لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
كانون وكلاي دادگستري گيلان

(صفحه۵۰)

فهرست اصلي
فهرست:

  * سخنراني جناب آقاي محمود كامران زاده رياست محترم كانون وكلاي دادگستري گيلان در مراسم تحليف ۴۱ نفر از كارآموزان پيروز در اختبار سال ۱۳۹۱
-------------------------------------------------------------  * سخنراني جناب آقاي محمود كامران زاده رياست محترم كانون وكلاي دادگستري گيلان در مراسم تحليف ۴۱ نفر از كارآموزان پيروز در اختبار سال ۱۳۹۱

با سلام و خير مقدم به مدعوين عزيز و با تبريك به شما همكاران جوان كه از امروز و پس از مراسم تحليف به طور رسمي و قانوني واجد عنوان« وكيل پايه يك دادگستري» مي شويد.
بايد بپذيريم كه شما عزيزان جزء نخبه ترين و مستعدترين افراد تحصيلكرده رشته حقوق، متقاضي شغل وكالت بوده ايد.
در يك رقابت نفس گير و دشوار از بين بيش از هزار نفر داوطلب ۴۱ نفر از عزيزان ما توانسته اند، از هفت خوان آزمون و اختبارو كلاس هاي متعدد بگذرند. اما براي توفيق كامل در آينده و رسيدن به قله اثرگذاري ماندگار دو موضوع اساسي را نبايد ناديده بگيريد:

۱-خودتان را مقيد و محدود به آموخته هاي حقوقي نكنيد و سعي نمائيد حتي الامكان با مطالعه تاريخ، ادبيات، جامعه شناسي، اقتصاد و علوم روز تبديل به تحصيل كرده اي جامع الاطراف شويد. بعضي ها حتي هفته اي يك روزنامه را ورق نمي زنند و در طول سال دو جلد كتاب متفاوت نمي خوانند. چنين افرادي نه تنها در جامعه به عنوان فردي مطلع و با سواد كامل شناخته نمي شوند بلكه در كار دفاع و ابراز عقيده در دادگاه ها نيز خيلي موفق نخواهند بود.
۲-براي اثرگذاري مطلوب و عالي درجامعه و يافتن نام و صفت نيكو در جامعه بايد دو نوع موكل داشته باشيد: موكل خاص و موكل عام
موكل خاص كساني هستند كه براي استفاده از دانش و تخصص شما براي احقاق حقوق خود به شما مراجعه مي كنند و حاضر به تامين نيازهاي مالي شما مي شوند و به عبارت ديگر شما با ارائه خدمات به چنين مراجعين امرار معاش خواهيد كرد.
و اما موكلين عام: اشخاصي هستند كه از تبديل شدن كامل شما به وكيل كيف به دستي كه شب و روز به دنبال منافع شخصي است و مشي بقيه كاسبكاران را دنبال مي كند، ممانعت به عمل مي آورند.
خدمت به جامعه و موكلين كه ناشناس هستند، شما را به يك انسان متعهد و دلسوز به حال مردم و كشور تبديل خواهد كرد.
اصولاً مشاغل انساني بدو گروه عمده تقسيم مي شوند:
شاغلين كار يدي« پرولتر»
شاغلين كار فكري« انتل لكتوئل پرولتاريا» همه مردم توقع و انتظارشان از شاغلين فكري بسيار بيشتر از انتظاري هست كه از شاغلين يدي دارند.
حال سوال اين است كه آيا حقوقدانان مي توانند منشاء اثرات عميق در اجتماع بوده و در پيشرفت و تحول كشور نقشي داشته باشند.
سال گذشته كتابي به دستم رسيد تحت عنوان « توسعه يا چپاول» يك پروفسور جامعه شناس دانشگاه بركلي به نام پيتر اوانز همراه تيمي كامل از كارشناسان اجتماعي، جامعه شناسي، اقتصادي و حقوقي به جاي تحقيق در پشت درب هاي بسته كتابخانه ها، دست به يك تحقيق ميداني و عيني زده اند، آنها به كشورهاي تايوان، كره جنوبي، هندوستان و برزيل رفته اند. اين كشورها در ۲۵ سال اخير با جهشي حيرت انگيز به پيشرفت هاي عظيمي در همه زمينه هاي علمي، اقتصادي و اجتماعي دست يافته اند اين محققين در رازگشائي از علل پيشرفت اين كشورها، اعلام مي كنند كه به ويژه در كشور كره جنوبي هيچ جلسه اي در مراكز شركت هاي بزرگ مانند HYUNDAI-SAMSUNG-LG و ساير شركت ها و نيز در مجامع دولتي و نهادهاي عمومي، تشكيل نمي شود مگر اينكه چند حقوقدان بسيار برجسته در آن جلسات حضور داشته باشند.
محققين استدلال مي كنند كه حقوقدانان به علت دقت و تيزبيني عظيمي كه به علت حرفه و تخصص خود پيدا مي كنند در همه زمينه ها حتي خارج از حيطه كاري خود چيزهائي را مي بينند كه ديگران قادر به ديدن آن نيستند آنان مي توانند مشكلات و موانع هر موضوعي را پيش بيني كنند و به علت ذهن پويا و دقيق خود آماده ارائه راهكارهاي عملي هستند. از اين رو دانشمندان يكي از علل پيشرفت كشورهاي مورد مطالعه را كه نام بردم استفاده از وجود حقوقدانان برجسته مي دانند.
با اين اوصاف قلباً و عميقاً معتقدم كه شما عزيزان و استعدادهاي جوان بايد خودتان و قابليت هايتان را باور كنيد.
فكر كردم به عنوان شاهد مثال از چند حقوقداني كه منشاء اثرات عميق اجتماعي در كل جامعه بشري شده اند، به عنوان الگوبرايتان ذكر كنم ديدم اگر نقب به ژرفاي تاريخ بزنم بايد از صدها قانون شناس و قانون نويس برجسته ياد كنم از اين رو اين بررسي را به دوران اخير محدود كردم.
هر چند حقوق دانان علي القاعده وارد عالم سياست نمي شوند ولي آنان كه داخل كار سياست شده اند، نه تنها در عالم سياست بلكه در زندگي و روش عمل و طرز تفكر و برداشت همه مردم كره زمين اثرات عميق و ماندگار ايجاد نموده اند.
دكترين و نظرياتي را عملي نموده اند كه آنان را تبديل به انسان هايي براي همه قرون و اعصار كرده است.
آن بزرگواران نه راه نادر جهانگشا و نه راه ناپلئون و هيتلر و استالين را رفته اند آنان تعريف جديدي از مردان عرصه سياست و دولتمردان اثرگذار به جامعه بشري ارائه نموده اند.
حقوقدان و كيل دادگستري انسان دوست- مهاتما گاندي- كار وكالت و اختيار موكلين عام رنگين پوست را بدون اجر و مواجب از كشور آفريقاي جنوبي آغاز كرد و در ادامه در كشورش هندوستان كاري كرد كارستان كه همه از آن مطلعيد.
اين انسان بزرگوار اين حقوقدان متعهد و دلسوز دنياي پر از رنگ و ريا، دروغ و تزوير، بيرحمي و خشونت، سياست و دولتمداري را بدنيايي اخلاقي و بشردوستانه و نافع براي كل جامعه بشري مبدل كرد.
خلف او «جواهر لعل نهرو» با وجدان پاك و دقت و تفكر ناب يك حقوقدان و وكيل انسان دوست، ابتكاري تازه در جهان آن روز ابداع و مطرح كرد:
با تشكيل « كشورهاي غير متعهد» در مقابل دو ابرقدرت شرق و غرب راه سومي را براي حفظ استقلال فكري و اقتصادي و ملي كشورهاي در حال توسعه جهان باز كرد تا از زير يوغ ابرقدرت ها خارج شوند تشكيلات غير متعهدها با وجود فروپاشي كمونيست همچنان به عنوان يكي آنتي تز براي حفظ استقلال كشورهاي در حال توسعه از نفوذ و مداخله ابرقدرتها، به حيات خود ادامه مي دهد.
در كشور عزيز ما ايران؛ حقوقدان خوشنام و وطن پرست« دكتر محمد مصدق» به عنوان وكيل ملت ايران با دفاع جانانه خود در دادگاه بين المللي لاهه به چندين دهه غارت ثروت ملت ايران به دست استعمار بي رحم انگليس پايان داد. تا قبل از ملي شدن صنعت نفت سهم ايران از فروش ثروت ملي پابان پذيرش- نفت- فقط ۱۷% بود كه آن هم با دوز و كلك انگليسي ها ۵% هم به جيب ملت ايران نمي رفت. اقدام مرحوم مصدق در بيدار و هشيار كردن مردم ايران و آگاهي بخشي از حقوق حقه شان چنان عميق بود كه حتي بعد از دسيسه ۲۸ مرداد و سقوط حكومت ملي، كودتا چيان نتوانستند اثرات آن آگاهي را ناديده بگيرند در نتيجه:
اولاً صنعت نفت از مونوپل و انحصار دولت انگليس نجات يافت و به كنسرسيوم چند كشور واگذار شد در ثاني سهم ملت ايران به پنجاه درصد فروش نفت ارتقا يافت اين اقدام نه تنها زندگي ملت ايران را دگرگون كرد بلكه باعث احقاق حق از همه كشورهاي نفت خيز به خصوص كشورهاي مسلمان داراي صنعت نفت شده ملت ايران، اعراب خاورميانه و مردم ونزوئلا و غيره كه اكنون درآمد نفت بالاترين منبع درآمدشان هست مديون دفاع جانانه آن حقوق دان آگاه و دلسوز و شجاع ايراني هستند.
حقوقدان و وكيل بزرگ ديگر كه بدواً در كشور آمريكا و سپس در كل جهان بشري، موج نابودي زشت ترين پديده استثمار انسان از انسان شد، آبراهام لينكلن رئيس جمهور حقوقدان آمريكائي است. اين وكيل انسان دوست از قدرت و نفوذ خود در پست رياست جمهوري آمريكا سود برد و با لغو پديده شوم « برده داري» براي هميشه اين ننگ را از دامن تمدن بشري زدود.
حقوقدان برجسته عصر ما كه خوشبختانه هنوز در قيد حيات هستند آقاي نلسون ماندلاي كبير است كه همه از شرح حال و خدماتي كه به اكثريت سياه پوست كشور خود كرد و ضربه اي كاري و نابود كننده اي كه به تفكر غير انساني« آپارتايد» زد، آگاهي داريد. كاري كه وي را به عنوان حقوقداني انسان دوست و مبارز راه آزادي و بشريت براي هميشه در تاريخ ماندگار كرد.
در سال گذشته درFace Book نظر سنجي در سطح جهان مطرح شد. سوال اين بود كه اگر بخواهيد يك نفر را به عنوان شايسته ترين و شريف ترين انسان، براي رهبري و فرماندهي كل گيتي تعيين كنيد، چه كسي را شايسته ترين مي دانيد؟
نتيجه نظر سنجي تامل برانگيز است. مردم پنج قاره جهان بدون هيچ ترديدي آقاي ماندلا را شايسته ترين فرد براي كسب اين مقام دانسته اند.
ملاحظه مي فرمائيد دنياي پررنگ و ريا و خشونت و وحشت آفريني « سياست» آنگاه كه به دست حقوقدانان متعهد افتاده، معني و تعريفي ديگر يافته است دنيائي كه « نيكولاس ماكياولي» براي موفقيت در كار سياست پيشنهاد مي كند و نسخه اي كه در كتاب« پرنس» مي نويسد، به دست حقوقدانان بي اعتبار مي شود و آن دنياي آلوده، به دنيايي قدسي و قابل ستايش تبديل شده برعكس بسياري از نامداران تاريخ كه جز مرگ و نيستي و غارت و چپاول و دروغ و رياكاري حاصلي نداشته اند حقوقدانان سياستمدار به « قدسين» همه اعصار گذشته و حال و آينده بشريت تبديل شده اند افكار، اعمال و رفتارشان نه تنها براي ملت كشورشان بلكه براي كل مردم جهان، سعادت ، آرامش و عدالت به ارمغان آورده اند.
به شما جوانان حقوقدان مي گويم كه بايد به خود بباليد كه همانند اين مردان بزرگ و خوشنام و تاريخ ساز و ماندگار در حافظه بشري« درس حقوق» خوانده ايد. هر يك از شما بزرگواران بالقوه مي توانيد تبديل به يكي از اين مردان بزرگ شويد.
موضوعاتي كه مطرح شد در حد كلان و نگاه از بالا بود. اين اميدواري هست شايد عده اي از همكاران جوان تصميم بگيرند كه ضمن بهره گيري از حرفه خود براي امرار معاش با قبول وكالت هاي معمول و مرسوم، ضمناً وكيل جامعه و مردم خود نيز باشند.
بايد از كجا شروع كرد؟ گذشت زمان به شما ثابت خواهد كرد كه مسلح شدن به علم حقوق و دقت و موشكافي كه اين حرفه در شما ايجاد كرده و پرورش خواهد داد باعث خواهد شد كه شما چيزهائي را ببينيد و بشنويد كه مردم عادي به راحتي از كنارش گذشته و متوجه آن نشده اند.
اگر با چنين دقت و با داشتن روحيه خدمت و دلسوزي بخواهيد به اطرافتان نگاه كنيد مي توانيد حتي جلوي پيشرفت« سرطان» را هم بگيريد بي آنكه به طور غير قانوني در كار پزشكي دخالت كنيد.
توضيح مي دهم:
همراه عده اي از همكاران براي ديدار كشورهاي همسايه رفتيم. جمهوري آذربايجان، ارمنستان، تركيه در كمال تعجب ديديم از خيل مطب پزشكي و انبوه داروخانه، خبري در اين كشورها نيست. شهر باكو از شهر رشت بزرگ تر است و استانبول بيش از تهران جمعيت دارد ولي تعداد مطب پزشكي و داروخانه در شهرهاي ما خيلي بيشتر از شهرهاي مذكور است و بعضي مطب ها حتي تا ساعت ۲ بامداد مريض منتظر دارند. طبق عادت همه حقوقدانان كنجكاو شديم، علت چيست؟
آيا ما بيشتر بيمار مي شويم و همسايگان كمتر؟
تحقيقات معلوم كرد كه در استان گيلان ۳۱ مركز دفن زباله وجود دارد علي القاعده مي بايد ۳۱ كارخانه كمپوست و تصفيه خانه، شيرابه و پساب زباله ها وجود داشته باشد. در كمال تاسف فقط سه كارخانه كمپوست و آن هم با تصفيه خانه غير استاندارد وجود دارد استان گيلان به عنوان باران خيزترين استان كشور، درگير جدي با شيرابه هاي مسموم است. سموم نباتي و صنعتي كه به راحتي وارد سفره هاي آب زيرزميني و سيستم آبياري مي شوند و به وسيله مزارع و باغات و دامداري ها جذب و وارد دستگاه گوارش مصرف كننده ها مي شوند. آمار نشان مي دهد كه در استان هاي شمالي كشور، ميزان بيماري هاي گوارشي به ويژه سرطان دستگاه گوارش از همه استان هاي كشور بيشتر است. آيا حقوقدانان مي توانند با قبول وكالت عامه مردم در مقام خدمت به همنوعان خود، از شدت و وسعت بيماري ها بكاهند؟ جواب با قاطعيت مثبت است.
براي حفاظت از محيط زيست كارخانجات قانوناً مكلفند كه ۱% از ارزش توليد خود را به شهرداري ها اختصاص دهند همچنين ۱% از عوارض ارزش افزوده نيز به همين منظور اختصاص يافته است.
وكلاء مي توانند با تشكيل اينجوهاي(N.G.O) تخصصي به شهرداريها و سازمان حفاظت محيط زيست در وصول اين منابع درآمد كمك كنند و آنگاه از مسئولين مبارزه با آلودگي، عمل متقابل در جلوگيري از نشت و اشاعه سموم نباتي صنعتي در گردونه آبياري و غذاي روزمره مردم را مطالبه كنند. اگر بي تفاوتي و قصور ديدند چون اين ترك فعل عنوان مجرمانه دارد با كمك و همياري قضات محترم دستگاه قضائي، هزينه بي توجهي و قصور را به آنان بچشانند.
كافي است در سطح استان فقط با سه مسئول متخلف برخورد جدي در حد حبس هاي بش از سه ماه بشود خواهيد ديد كه اين كار مانند بمب ناپالم اثرگذار خواهد شد.
حاصل زحمات اين خواهد بود كه مردم ما از غذاي سالم تر سود بروده و از ابتلاء به بيماري هاي صعب العلاج نجات خواهند يافت.
نظير چنين سوژه هايي در اطراف ما بسيار است كه با همت حقوقدان متعهد ما قابل پيگيري است.
در خاتمه وظيفه خود مي دانم از قضات محترم حاضر در جلسه جناب آقاي اللهيان معاون قضايي دادگستري كل استان گيلان و قاضي دانشمند و شريف جناب آقاي شه رودباري به خاطرعنايتي كه فرمود اند، تقدير و تشكر نمايم.
بايد يادآوري كنم كه رياست محترم كل دادگستري و معاونين محترم و متصديان حراست و قضات بزرگوار اين استان همه تلاش خود را در جهت رفع مشكلات و موانع كانون وكلا مبذول مي فرمايند.
متاسفانه در سراسر ايران در بدو ورود وكلا به صحن دادگستري براي انجام وظيفه رفتاري اهانت آميز به صورت اخذ موبايل و تفتيش كيف دستي و جيب وكلا صورت مي گيرد. اين رفتار اهانت آميز فقط ۲ روز در استان گيلان صورت گرفت به محض مراجعه به رياست محترم كل و رئيس محترم حراست وقت بلافاصله دستور ممانعت از استمرار اين رفتارهاي ناشايست را صادر فرمودند.
براي نجات كانون گيلان از تنگناهاي مزمن مالي و جذب درآمدهاي ¼ و½ مديريت و معاونين محترم دادگستري كل الحق همكاري هاي صميمانه اي با كانون مي نمايند و اين اميد زنده شده است كه پس از سال ها نابساماني با همت و محبت مقامات دادگستري وضعيت اسفبار مالي كانون گيلان بهبودي چشمگيري پيدا كند.
من امروز همكاران جوان و جديدالورود به حرفه وكالت را تشويق و تحريص به قبول« موكلين عام» نمودم چون واقعاً معتقدم كه موكلين خاص فقط ما را از نظر مادي تامين مي كنند. آنچه باعث اعتلاء و ارتقاي معنوي و اثرگذاري ما در جامعه مي شود و وكلا را محبوب قلوب جامعه مي كند و به شغل ما قداست و خوشنامي مي دهد « موكلين عام» و خدمات عمومي به اجتماع است.
ما ايرانيها عادت داريم كه در همه كارها به دنبال الگو و اسوه بگرديم. خوشبختانه امروز يكي از بهترين اسوه هاي دنياي وكالت كل ايران در اينجا حي و حاضر نشسته اند. جناب استاد بهمن كشاورز» صاحب تاليفات متعدد حقوقي چندين دوره رياست هيات مديره كانون وكلاي مركز و چند دوره رياست اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي كشور (اسكودا)
استاد كشاورز نوه مرحوم محمد وكيل التجار يزدي وكيل مردم گيلان در دوره اول و دوم مجلس شوراي ملي، يك اهل يزد آن چنان پاكدامني، صداقت و روش انساني داشته است كه مردم يك استان فرهيخته وي را به عنوان نماينده تام الاختيار خود براي امور كشور انتخاب نموده اند.
پدر استاد كشاورز، مرحوم خلد آشيان استاد كريم كشاورز هستند كه از مادري گيلاني متولد شدند در عنفوان جواني ضمن تحصيل با جديت و سخت كوشي و استعداد شگرفت خود به زبان هاي فرانسوي، روسي، انگليسي، عربي، تركي مسلط شده و با وجود سن كم در حكومت انقلابي هفده ماهه قهرمان ملي شادروان ميرزا كوچك خان جنگلي به عنوان « كفيل وزارت ماليه» به انقلاب مردم گيلان خدمت كردند.
بعد از سقوط حكومت انقلابي همه وقت و فعاليت خود را معطوف به خدمات فرهنگي و علمي فرمودند- ترجمه منظومه هاينريش هاينه- ترجمه آثار پتروشفسكي منجمله شاهكار وي « اسلام در ايران» كشاورزي و اصلاحات ارضي در ايران عهد مغول و آثار دياكونف، چخوف، پوشكين، ماكسيم گوركي، مارك تواين، ژرژسيمون، گي دوموپاسان، تولستوي و دهها اثر بزرگ جهاني و همچنين تاليفات متعدد مثل حسن صباح هزار سال نثر پارسي در پنج مجلد، گيلان و ....غيره از آثار باقي مانده اين شخصيت بزرگ است.
اين مرد بزرگ همه عمر خود را وقف خدمت به جامعه و ارتقاي علمي و اخلاقي و معرفتي همه ملت ايران و همه فارسي زبانان گيتي نمودند روحش شاد.
فرزند خلف چنان جد بزرگوار و چنين پدر بي همتا، جناب اقاي استاد كشاورز هستند. در كمال خرسندي بايد بگويم . استاد كشاورز براي ارائه خدمات عميق و اثرگذار رايگان به « موكلين عام»، « جامعه وكلاء» را انتخاب كردند.
متاسفانه بعد از انقلاب جامعه وكالت مورد هجمه مخرب و غير ضروري قرار گرفت و هنوز هم خطر محو كامل استقلال صنفي وكلا مرتفع نشده بلكه برعكس تحقق انهدام قطعي اين استقلال صنفي در خطر وقوع است.
جناب استاد كشاورز الحق همه توان و نيرو و وقت گرانبهاي خود را صرف دفاع از استقلال جامعه وكالت در امور صنفي خود نموده اند و اگر تلاش هاي جانفرساي اين بزرگوار نبود به تحقيق فاتحه شغل وكالت از چندين سال پيش خوانده شده بود.
به جاست كه وكلاي ايران وي را ملقب به « پدر معنوي وكلاي ايران» بنمايند. استاد كشاورز تاليفات حقوقي كاربردي و علمي اثرگذار بي شماري به دنياي علم حقوق عرضه نموده اند. به علاوه به خاطر اطلاعات وسيع و همه جانبه اي كه دارند بي آنكه آثار و تاليفات و مقالات ايشان در روزنامه هاي كثيرالانتشار كوچك ترين رنگ و بو يا شائبه سياسي داشته باشد يا كسي كوچكترين نشانه اي از حمايت وي از حزب و دسته و خطوط سياسي بتواند ارائه كند.
در كمال دلسوزي و صداقت و راستگوئي و شرافت براي حل مشكلات و معضلات مردم و حل مسائل حقوقي و قضائي آنان قلم مي زنند و سخن مي گويند.
با جرات و اطمينان بايد بگويم ايشان نود درصد وقت خود را بي هيچ اجر و دستمزدي صرف خدمت به مردم كشور و اعتلاي جامعه ايراني به ويژه جامعه وكلا مي فرمايند.
اين احساس مسئوليت و اين جانفشاني باعث شده است كه همه حقوقدانان كشور در هر صنف و شغلي در مقام قدرداني از اين زحمات در قلب خود براي اين انسان بزرگوار جايگاه رفيعي قائل شوند.
استاد كشاورز الحق مي توانند بهترين اسوه يك وكيل شرافتمندف متعهد و پاكدامن و وطن پرست براي وكلاي جوان ما بشوند.
براي همه خدمت گزاران جامعه ايران ارزوي موفقيت، طول عمر توام با سلامتي از ايزد منان مسئلت دارم.محمود كامران زاده
رئيس كانون وكلاي دادگستري گيلان

بالا
فهرست اصلي


 *English
Lawyer Search <  
Francias* 

 *كانون جهاني (IBA)
اتحاديه كانونها
 *مصوبات
 *مجمع عمومي
 * شوراي اجرائي
 *كميسيون‌انفورماتيك

كانونهاي وكلا
 *مركز
 *فارس
 *آذربايجان شرقي
 *آذربايجان غربي
 *اصفهان
 *مازندران
 *خراسان
 *گيلان
 *قزوين
 *كرمانشاه و ايلام
 *خوزستان
 *همدان
 *قم
 *كردستان
 *گلستان
 *اردبيل
 *مركزي
 *بوشهر
 *زنجان
 *لرستان
 *کرمان


امور وكلا و كارآموزان  *فهرست اسامي
 *مصوبات كانون
 *كميسيون حقوقي
 *كارآموزي و اختبار
 *آزمون وكالت
 *نظرات وكلا

طرح‌ها و لوايح وكالت
 *كتابخانه
 *مقالات حقوقي
 *مجله حقوقي
 *نشريه داخلي

منابع حقوقي
 *بانك قوانين
 *آراء قضائي
 *نظرات مشورتي
 *لوايح و اوراق
 *مراجع رسيدگي
 *پرسش و پاسخ

سايتهاي‌اطلاع‌رساني
 *حقوقي و داخلي
 *حقوقي خارجي
  لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
All Rights Reserved.
© 2003 Iranian Bar Associations Union
No. 3, Zagros St., Argentina Sq., Tehran, Iran
Phone: +98 21 8887167-9     Fax: +98 21 8771340    
Site was technically designed & developed by Nima Norouzi