در وقت از ذكر نام كميسيونها وميزان فعاليتتها خودداري ميشود.
۴- دادسرا ودادگاه انتظامي كه به جد مشغول به فعاليت ميباشد.

تعامل هيات مديره با سيستم مديريتي استان زبان زد عام و خاص ميباشد وجادارد كه از همكاري همه مسئولين استان تشكر وقدرداني بعمل بيايد خصوصاً كميته امداد – سازمان تامين اجتماعي وشركت بيمه ايران كه در تمام مراحل با گرفتن دست كانون مسير پرسنگلاخ را برما هموار كردند وارتباط متقابل حركت خيرخواهانه كانون را در پي داشت كه با انعقاد يك تفاهم نامه با كميته امداد امام خميني مددجويان آن نهاد تحت حمايت قضائي كانون وكلا قرار گرفته اند وهم اكنون با درايت فرماندارمحترم درصدد تشكيل كميته اي از مجموعه مديريتي استان وكانون وكلا جهت پيشگيري از ارتكاب جرائم هستيم
ازنظر فرهنگي فصل نامه پژوهشي حقوقي قرينه با مشاركت كانون وكلا منتشر شده است كه به ترويج علم حقوق مي پردازد زياد مصدع اوقات نشوم.

تلاش اينجانب ودوستانم اگرچه در خورشان ومقام آن عزيزان نيست امام اميدوارم مورد قبول اصحاب علم اشخاص فضل وارباب قلوب قرار گيرد وكاستي ها را مورد عفو وبخشودگي قرار دهند

تاشمع تو افروخت پروانه شدم / باصبر زديدن تو بيگانه شدم
در روي تو بيقرار شد مردم چشم / يعني كه پري ديدم وديوانه شدم
خداي عزووجل را شاكريم وبرخود مي باليم كه در اواخر پائيز زيبا در كرانه خليج هميشه فارس وبا قلبي به پهناي خليج ، در سايه سار خون شهداي كربلادر ديار دليران عاشقي كه حق را گرفتي مي دانند پذيراي آن سروران گران قدر حقوقدانان وارسته خاك ايران زمين مي باشيم قدومتان فرخنده ،سايه تان پاينده ، خوش آمديد به خطه شيرمردان جنوب

مصرع ناقص من كاش كه كامل مي شد / شعر در وصف تو از سوي تونازل مي شد
شعردرشان تو شرمنده به همراهم نيست / واژه در دست من آنگونه كه مي خواهم نيست
بالا
فهرست اصلي


  * آقاي مندني پور، رياست محترم اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران

۱۹ همين همايش سراسري اسكودا
                                       
ايشان ضمن اهداي سلام به حاضران در جلسه و مهمانان عزيز، اعلام داشت، اجازه ميخواهم از طرف همه بزرگواراني كه پيام رسان آنها هستم، تشكر كنم از رياست دادگستري استان و معاونين ايشان كه در جاين جلسه حاضر هستند. از پيشكسوتان عرصه وكالت و بزرگاني در اين جلسه هستند كه از بزرگان وكالت كه زحمت سفر را برخود هموار كردند سپاسگذارم. اين نشانه اين است كه در هر شرايطي، همراه و همدل هستيم كه همين امر مي تواند موجب حل مشكلات ما باشد.

تكريم مي داريم حضور همه بزرگاني كه با قلم و قدم و زبان خود در راه تعالي و پيشرفت حرفه وكالت تا آنجا كه در توان داشتند همت كردند و درود به آنها كه رفتند و سلام به آنها كه هستند. انشالله نسل جوان وكلا كه آينده ساز جايگاه وكالت هستند قدر اين نعمات را بدانند و شايستگي جاي پا گذاشتن به جاي بزرگان را داشته باشيم. در مسير پر فراز و نشيبي كه در پيش روي كانون وكلا قرار گرفته، هر روز با يك نامهرباني روبرو هستيم. اميدوارم جامعه به اين فرهنگ برسد كه وكيل يك نياز است و بايد امكان استفاده از اين نياز، فراهم باشد.

به نمايندگي از دوستان و پيشكسوتان حاضر، تشكر ميكنم از كانون وكلاي دادگستري بوشهر و اعضاي هيات مديره محترم كانون مذكور و همه دوستاني كه در برگزاري اين جلسات زحمت ميكشند. اميدوارم با همه كم و كاستي هاي موجود در استان، بتوانيم يك همايش پربار داشته باشيم .


امروز به عنوان كارگزار شما، نوزدهمين همايش اتحاديه سراسري كانون ها ي وكلاي دادگستري را با آرزوي آينده اي بهتر، آغاز ميكنيم و آرزو دارم آينده اي پربار براي كانون وكلا و وكلاي كشور و حرفه وكالت شكل بگيرد.


خوش آمد مي گوئيم به امام جمعه شهر بوشهر و ا ميدوارم جلسات امروز و فردا بتواند بازده لازم را داشته باشد. سرمايه اين كشور شما هستيد. در كنار دستگاه قضائي قوي، نياز به يك دستگاه وكالت قوي و مستقل هست.

ما خواسته زيادي نداريم. خواسته ما رعايت قانون است و رعايت حريم حرمت قانون و هر چند تاكيد نمي شود كه مثل كشورهاي پيشرفته و لكن حداقل مثل يك وكيل مصري، از همان جايگاهي كه برخوردار است ما هم داشته باشيم . آنچه كه كانون وكلا در عراق و اردن و پاكستان برخوردار است حداقل خواسته ماست.
بالا
فهرست اصلي


  * آيت الله صفايي بوشهري، اما م جمعه و نماينده ولي فقيه در استان بوشهر

نوزدهمين همايش مجمع عمومي اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران
                                       
خير مقدم عرض ميكنم به همه دوستان وكيل ولايتمدار و از برگزار كنندگان تشكر ميكنم و شهادت حضرت رقيه را تسليت مي گويم. سخن در باب وكالت بايد بر دانش فقاهت و نياز سنجي هاي بشر در دعاوي حقوق مبتني باشد. به اين خاطر هست كه در عرصه حقوقي جهان، از همان آغاز تولد بشريت وكالت پيدايش خود را به اثبات رسانده چرا كه وكالت با حق عجين است و زندگي بشر بر حق مداري در مناسبات اجتماعي مبتني است.

كاوشگران وكالت معتقد بر اين هستند كه تاريخ تولد وكالت با تاريخ بشريت و تشكيل جوامع و پيدايش عنوان حق در جامعه تولد پيدا كرده و يكي از قديمي ترين مفاهيم حقوقي در تاريخ انساني مبحث وكالت است. وكالت كاري است بزرگ كه در جهان خلقت اولين وكيل خود خداست و كار وكالت يكي از افعال الهي خداوند است.


به همين لحاظ در قرآن مشاهده ميكنيد كه يكي از اوصاف خدا وكيل است. پس بك وكيل وصفي خدايي دارد و كاري الهي و در انديشه اعاده حق و نيابت از موكل در تمشيت امور دارد. شايد بتوان گفت كه وكالت يكي از مفاهيم فراديني است. به طوري كه ازآعاز خلقت و قبل از پيدايش اديان، بحث وكالت به شكل تكويني مطرح شده است. چون انسان براي دستيابي به اهداف خود، نايب انتخاب ميكرده و به آن نايب، جهت انجام امري براي ايجاد يا اثبات حقي در موارد تنازع وكالت داده شده است.

در اديان اين وكالت تثبيت شده، به اين خاطر مفهوم وكالت از امور انتزاعي اديان است نه امور تاسيسي. يعني وكالت از اموري است كه در فطرت بشر و وجدان انساني و شايد بتوان گفت به عنوان مستقلات عقلي بشري وجود داشته و بناي عقلا بر تاييد آن بوده و با ظهور اديان تثبيت و امضا شده است.

لذا وكالت منبعث از عقل بشر و انديشه اجتماعي عقلا بوده و اديان الهي آن را امضا كرده و وكالت يكي از مشاغل دانش بنيان و كارهاي دانايي محور در سه عرضه و مثلث دفيق علمي است. يكي نيازمند به معرفت و دانش حقوقي وكالت است چه وكالت به نحو عمومي مطلق چه به شكل تخصصي و مقيد.

وكالت يك امري است مبتني بر دانش به ويژه دانش فقاهت و هيچ وكيلي نميتواند در ساختار شخصيت وكالت خويش عدم دانش وكالت داشته باشد. اولين مفهوم قوام بخش وكالت، دانش است در وكالت عمومي و علم و معرفت است به مفاد وكالت تخصصي. الان رويكرد جهان به سمت وكالت تخصصي است.

بنابراين اولين ضلع قوام بخش و مقوم، مفهوم وكالت دانش است . لذا وكيل يك دانشمند است. اما وكالت يك كار ننظري صرف نيست بلكه ضلع دوم وكالت، تبديل علم در مسااله مورد نظر به عمل، در ميدان حق مداري و اثبات حق است. لذا يك وكيل هم دانشمندي است در حوزه نظريه پردازي و معرفت و دانش مورد نظر و هم در عرصه ميداني و مجامع حقوقي و غير آن براي اثبات و اجراي نظريه، فردي خلاق است.

سومين ضلع وكالت پي گيري و نظارت ويژه در فضاي حوزه و ساحت وكالت است بنابراين وكالت يك كار جامع است بين دانش و اجرا و نظارت مي باشد. بنابراين مديريت وكالت يكي از سخت ترين شيوه هاي مديريت در حوزه هاي مديريتي است. مديريت دانش مديريت ميدان درعرصه اثبات حق و مديريت تطبيق بعد از اثبات يا رد موضوع و پيگيريهاي لازم. پس وكيل انساني جامع بين دانش و اجرا و نظارت مي باشد. همان كاري كه خداوند عليم است و اجرا ميكند و ناظر است. به اين مجموعه دانش بنيان و مديريت دانش اجرا و نظارت وكالت گفته مي شود.

تعريفي كه در حوزه فقه ملاحظه كرده ايد، وكالت گرفتن نائب در تصرف است. البته بايد در تعريف وكالت حرفه اي، دقت كرد. وكيل تنها نايب نيست كه بگوييم كه وكالت يعني نايب گيري براي تصرف بلكه وكالت يك مفهوم مستقل است كه درحوزه فقه اسلامي موكل اينطور نيست كه وكيل را نايب بگيرد از خود جهت اجرا كردن انديشه هاي موكل در ميدان اجرا. كه اگر اينچنين باشد همواره وكيل بايد در انديشه هاي مفهومي مورد اجرا تابع مولفه موكل باشد.


بدين خاطر است كه در فضاي علمي وكالت، تعريف وكالت و عنوان آن خيلي بالاتر از اين است. وكيل تنها نايب از موكل نيست و وكيل شخصيتي است مستقل كه موكل با مراجعه به شخص وكيل اورا در فضايي قرار ميدهد كه وكيل با دانش خود با قدرت اجرايي خود و با رصد و نظارت دانش بنياين خود، آنگونه كه حق است نمايان كند لذا وكيل آيينه حق نماي يك منازعه شخصي و اجتماعي است و يا قدرتي است براي اجراي امري در عرصه هاي فرهنگي. به اين خاطر است كه تاريخ وكالت، وكالت تدويني، وكالتي كه بعنوان يكي از مجموعه قوانين وكالت تنظيم شده است.

در ايران از ۱۳۰۰ و ۱۳۰۹ و ۱۳۱۴ قوانين وكالت تنظيم شد و به عنوان مجموعه اي از دستورالعمل وكالت به جامعه عرضه شد، وكالت بيش از آني است كه در جامعه و فضاي حقوقي مي بينيم. وكالت بايد بر مدار اسلام و انديشه هاي مقام معظم رهبري در حوزه جغرافياي وكالت انديشه هاي نويني داشته باشد.

الان وكالت در كشورهايي مثل تركيه و آلمان و فرانسه و انگلستان و بسيار جاهاي دگير مفهومي است از حيث نظري كه وكيل محو در موكل است. وكيل آن ميكند كه موكل ميخواهد. شخصيت وكيل متبدل است با تبدل هاي موكل لذا وكيل آن مي شود كه موكل ميخواهد ولي در تفكر اسلامي وكيل شخصيت مستقلي است و آن است كه بايد باشد وكيل يك انساني است آسماني كه آمده است با وصفي خدايي و فعلي الهي كاري خدايي كند، چه در عرصه انجام امورد چه اثبات حقوق. موضوعات نويني كه درعرصه وكالت مطرح است كه جاي آن اينجا نيست و همه شما موفقيد در اين حوزه، بايد حوزه وكالت ما موضوع سازي و موضوع يابي كند.

ما نيازمند يك سامانه احياي وكالت بر مبناي دانش وكالت و فقاهت اسلامي هستيم چون وكيل را يك انساني عادل و مدير و مدبر و براي اجراي امور بر مدار حق و اثبات حق بر وزان عدالت دانش بنياين ميداند. ايجاد كانون وكلا كاري است بزرگ كه در ايران اسلامي قريب به ۸۰ سال آغاز شده و اجتماعي كه در كنار هم نشستند بزرگاني هستند كه مي توانيد وكالت را درجهان متولد كنيد

بنده وكالت در تركيه و فرانسه و انگلستان و آلمان را مطالعه ميكردم. تاريخ و ديدگاه و مباني وكالت در آنها در يك چيز مشترك است و آن اينكه وكيل تابع مولفه موكل است و هرچه موكل بخواهد وكيل انجام ميدهد و استقلال در عرصه وكالت ندارد ولي درحوزه فقه اسلامي اينطور نيست و تاريخ وكالت در ايران نيز همينطور بوده كه وكلا انسان هاي بزرگي بوده اند و هم در حوزه اجرا دانشمندان ميداني عرصه اجرا بسيار پرتوان بوده اند و در عرصه نظارت و پي گيري هم خيلي قوي بوده اند. وكالت ايران ستاره درخشاني است كه مي درخشد چون در ايران منبعث است از منابع الهي است.

شما مي توانيد چنانچه تا كنون نيز همين كار را كرده ايد، كه مفهوم وكالت را درجهان تغيير دهيد. ببينيد آيا تعريف وكالت منطبق است بر وزان وكالت يا بايد در مفهوم وكالت انديشه كرد و تعريفي جديد ارائه داد به جامعه؟ و برآن مدار بايد تعريف و مسير وكالت را جهان تغييير داد.
بالا
فهرست اصلي


  * آقاي حيدر بهراني، رئيس كل دادگستري استان بوشهر

۱۹ همين همايش سراسري اسكودا - ۲۸/۹/۱۳۹۱
                                       
خدا را شكر ميكنم كه امروز توفيق حاصل شد كه از نزديك همه حضار را زيارت كنم و مفتخرم كه اين همايش در استان بوشهر بزگرار مي شود و جا دارد كه تشكر ويژه اي داشته باشم از كاون كلاي دادگستري استان بوشهر.خير مقدم عرض ميكنم به عزيزاني كه از نقاط مختلف كشور تشريف آوردند. بزرگاني كه در پايه اساس حقوق نقش داشتند. حقوقي كه در جامعه همه به آن ينازمند هستند. استان بوشهر مردم گرمي دارد و دوست دارد كه ميزباني خود را به صورتي گرم برگزار كند. علاقمنديم كه ميهمانان با علاقه وافر نيازها را طرح كنند. فعاليت هايي كه عزيزان كانون وكلا انجام دادند جز اين نيست.

جا دارد كه از همكاري و تعامل كانون وكلاي استان با دستگاه قضا دارد تشكر كنم. ارتباط ما ارتباطي متقابل است. آنچه كه رياست محترم اسكودا فرمودند، در استان ما كرامت وكلا براي مامهم است. جه فردي كه تازه شروع كرده يا كسي قديم است. ما خدمت هم آنها احترام ميگذاريم زيرا قضات و وكلا از يك پسوند دادگستر برخوردار هستند. اگر اين پسوند نباشد اين معني پيدا نميكند. اين پسوند دادگستر سنخيت و تعامل و همكاري و حافظ و پشتيبان يكيدگر بودن را تعريف ميكند.

همه ما در بحث نجات انسان ها درجامعه نقش داريم . آنچه در وكالت مشهود است امانتداري و پايداري از حق است . اين دو عبارت يك مسيري دارد و آن اجراي عدالت است تا بتوايم به اصل حق برسيم. اين رسالتي است كه برعهده انبيا و مرسلين بوده لذا اين همايش طوري برنامه ريزي شده كه از خروجي مناسبي براي گسترش نهاد وكالت درجامعه داشته باشد.

شما نقش مهمي در جامعه داريد. قاضي و وكيل و كارشناس دادگستري هريك حسب وظايفي كه دارد درجهت نجات انسانها بايد گام بردارد. قاضي بايد به پرونده رسيدگي كند تا به حق برسد. وكيل بايد دفاع كند. اصل ۳۵ قانون اساسي ميگويد همه مي توانند وكيل داشته باشند. يك حق فردي براي مردم ايجاد ميكند و يك حق اجتماعي. حق فردي رساليت است كه برعهده شماست و حق اجتماعي آن است كه تكليف است.

بحث حق اجتماعي، مسئله نجات انسان است كه بخشي از آن برعهده دادستان است و بخشي برعهده همه ما. بخشي از مشكلات جامعه از نظر حقوقي برميگردد به مسائل اقتصادي ولي فقط بخشي از آن و بيشتر از آن فقر دانش حقوقي در جامعه موثر است و موضوعي است كه تكليف ايجاد ميكند براي ما. يعني من و شما كه مي توانيم در بحث اين بيماري مزمن نقش داشته باشد در جهت مرتفع كردن آن است.

ما برنامه داشتيم كه حقي كه در جامعه برگردن ماست. هركسي در اجتماع زندگي ميكند بايد حق خود را نسبت به همان جامعه ادا كند. شما نسبت به جامعه وكالت و جامعه كشور بايد حق خود را ادا كنيد. اين مشاغل و مناصب اعم از قضا وت وكالت زماني ارزشمند است كه در آخرت حرفي براي گفتن داشته باشيم.

در كشور و استان بوشهر وكلاي بسيار بزرگواري هستند كه من شخصا با آنها برخورد كرده ام كه اين تلكيف را انجام ميدهند براي حفظ جامعه و حفظ نجات انسانها گام برداشته اند. ارزش و قداست وكالت خيلي زياد است و اميدوارم دست به دست هم دهيم تا اين شان و منزلت را بحدي گسترش دهيم كه اين جامعه بتواند از اين طيف بهره وسيعي ببرد.
بالا
فهرست اصلي


  * سخنراني استاد دكتر كاتوزيان

۱۹همين همايش اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري
استان بوشهر - ۲۸/۹/۱۳۹۱
                                       
تشكر ميكنم از احترامي كه شما به يك معلم پير ميگذاريد. نكته اي كه مايلم امروز عرض كنم درواقع دنباله عرايضي است كه در كنگره ملي وكلا گفتم. شعري از ابو حنيفه خواندم كه بيانگر اهميت و مخاطرات كار وكالت است. از چهار واو، پرهيز كن، وكالت، وديعه، وصايت و وقف. نه اينكه اينها زشت است كه بايد پرهيز كرد بلكه آنقدر مهم است كه بايد با احتياط نزديك شد چون ممكن است بسوزاند.

قدر متيقن اين ها، امانت است. وكيل امين است براي موكل و براي ملت. وكالت به نظر من شغل خصوصي نيست هرچند دولتي هم نيست و خدمتي عمومي است. از اين امانت ملي و امانت در برابر موكل، قواعدي استخراج مي شود كه مي توان آن را اخلاق وكالت يا آيين وكالت ناميد. اگر چنين آيين نامه اي براي وكلا باشد بسيار مفيد است. مطلبي بنده تهيه كرده ام كه داراي ۴ قسمت است. در رابطه با موكل و دادرسي و جامعه و قاضي.

در رابطه با موكل اولين وظيقفه وكيل اين است كه دست از گفتن چيزهاي غلو آميز و نشدني بردارد. امانت اقتضا دارد كه واقعيت به موكل گفته شود. وظيفه دوم در رابطه با موكل، لازم است نتايج امر وكالت را طوري كه تشحيص ميدهد به موكل اعلام كند و نگويد صددرصد برنده است. مثل جراح بايد توضيح دهد و بگويد چه مسائلي ممكن است در ضمن دادرسي پيش بيايد و چه اشكالاتي ممكن است پيش بيايد و چقدر شانس دارد.

سومين وظيفه اين است كه اگر خواست موكل راه انحرافي انتخاب كند او را باز داريد كه اگر غير از اين باشد با امانت ملت منافات دارد. نكته سوم دستمزد است. آيين نامه حق الوكاله را مشخص كرده است. به نظر من يك وكيل خوب رضايت موكل خود را جذب ميكند و پول زيادي نميگيرد.

در مورد رابطه وكيل با دادرسي، وكيل بايد از پيچيده كردن دادرسي خود داري كند. وكيل بايد از فنوني كه بلد است براي راهنمايي قاضي استفاده كند نه پيچيده كردن و طولاني كردن دادرسي. قاضي نياز دارد به هدايت و حمايت شما. خود من وقتي قاضي بودم از همين راهنمايي ها استفاده ميكردم. سعي كنيد اين امانت را قاضي هم حس كند. در رابطه با خود قاضي هم وكيل بايد به قاضي احترام بگذارد. مسند قضاوت احترام دارد. در خارج هم قاضي و وكيل، با هر وضعيت علمي يا شخصيتي كه باشد، وكيل قاضي را عاليجناب خطاب ميكند. كار بدي نيست كه وكلا و قضات با لباس رسمي در دادگاه حاضر شوند.

در رابطه وكيل با اجتماع، از وكيل اين توقع مي رود كه با لباس مناسب در مجامع عمومي حاضر شود و بايد درجامعه، شان وكالت را حفظ كند. رفتار وكيل بايد با قاضي احترام آميز باشد اما تملق آميز نباشد. وكيل در عين حال كه نبايد خود را كوچك كند، نبايد تفاخر هم بكند. بگذاريد جامعه خود به خود به شما احترام بگذارد. هرچه افتاده تر باشيد مردم شما را ايستاده تر مي بينند.

رعايت مسائل فوق، مستلزم دو شرط است كه در اختيار وكيل نيست. وكيلي مي تواند به مقتضاي امانت رفتار كند كه هم امنيت شغلي و هم آزادي در دفاع داشته باشد كه اين دو به هم مربوط است. در همايش هايي كه وكلا هستند، اين دو چيز را فراموش كرده اند. در مورد امنيت شغلي در خصوص استقلال وكلا و مظالمي كه در اين زمينه هست و موضع كانونهاي وكلا صحبت زياد شده است، اما در موضوع امنيت در دفاع، به ميزان مناسب، صحبت نشده است.

بعضي از وكلا به خاطر دفاع از موكل در زندان هستند و اين انتظار مي رود كه وكلا و كانونها از قوه قضاييه بخواهد كه به پرونده وكلايي كه بابت دفاع از موكل به زندان رفته اند امعان نظري بكند. بنده به شخصه و بعنوان اعلام از طرف جامعه وكالت، اگر اجازه مي دهيد، آزادي وكلائيكه فقط به خاطر دفاع از موكلان در بازداشت هستند، از قوه قضائيه تقاضاي آزادي ايشان مي گردد.

بخشي از سخن هم مربوط به قضات است. ممكن است وكلايي منطقي خلاف قضات باشند بايد به اين اختلافات زياد بها داده نشود. مسائل اخلاقي و سياسي و اجتماعي مثل جرائم ديگر نيست و اختلاف سليقه ها نبايد به نحوي باشد كه آزادي وكيل در دفاع خدشه دار شود. من آنچه شرط بلاغ است ميگويم، تو خواه از سخنم خواه پند گير يا ملال .
بالا
فهرست اصلي


  * آقاي دكتر دولاح، عضو هيات مديره كانون بوشهر

ايشان ضمن عرض خير مقدم، در خصوص عدالت اظهار داشت كه موضوع قابل طرح جابگاه و منزلت حقوق در جامعه امروز است. بشر از زماني كه تمدن خود را شناخت با مفهوم عدالت آشنا بوده و همواره براي اجراي قانون عادلانه در تلاش و تكاپو بوده است. قاطبه فلاسفه و متفكرين و حقوقدانان عدالت را اصلي ترين فضيلت فطري و تجلي مبناي آدمي تلقي كرده اند. عدالت مفهومي بنيادين است و تمامي اديان و از جمله اسلام تا حقوقدانان امروز و مراجع قضايي داخلي كشورها و بين المللي تلاش ميكنند كه مفهوم عدالت را گسترش دهند. اگر دو قرن اخير فجابع بشري مورد بررسي قرار گيرد اهميت عدالت را درك خواهيم كرد.


وقتي تاريخ بشر را مطالعه ميكنيم مي بينيم كه هيچگاه مصون از جنگ نبوده است. وقتي حقوقذانان تلاش ميكنند تا مانع جنگ شوند، نقش حقوقدانان و قوانين كارآمد را ميتووانيم درك كنيم و جايگاه ما نيز در اين بين مشخص ميشود. به جاست از كلمه صلح استفاده كنم. معاهده صلح در عالم حقوق به معناي پايان يك جنگ خاص است. من ميخواهم نقش و اهميت ارتباط صلح و يك حقوق دان را عرض كنم. وقتي جنگ خاتمه مي يابد اين حقوق دان است كه موازين صلح را در معاهده درج ميكند و نتايج آن به كل كشورهاي طرف معاهده برميگردد.

بشر هميشه پا به پاي جنگ، صلح را نيز تعقيب كرده و هميشه به دست آورده است. سوال اين است كه چگونه بشر مي تواند جامه جهان را با ثبات صلح همراه كند. بشري كه خصلتش بعضا جنگ افروزي است. هزاران سال بشر هم دولت هم اشحاص با زور خواسته خود را تحصيل كرده است. اما بشر نهايتا به اصل عقلانيت رجوع ميكند كه در اين راستا يا به منطق و مذاكره يا با توسل به قضا مسئله را حل ميكند.

بنابراين نقش حقوقدانان در اين زمينه مشخص ميشود. نقش بي بديل حقوقدانان در درون حاكميت سرزميني اينگونه مشخص مي شود كه مي توانند در مقابل بي عدالتي داشته باشد. وكيل اولين كسي است كه رابطه خصوصي با موكل برقرار ميكند و با لباس قانون سعي ميكند حق اعمال شود. همه متخصصين علم حقوق به اين نقش اذعان دارند. عدالت و قضاوت دو روي اين سكه هستند كه هريك تقويت شود روي ديگر تقويت شده است. اما معايب و مشكلات فرار رو، ما را دجار معذوريت هايي كرده است.
بالا
فهرست اصلي


  * دكتر فرهمند صابر، عضو هيات مديره كانون وكلاي بوشهر

به عنوان عضوي از جامعه بزرگ دانشگاهي كشور در اين جمع هستم تا گزارشي از وضعيت دانشكده هاي حقوقي استان، به اطلاع برسانم. دانشگاه آزاد بوشهر در سال ۱۳۷۳ افتتاح شد و بعد شاهد رشد اين دانشگاه و گسترش حقوق در استان بوديم. در شهر دستستان وخورموج و دير و شبانگاره و گناوه با همت اساتيد موفق شديم رشته حقوق را راه اندازي كنيم و علاوه بر اين ، دانشگاه پيام نور هم فعال شد درچند شهرستان كه رشته حقوق دراد.

قريب به ۳۵۰۰ دانشجوي كارشناسي حقوق و نزديك ۷۰۰ دانشجوي ارشد داريم. در دانشكده تحصيلات تكميلي حقوق جزا و بين الملل را داريم كه تقريبا ۵۰۰ دانشجيو كارشناسي ارشد نيز وجود دارد. علوم و تحقيقات استان در رشته حقوق بين الملل و خصوصي دانشجو ميگيريم و حدود ۲۰۰ دانشجوي كارشناسي ارشد داريم . در كارشناسي ارشد در صدد گرفتن دانشجوي حقوق عمومي و خصوصي هستيم.

ظرف اين مدت كه دانشكده هاي حقوق فعال شده اند وكلاي خوبي تربيت شده اند. تعداد زيادي از فضات ما فارغ التحصيل همين دانشگاه ها هستند و افتخار من اين است كه به عنوان يك معلم در كنار اين دوستان فعاليت ميكنم. به جاست از دوستاني كه از ابتداي كار زحمات زيادي كشيده اند تقدير و تشكر كنم. از دكتر عبداللهي كه باني و موسس رشته حقوق در مقطع كارشناسي و ارشد تشكر كنم كه وجود ايشان براي استان غنيمت است.

تشكر خاص دارم خدمت حضرت استاد دكتر افتخار جهرمي و تشكر ويژه از دكتر كاتوزيان كه الفباي حقوق را از ايشان آموختم. استادي كه از عقود و ايقاعات گذشت و فلسفه حقوق را به روي ما باز كرد و پا در حيطه حقوق عمومي گذاشت و به سمت مباني و فلسفه حقوق رفت. با اين هدف كه همه مردم را مخاطب خود قرار دهد چرا كه استاد دكتر كاتوزيان متعلق به همه است.
بالا
فهرست اصلي


  * جلسات نوزدهمين مجمع عمومي اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران

جلسه عصر روز اول : ۲۸/۹/۹۱

در اين جلسه ابتدا براي انتخاب هيات رئيسه راي گيري به عمل آمد. كه از ميان كانديداهاي مطرح شده، به ترتيب:

آقاي دكتر فرهودي نيا، از كانون وكلاي دادگستري آذربايجان شرقي، بعنوان رئيس
آقاي صفدر يوسفي، از كانون وكلاي دادگستري بوشهر، بعنوان ناظر اول
آقاي محمد جعفر مقتدري، از كانون وكلاي دادگستري فارس، بعنوان ناظر دوم
آقاي حبيب الله مرادي، از كانون وكلاي دادگستري كردستان، بعنوان منشي
براي هيات رئيسه نوزدهمين جلسات مجمع عمومي اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران، اسكودا، انتخاب شدند.

سپس جلسات كاري مجمع عمومي اسكودا، دستور كار مصوب شوراي اجرائي را به ترتيب مورد رسيدگي و اظهار نظر قرار داد.


آقاي يوسفي - آقاي فرهودي نيا - آقاي مقتدري - آقاي مرادي

بند اول دستور جلسه :
قبول درخواست عضويت جديد التاسيس چهار محال و بختياري
پس از ارائه گزارش روند تشكيل كانون جديد التاسيس جهار محال و بختياري و معرفي اعضاي هيات مديره نسبت به پذيرش عضويت كانون مذكور راي گيري بعمل آمد و به اتفاق آرا مورد تصويب قرار گرفت.

بند دوم دستور جلسه :
رفع ابهام از قسمت موخر ماده ۲۵ شرح وظايف كارآموزي
ابتدا توضيحاتي توسط رياست محترم اتحاديه ارائه گرديد مشتمل بر اينكه موضوع مبتلابه كانونهاي مختلف است ولي به پيشنهاد كانون مركزي در دستور جلسه قرار گرفته و لازم است كانون پيشنهاد دهنده توضيحات لازم را ارائه دهند.


پس از اظهار نظر دو نفر موافق و دو نفر مخالف و عدم حصول نتيجه مشترك در اين خصوص كه آيا ماده ۲۵ داراي ابهام است يا خير؟ مقرر شد در خصوص اين كه آيا ماده ۲۵ داراي ابهام هست يا نه و اينكه آيا اين ماده نياز به اصلاح دارد يا خير شوراي اجرايي اسكودا بررسي و نتيجه را در همايش بعد ارائه دهند.

بند ۳ – در خصوص گزارش صندوق حمايت، اعلام شد با توجه به اينكه مسئولان صندوق در جلسه فردا، پنج شنبه حضور خواهند داشت، موضوع اين بند، به جلسات فردا موكول گرديد.


بند ۴ دستور جلسه:
بررسي بند د ماده ۸ لايحه قانوني استقلال كانون وكلا
در خصوص كارمندان دادگستري كه آيا شامل مي شوند يا خير، پيشنهاداتي مطرح شد با توجه به نظرات مختلف مطرح گرديد كه با توجه به عدم تصويب اكثريت حاضر، در نهايت مقرر شد، در اين خصوص، كانون ها به روال معمول خود عمل كنند


بند ۵- نصاب علمي پذيرش داوطلبان ايثار گر آزمون وكالت
بعد از بحث و بررسي، و اعلام اينكه براي اجر گذاري به ايثارگران، شايسته است با همكاري كانون ها و نهادهاي مسئول نسبت به برگزاري كلاسهاي آموزشي و ارتقاء سطح علمي ايشان براي شركت در آزمون ها اقدام شود در نهايت مقرر شد، كانون ها طبق روال سابق عمل نمايند.
بالا
فهرست اصلي


  * ادامه جلسات نوزدهمين همايش اسكودا- ۲۹/۹/۱۳۹۱

ادامه مصوبات همايش نوزدهم - جلسات صبح و عصر ۲۹/۹/۱۳۹۱

با توجه به مصوبات مختلف در جلسات اسكودا، لكن در عمل برخي كانون ها، مطابق نظر بعدي خود عمل مي نمايند و فلسفه اخذ مصوبات جمعي، زير سوال مي رود

در گذشته بحث شده است كه چون كانون ها داراي شخصيت مستقل هستند، از حيث الزام قانوني، امكان مجبور كردن يك كانون به اجراي مصوبات اتحاديه، وجود ندارد. لذا پيشنهاد شد كه خود كانون ها نيز، در جلسات داخلي هيات مديره، مصوبات اتحاديه را به تصويب داخلي برسانند، تا وجه لازم الاجرا بودن داخلي را نيز، دارا گردند


بعلاوه ماهيت اصلي مصوبات، جنبه مشورتي و هماهنگي كلي في مابين كانون ها است. هم چنين با تغيير هيات مديره كانون ها و نيز تغيير شرايط، نظر ها نيز تغيير مي كند. هر چند مصالح بعدي و ايجاد شده در زمان عمل به مصوبات، دلائلي است كه مي تواند موجب نظر مخالف با مصوبات اتحاديه توسط كانون ها گردد

البته در برخي موارد، خود اتحاديه، مصوبات قبلي را راعايت نمي كند. بندهاي دستور جلسه، از دستور كار خارج مي گردد كه حكايت از نا پختگي است. شان اتحاديه بسيار بالا است و بايد كارآئي بيشتري ملاحظه شود


مصوبات اتحاديه بر اساس اختيارات جمعي همگي كانون هاي وكلاي دادگستري تصويب مي گردد و مغايرتي با استقلال داخلي كانون ها ندارد. همگرائي بين ايشان، براي همگي كانون ها، قدرت چانه زني و توان بالا، ايجاد مي نمايد. به هر ميزان كه همگرائي و عملكرد جمعي بين كانون ها از طريق اتحاديه وجود داشته باشد، به همان ميزان، ارزش و منزلت خود كانون ها، افزايش مي يابد

در نهايت مقرر گرديد، كانون هاي وكلاي دادگستري، مساعي لازم براي رعايت دقيق مصوبات اتحاديه را اتخاذ نمايند


بند ۷- بررسي آخرين وضعيت لايحه وكالت رسمي
گزارش مكفي توسط همكاران وكيل مرتبط، ارائه گرديد. لايحه در كميسيون فرعي لوايح هيات دولت در جريان رسيدگي است. با نمايندگان محترم مجلس ملاقات شده است. آمادگي جامعه وكالت براي همكاري كامل و اثرات تصويب لايحه مغاير منافع ملي به مقامات محترم، اعلام شده است.

طرح قبلي نمايندگان، با توجه به شروع دوره جديد مجلس، در حال حاضر مطرح نيست. هر چند طرح قبلي، توسط تعدادي از نمايندگان اين دوره، دوباره به مجلس پيشنهاد شده و اعلام وصول شده است. البته لايحه پيشنهادي قوه قضائيه، به هيات دولت ارسال شده است و سپس به مجلس خواهد رفت.

بايد ديد در صورت وصول لايحه از دولت، موضوع در كميسيون حقوقي و قضائي مجلس شوراي اسلامي، به چه نحو، طرح مجلس يا لايحه دولت را بررسي و نتيجه به صحن عملي خواهد رفت


در لايحه پيشنهادي قوه قضائيه، هيات نظارت پيش بيني شده است كه داراي اختيارات بسيار زياد است. البته با توجه به پيشنهادات مختلفي كه در جريان رسيدگي قرار دارد، اصلاحاتي در حال اعمال مي باشد و لكن ابهامات زيادي مطرح است كه در آينده بايد نتيجه مسائل روشن شود

پيشنهاد گرديد مثل گذشته تمامي كانون ها همچنان به رايزني هاي خود با مقامات ذي صلاح به خصوص نمايندگان محترم مجلس در حوزه كاري خويش، ادامه داده و نظرات جامعه وكالت را به مسئولان مربوطه ارائه نمايند

بند ۸- ارائه گزارش از وضعيت شكايت صورت گرفته بر عليه اسكودا
ا ز طرف آقاي مندني پور، گزارش مختصري اعلام گرديد و مقرر شد، اين موضوع طبق روال قبلي از طرف هيات رئيسه اسكودا پيگيري شود


بند ۳- گزارش صندوق حمايت از مسائل و مشكلات موجود
در ابتدا گزارش آخرين اقدامات صندوق حمايت، توسط آقاي صديق، مدير عامل، مطرح شد و به سوالات طرح شده، پاسخ داده شد.

مشكل تعيين حداقل مستمري سالانه، كه نياز به مصوبه هيات دولت دارد، اخيرا پيشنهاد شده است كه من بعد فقط پيشنهاد صندوق و تائيد وزير محترم دادگستري باشد. اين مسئله مشكلات قبلي را برطرف كرده است. از ۱/۱/۹۱ قابليت اجرائي دارد براي مراحل تصويب نهائي، در حال اقدام است.

آئين نامه اجرائي صندوق، مشكلات و محدوديت هائي را داشت. براي بازنشستگي، بايد دو سال آخر جمع و تقسيم بر ۲۴ و معادل ۸۰% بعنوان حقوق بازنشستگي پرداخت شود كه حدود يك ميليون و اندي مي گردد. در مصوبات جديد افزايش به ميزان ۱۰۰% تصويب شد

آئين نامه جديدي در اكثر مسائل تنظيم و به دفتر وزير محترم ارسال شد. با حضور معاون ايشان، با دقت بررسي شد. حتي صورت جلسات نهائي نيز تنظيم شد. سپس برخي ابهامات مطرح و پاسخ آنها داده شده است. منتظر هستيم تا موضوع بعد از نهائي شدن كامل در وزارت دادگستري، در هيات دولت مطرح و به تصويب برسد. مهمترين ويژگي آن اين است كه در سال دوم اجراي آئين نامه جديد، حقوق بازنشستگي، كمتر از دو ميليون تومان نخواهد بود

مسئله اعضاي هيات علمي دانشگاه ها، در سايت صندوق حمايت، (www.hamivakil.ir) توضيح كامل داده شده است. اشكالي ندارد كه فردي از مرجع ديگري حقوق بازنشستگي بگيرد و در صندوق حمايت نيز تعهدات خود را انجام و منجر به دريافت حقوق بازنشستگي شود

با اتحاديه در خصوص استفاده از مكان مجامع عمومي صندوق، همكاري و در غير مواقع جلسات مجمع عمومي صندوق، براي اتحاديه قابل استفاده مي باشد.

در خصوص وام، تبصره ماده ۱۷ آئين نامه، صندوق مي تواند حداكثر ۴۰% بعنوان تسهيلات ساخت و ... در اختيار وكلاي دادگستري با حداقل سه سال سابقه بيمه، قرار دهد. در گذشته اقدام شد، حتي مي توان به خود كانون وام داد يا مجتمع دفاتر وكلا ايجاد كرد. امكان مشاركت مستقيم صندوق در پروژه هاي مسكن وجود دارد و لكن نياز به مصوبات مجمع صندوق دارد. درصد سود وام نيز با توجه به مصوبات آئين نامه، مي بايست مطابق درصد متعارف بانكي باشد و لذا نمي تواند كمتر از ميزان فعلي باشد


ماده ۱۷ اصل قانون، هر گونه برداشت و استفاده از صندوق، در حكم اختلاس در اموال عمومي است. بايد دل و جرئت تصميم گيري طبق قانون را داشت. بهتر است خود روساي كانون ها، براي اتخاذ تصميم مناسب براي كانون ها در مجمع صندوق شركت كنند. بعدها دادن وام به دليل عدم برگشت اقساط، مدتي منسوخ شد. براي مجدد نياز به مصوبه جديد دارد.

مسئله بازنشستگي وكلا به شرط توديع پروانه وكالت، نص صريح قانوني، ماده ۱۴ وجود دارد كه نياز به تصويب قانون جايگزين آن دارد. البته راه حل مي تواند داشته باشد. مثلا تا ۳۵ سال پرداخت حق بيمه، حقوق بازنشستگي تا ۳۵/۳۰ محاسبه شود مثل تامين اجتماعي. اگر ۱۰۰% معدل پايه و ۳۵% بشود و اگر پايه نيز دو برابر شود، تا سقف دو و نيم ميليون تومان، قابل افزايش است.

اشخاصي كه پروانه را توديع مي كنند مي توانند درخواست خود را مسترد كرده و مجددا اشتغال به وكالت نمايند. ساير مقررات قيد نشده در صندوق، تابع ضوابط تامين اجتماعي است. البته اضافات اقدام شده در مدت توديع تا استرداد و بازنشتگي نهائي، تا آخرين مصوبات، قابل اعمال خواهد بود.


مسئله ۴% ها، هر چند در قانون ذكر شده است و لكن در حال حاضر، كانون ها قادر به تامين و پرداخت ۴% نيست. لذا پولي كه توسط كانون اخذ نشده است، هر چند مكلف باشد تامين و پرداخت نمايد، نمي تواند مصداق عدم ايفاي تعهد پرداخت دانست. براي كانون هاي تازه تاسيس، مسئله ۴% معظل بزرگي است. البته خيلي از كانون ها، بدهي خود را پرداخت كرده و بقيه نيز در حال پرداخت هستند و تدابيري براي اين مسئله دارند. اگر منابع مذكور نباشد، صندوق قادر به ايفاي تعهدات خود نيست. با مقايسه با صندوق تامين اجتماعي، با مشكلات مالي زيادي درگير هستيم.

اينكه وكلا حق سنوات ندارند، با توجه به اينكه خويش كارفرما هستند، مرجعي براي پرداخت حق سنوات وجود ندارد. وظيفه صندوق پرداخت مستمري است و حق سنوات، از طرف كارفرماي دولتي يا خصوصي، پرداخت ميشود


مسئله استفاده از كيفيت خدمات درماني، مشكلات زيادي دارد. فقط بيمارستانهاي طرف قرارداد با سازمان خدمات درماني است. وكلائي كه فعلا دچار مشكل مي شوند و قادر به اشتغال نيستند، بايد راه كارهائي اتخاذ شود كه برخي از مشكلات ايشان برطرف شود. نياز به اخذ مصوبات در مجمع صندوق دارد

در پايان مقرر شد، هيات پنج نفره با حضور آقاي رستگار (كانون مركز) - آقاي مختاري ( كانون فارس) - آقاي صالحي (كانون آذربايجان شرقي) – آقاي ايران منش ( كانون كرمان) و آقاي حيدري (كانون لرستان) نسبت به جمع بندي نهائي و ارائه راه حل پيشنهادي رفع مشكلات به صندوق حمايت، اقدام نمايند. كانون هاي محترم با جمع بندي نظرات خود، مراتب را براي هيات به اتحاديه ارسال نمايند

در پايان، اعضاي مجمع عمومي اتحاديه ضمن تشكر از زحمات همكاران كانون وكلاي دادگستري بوشهر، محل همايش بعدي، شهرستان اردبيل به ميزباني كانون وكلاي دادگستري اردبيل، خرداد ۱۳۹۲ تعيين گرديد.
بالا
فهرست اصلي


  * بيانيه پاياني نوزدهمين همايش اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران - بوشهر

اتحاديه سراسري كانونهاي وكلاي دادگستري ايران – اسكودا - روزهاي ۲۹ و ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۱ نوزدهمين همايش خود را با ميزباني كانون وكلاي دادگستري بوشهر برگزار كرد و پس از بحث و تبادل نظردر مورد مسائل مربوط به حرفه وكالت و اتخاد تصميم در مورد آنها، مبادرت به صدور بيانيه ذيل كرد:

۱-         ملت به منظور اطمينان از رعايت حقوق اعضاي جامعه در مراجع قضايي و شبه قضايي تمهيداتي انديشيده است تا حكم به مجازات و اجراي آن، تنها از طريق دادگاه صالح و به موجب قانون باشد و هيچ مرجعي نتواند خارج از حدود صلاحيت قانوني، كسي را مجازات يا از حقوق اجتماعي محروم كند. ازجمله اين تمهيدات، وكالت دادگستري نشات گرفته از حاكميت ملي و با هويت و جوهره اصلي غير حكومتي و مدني بودن است. بنابراين تسط بر وكالت دادگستري يا به تعبير ديگر حكومتي كردن وكالت دادگستري به هر نحو كه صورت پذيرد خدشه بر حاكميت ملي است و جز تحميل هزينه بردولت و ملت ثمري ندارد.


۲-        استقلال وكيل دادگستري به اين معني است كه در مراجع قضايي و شبه قضايي، فقط قانون حاكم باشد و هيچ مقامي نتواند با تهديد يا تطميع، وكيل دادگستري را از مطالبه اين حق بديهي منصرف كند. نظر به اينكه نقض استقلال وكيل دادگستري، كه صيانت از آن با پشتيباني از حقوق فردي و اجتماعي ملت ( كه مهمترين وظيفه قوه قضاييه است) مخالفت بين و آشكار دارد و حفظ استقلال وكيل و نهاد وكالت با حيثيت نظام دادرسي و مآلا حيثيت ملي كشور مرتبط است، لذا از رياست محترم قوه قضاييه انتظار داريم، ضمن اعلام حمايت صريح از استقلال وكيل دادگستري و كانونهاي وكلا، ترتيبي اتخاذ فرمايند كه هويت حرفه اي وكيل دادگستري از تعرض مصون بماند و وكلاي مدافع در موضع دفاع و در مقام ايفاي وظيفه، طبق تبصره ۳ ماده واحده مصوب ۱۳۷۰ مجمع تشخيص مصلحت نظام، از احترام و تامينات شغل قضا - به نحو كامل - برخودرار باشند.


۳-        نظر به اينكه وكيل دادگستري به اقتضاي وكالت، در برابر مراجع قضايي و شبه قضايي از حقوق شهروندان دفاع ميكند، اتحاديه اميدوار است در ارتباط با حرفه وكالت دادگستري، فقط قوانيني به تصويب برسد كه در آن حق دفاع و آزادي هاي مشروع مردم، كه قطعا با قانون اساسي و اصول و احكام مذهب رسمي كشور منطبق است، تامين و تضمين شده باشد.

۴-        اتحاديه، موسسه اي غير تجارتي و غير انتفاعي، كاملا غير سياسي و متشكل از ۲۳ كانون وكلاي دادگستري مستقل است كه براي هماهنگ كردن امور مشترك خود، تاسيس و ثبت شده است. از اين رو، كانون هاي عضو اتحاديه، حمايت خود را ازهيات رييسه وشوراي اجرايي اتحاديه و تصميمات آنها اعلام مي كنند و در خصوص هرگونه اقدام ايذايي و تخريبي، نسبت به اتحاديه و مديريت آن، نگراني شديد خود را ابراز ميدارند.۵-        اتحايه، ضمن قدرداني از كانون محترم بوشهر به خاطر مهمان نوازي و برگزاري مطلوب همايش نوزدهم اعلام ميكند همايش بيستم در خرداد ۱۳۹۲ به ميزباني كانون محترم وكلاي دادگستري اردبيل برگزار خواهد شد.

اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران – اسكودا
بوشهر – ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۱
بالا
فهرست اصلي


 *English
Lawyer Search <  
Francias* 

 *كانون جهاني (IBA)
اتحاديه كانونها
 *مصوبات
 *مجمع عمومي
 * شوراي اجرائي
 *كميسيون‌انفورماتيك

كانونهاي وكلا
 *مركز
 *فارس
 *آذربايجان شرقي
 *آذربايجان غربي
 *اصفهان
 *مازندران
 *خراسان
 *گيلان
 *قزوين
 *كرمانشاه و ايلام
 *خوزستان
 *همدان
 *قم
 *كردستان
 *گلستان
 *اردبيل
 *مركزي
 *بوشهر
 *زنجان
 *لرستان
 *کرمان


امور وكلا و كارآموزان  *فهرست اسامي
 *مصوبات كانون
 *كميسيون حقوقي
 *كارآموزي و اختبار
 *آزمون وكالت
 *نظرات وكلا

طرح‌ها و لوايح وكالت
 *كتابخانه
 *مقالات حقوقي
 *مجله حقوقي
 *نشريه داخلي

منابع حقوقي
 *بانك قوانين
 *آراء قضائي
 *نظرات مشورتي
 *لوايح و اوراق
 *مراجع رسيدگي
 *پرسش و پاسخ

سايتهاي‌اطلاع‌رساني
 *حقوقي و داخلي
 *حقوقي خارجي
  لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
All Rights Reserved.
© 2003 Iranian Bar Associations Union
No. 3, Zagros St., Argentina Sq., Tehran, Iran
Phone: +98 21 8887167-9     Fax: +98 21 8771340    
Site was technically designed & developed by Nima Norouzi