لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
كانون وكلاي دادگستري كرمانشاه و ايلام

خبرنامه كانون وكلاي دادگستري كرمانشاه و ايلام

(صفحه۱۰)

فهرست اصلي
فهرست:

  * مراسم توديع لاريجاني و معارفه هاشمي شاهرودي
  * معاون اول قوه قضاييه
  * لايحه برنامه پنجم توسعه هنوز به مجلس ارايه نشده است
  * فردا در دادگاه مطبوعات
  * توديع و معارفه رييس سازمان زندان‌ها
  * رييسي در جمع خبرنگاران
  * نماينده رييس قوه قضاييه در هيات نظارت بر مطبوعات خبر داد
-------------------------------------------------------------  * مراسم توديع لاريجاني و معارفه هاشمي شاهرودي

آيت الله جنتي:
شوراي نگهبان در اجراي قانون، هرگز تغيير موضع نداده و نخواهد داد
                                       
شوراي نگهبان در مراسم توديع آيت‌الله صادق آملي لاريجاني ـ عضو پيشين شوراي نگهبان ـ و معارفه آيت‌الله سيد محمود هاشمي شاهرودي گفت: شوراي نگهبان در اجراي قانون، هرگز تغيير موضع نداده و نخواهد داد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، آيت‌الله جنتي در اين مراسم، ضمن بيان اهميت جايگاه شوراي نگهبان در نظام اسلامي گفت: در طول اين سي سالي كه از عمر شوراي نگهبان مي‌گذرد، اين نهاد توانسته است به خوبي به وظيفه‌اي كه در قبال قانون اساسي و از نظر شرعي به عهده داشته است، عمل كند.

دبير شوراي نگهبان تصريح كرد: شوراي نگهبان به خاطر دو مسووليت خطير و سنگيني كه دارد يعني «بررسي مصوبات مجلس از نظر انطباق با شرع و قانون اساسي» و «نظارت بر انتخابات» يك نهاد منحصر به فرد است. با انجام اين دو مسووليت مهم، نهاد شوراي نگهبان دو ركن اصلي نظام يعني جمهوريت و اسلاميت آن را تضمين مي‌كند.

وي با اشاره به تغييرات اعضاي شوراي نگهبان افزود: در اين سي سال كه از عمر اين نهاد مي‌گذرد، مجموعا ۳۸ نفر به عضويت شوراي نگهبان در آمدند كه از اين تعداد ۱۸ نفر عضو فقيه و بقيه عضو حقوقدان شوراي نگهبان بودند.

جنتي افزود: شوراي نگهبان با وجود برخي بهانه‌گيري‌هاي بعضي گروهاي سياسي در مسائل انتخاباتي، توانست با بهره‌مندي از حضور فقها و حقوقدانان مبرز و نخبه با قاطعيت وظايف خودش را انجام دهد و قانون را به دقت اجرا كند.

او افزود: اين نهاد نشان داده است كه در اجراي قانون از هيچ‌كس ملاحظه‌اي ندارد و تحت تاثير فشارها قرار نمي‌گيرد و هرگز تغيير موضع نداده و نخواهد داد و وظايف محوله را با تكيه بر قانون انجام مي‌دهد.

دبير شوراي نگهبان در ادامه، ضمن تجليل از مقام فقهي آيت‌الله آملي لاريجاني و اخلاق حسنه وي گفت: در اين هشت سال كه ايشان عضو شوراي نگهبان بودند مباحث منطقي و مستدل‌شان بسيار مفيد بود.

جنتي هم‌چنين با تاكيد بر اهميت جايگاه قوه قضاييه، براي آيت‌الله آملي لاريجاني آرزوي توفيق كرد.

دبير شوراي نگهبان سپس ضمن عرض خير مقدم به آيت‌الله شاهرودي عضو جديد فقهاي شوراي نگهبان، گفت: آيت‌الله شاهرودي از برجسته‌ترين فضلاي حوزه علميه نجف بودند و ما از مقام معظم رهبري تشكر مي‌كنيم كه به جاي آيت‌الله لاريجاني، ايشان را براي عضويت در شوراي نگهبان منصوب كردند.

در ادامه اين مراسم آيت‌الله شاهرودي با تقدير از دبير شوراي نگهبان گفت: واقعا شوراي نگهبان، نهاد بسيار مبارك، مهم و حساسي است. تلاش براي تطبيق مصوبات با شرع مقدس و قانون اساسي موجب مي‌شود، قوانين عادلانه و مفيدي براي كشور اسلامي تصويب شود. هم‌چنين شوراي نگهبان با نظارت بر حسن اجراي انتخابات، جمهوريت نظام را تضمين مي‌كند.

وي با اشاره به سابقه عضويت خود در شوراي نگهبان و آشنايي با روند فعاليت آن تصريح كرد: بنده شاهد بوده‌ام كه در اين نهاد پاك‌ترين، مخلص‌ترين و نخبه‌ترين نيروهاي نظام، با وجود هجمه‌هاي مختلف، همواره با رعايت عدالت و بي‌طرفي و با تكيه بر ايمان در برابر فشارها مي‌ايستند تا به وظايف قانوني خود عمل كنند.

رييس پيشين قوه قضاييه، حضور آيت‌الله لاريجاني در اين قوه را نيز موجب افزايش ارتباط دو نهاد شوراي نگهبان و قوه قضاييه و اهتمام بيش‌تر اين دو نهاد براي گسترش عدل در نظام اسلامي عنوان كرد.

در پايان نيز آيت‌الله آملي لاريجاني، ضمن آرزوي توفيق براي اعضاي شوراي نگهبان به ويژه آيت‌الله جنتي، به تجربيات خود در اين نهاد اشاره كرد و گفت: به دليل ابعاد سياسي موضوع، معمولا تصميمات شوراي نگهبان در مورد انتخابات، بيش‌تر در افكار عمومي منعكس مي‌شود در حالي كه مباحث فقهي و حقوقي كه در اين نهاد مطرح مي‌شود بي‌نظير است و در هيچ مجمع ديگري سابقه ندارد.

وي ابراز اميدواري كرد: با انتشار اين مباحث در جامعه امكان بهره‌مندي مركزهاي حوزوي و دانشگاهي از تحقيقات و مباحث مطرح شده در شوراي نگهبان فراهم شود.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي شوراي نگهبان، او با اشاره به وجود صميميت و اخلاص خاصي در بين اعضاي شوراي نگهبان، افزود: در حالي كه مباحث بسيار جدي توسط هر يك از اعضا در جلسات شوراي نگهبان مطرح مي‌شد، وقتي از جلسه بيرون مي‌آمديم جز صميميت هيچ نمي‌ديديم.

انتهاي پيام

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فقه و حقوق - حقوق سياسي
۱۳/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


  * معاون اول قوه قضاييه

عدالت ايجاب مي‌كند به تخلفات و فتنه‌گري‌هاي بعد از انتخابات رسيدگي شود
                                       
معاون اول قوه قضاييه گفت: كساني كه در حوادث اخير اعتماد مردم به نظام را نشانه گرفتند، ظلم بزرگي مرتكب شده‌اند و بايستي آن چه در اقتضاي حق، عدل و قانون است در برابر فتنه‌گران انجام شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) ـ منطقه خراسان، حجت‌الاسلام و المسلمين سيد ابراهيم رييسي در سخناني بيش از خطبه نماز جمعه امروز مشهد افزود: البته در برخورد با اين قضيه تخلفاتي انجام شد و عدالت ايجاب مي‌كند به اين جرايم نيز رسيدگي شود، اما اين امر نبايد موجب شود مساله اصلي و آن ظلم بزرگ فراموش شود.

وي درباره بخشش خاطيان و مصببان جريانات پس از انتخابات تاكيد كرد: ما نيز به بحث رافت اسلامي معتقديم اما اين بحث بايستي پس از اجراي عدالت مطرح شود.

وي موفقيت‌هاي نظام اسلامي را مرهون حضور مردم و غيرت ديني آنان دانست و تصريح كرد: دشمنان براي چند ماه اخير نقش‌هاي شومي كشيده بودند و آن چه اين نقشه‌ها را بر ملا كرد تدبير رهبري و هوشياري و حضور با معناي مردم در عرصه سياسي كشور بود.

معاون اول قوه قضاييه ادامه داد: بسياري از كساني كه نور خدا را بر نمي‌تابند، در برابر اين نظام مي‌ايستند و در اين سه دهه تلاش فراوان كرده‌اند تا اين نور پر تلالو را خاموش كنند كه حوادث پس از انتخابات نمونه‌اي از آن است اما اين فتنه با عنايت امام هشتم (ع) و حضور مردم عزيز ما خاموش و چهره فتنه‌گران بر ملا شد.

انتهاي پيام

خبرگزاري دانشجويان ايران - مشهد
سرويس: فقه و حقوق - حقوق سياسي
۱۳/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


  * لايحه برنامه پنجم توسعه هنوز به مجلس ارايه نشده است

مخبر كميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي گفت: از وضعيت لايحه برنامه پنجم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي كشور و زمان تكميل آن اطلاعي نداريم و اين لايحه هنوز به مجلس شوراي اسلامي ارايه نشده است.
                                       
''محمد مهدي مفتح'' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، اظهار اميدواري كرد: اين لايحه هرچه زودتر توسط معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري تكميل و پس از تصويب هيات دولت براي بررسي و تصويب نهايي به مجلس ارايه شود.
گفتني است ''سيدقاسم حسيني'' معاون برنامه‌ريزي معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي
رئيس جمهور چندي پيش از ارائه برنامه پنجم توسعه به مجلس در خردادماه امسال خبر داده بود ولي به تازگي اعلام كرده اين لايحه در مهر ماه تقديم مجلس خواهد شد.
از آنجا كه برنامه چهارم توسعه تا پايان سال جاري نافذ است، براي تدوين و تنظيم بودجه كل كشور در سال ۱۳۸۹ نياز به برنامه پنجم توسعه ضرروي است.
بسياري از كارشناسان اعتقاد دارند: تاخير در تدوين و تصويب برنامه پنجم توسعه، قانون بودجه سال آينده كشور را تحت تاثير قرار داده و در صورت طولاني شدن تاخير در تدوين و تصويب اين برنامه، احتمال منقطع شدن ارتباط بين قانون بودجه و برنامه هاي توسعه كشور را موجب خواهد شد.
۱۴/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


  * فردا در دادگاه مطبوعات

پرونده‌هاي «شرق»،«سياست روز»،«صبح آزادي» و«توليد» رسيدگي مي‌شود
                                       
جلسه‌ي رسيدگي به پرونده‌هاي نشريات «شرق»،«سياست روز»،«صبح آزادي» و «توليد»، فردا - ۱۵ شهريور ماه - در شعبه‌ي ۷۶ دادگاه كيفري استان تهران با حضور هيات منصفه‌ي مطبوعات برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرنگار حقوقي ايسنا، در ادامه‌ي رسيدگي به پرونده‌هاي مطبوعاتي در شعبه ۷۶ دادگاه كيفري استان تهران، قاضي مدير خراساني پانزدهم شهريور ماه را براي رسيدگي به پرونده‌هاي مديران مسوول نشريه‌هاي «شرق»،«سياست روز»،«صبح آزادي» و«توليد» تعيين كرده است.

اتهامات مهدي رحمانيان مديرمسوول روزنامه «شرق» در پرونده‌ي مذكور، نشر اكاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي و نشر مطالب خلاف عفت عمومي عنوان شده است و نشر اكاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي نيز اتهام مطرح شده براي مدير مسوول نشريه «صبح آزادي» است.

همچنين اتهام علي يوسف‌پور مديرمسوول روزنامه «سياست روز» چاپ مطالب خلاف واقع و اتهام مديرمسوول نشريه «توليد» در پرونده مطروحه در شعبه مذكور، افترا عنوان شده است.

انتهاي پيام

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فقه و حقوق - حقوق سياسي
۱۴/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


  * توديع و معارفه رييس سازمان زندان‌ها

رييس جديد سازمان زندان‌ها:
رهنمودهاي مقام معظم رهبري،حفظ حقوق شهروندي و پرهيز از خشونت از اولويت‌هاي كاري‌ام است
                                       
رييس جديد سازمان زندان‌ها در مراسم معارفه‌اش از جمله اولويت‌هاي كاري خود را رهنمودهاي مقام معظم رهبري، حفظ حقوق شهروندي و پرهيز از خشونت عنوان كرد.

به گزارش خبرنگار حقوقي ايسنا، غلامحسين اسماعيلي در اين مراسم با بيان اين‌كه سازمان زندان‌ها نقش بسيار مهمي در نظام، قوه قضاييه و سلامت و امنيت اجتماعي برعهده دارد، به حضور بالغ بر ۱۷۰ هزار نفر از متهمان و محكومان در بازداشت‌گاه‌ها و ندامت‌گاه‌هاي وابسته به اين سازمان اشاره كرد.

وي ادامه داد: در سازمان زندان‌ها علاوه بر وظيفه‌ي اجراي احكام اسلامي، نيات و اهداف بلندي نيز وجود دارد از جمله تامين امنيت جامعه با جداسازي مجرمان و افراد خطرناك از محيط‌هاي اجتماعي، اصلاح و تربيت مجرم و ايجاد زمينه براي بازگشت شرافت‌مندانه‌ي او به جامعه و از همه مهمتر انجام مطالعات آسيب‌شناسي و جرم‌شناسي با مطالعه‌ي پيرامون اين قبيل بيماران و ارايه‌ي راه‌حل‌ها و راهكارهاي مناسب براي رفع معضلات اجتماعي و ايجاد سلامت، امنيت و پيشگيري از وقوع جرم.

رييس سازمان زندان‌ها با بيان اين‌كه اميدواريم در آينده انديشه‌ي حبس‌زدايي از قوانين در جامعه اجرايي شود، اظهار كرد: البته بايد بگوين در اين صورت باز هم براي مجرمان حرفه‌اي خطرناك و افرادي كه آزادي آنها مخل نظم و امنيت اجتماعي است مجازاتي غير از زندان نخواهد بود.

وي با بيان اين‌كه سازمان زندان‌ها نتوانسته است جايگاه اصلي و واقعي خويش را در نظام قضايي و سيستم حاكميتي پيدا كند،عنوان كرد: نه سازمان به جايگاهي كه بايد رسيده و نه مديران و كاركنان اين مجموعه كه در يكي از سخت‌ترين مشاغل دنيا مشغول خدمتند به اندازه‌ي كافي مورد توجه قرار گرفته‌اند و با همه‌ي اقدامات موثري كه درباره‌ي اصلاح و تربيت مجرمان صورت گرفته در حد طراز مورد قبول جامعه‌ي اسلامي قرار نگرفته است.

اسماعيلي تعامل گسترده، منطقي و سازنده در بخش‌هاي مختلف درون و برون‌سازماني را از جمله شرايط رسيدن به اهداف سازمان زندان‌ها خواند و گفت: اين هدف محتاج ارتباط قوي با همكاران قضايي، ارشادات و حمايت‌هاي مسوولان عالي قضايي به ويژه رييس قوه‌ي قضاييه، بهره‌مند شدن از نظرات كارشناسان و حمايت‌هاي قانوني نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، ارتباط و همكاري با ارگان‌هاي مختلف دولت و استفاده از علم و انديشه‌ي اساتيد، علما و صاحب‌نظران و مجموعه‌ي مديران و پرسنل است.

رييس سازمان زندان‌ها در ادامه به تشريح مهمترين امور در سازمان زندان‌ها پرداخت و گفت: اصلاح و تربيت و مهمتر از آن شناسايي آسيب‌ها و علل اقبال برخي شهروندان و بعضا جوانان جامعه‌ي اسلامي به اعمال مجرمانه از مهمترين امور است كه اميدواريم بتوانيم با استفاده از علم و تجربه مديران ارشد سازمان و ياري گرفتن از ديگر صاحبان علم و انديشه در اين مسير گام‌هاي بلندي برداريم.

وي خاطرنشان كرد: همه‌ي امور، اصول و برنامه‌هاي كاري‌ام مبتني بر اجراي رهنمودهاي مقام معظم رهبري، سياست‌هاي راهبردي قوه‌ي قضاييه و سياست‌هاي كلي نظام در بخش امنيت قضايي، قانون و آيين‌نامه‌هاي اجرايي مصوب آن، حفظ شان و جايگاه احكام قضايي و حفظ كرامت انسان و رعايت حقوق شهروندي با رعايت اقتدار و ابهت زندان، در عين رعايت مهرباني و پرهيز از خشونت است و در اين راستا پرداختن به امور زيربنايي و ايجاد ساختار و بنيادي استوار براي نيل به اهداف در اولويت قرار خواهد گرفت و از روزمره‌گي اجتناب و امور جاري و روبنايي را نيز منضبط خواهيم كرد به گونه‌اي كه هم اعتبار احكام قضايي حفظ شود و هم مددجوياني كه مستحق برخورداري از امتيازات قانوني و عفو هستند از عنايت نظام بهره‌مند شوند.

به گزارش ايسنا، در اين مراسم رييسي معاون اول قوه‌ي قضاييه، آوايي رييس كل دادگستري استان تهران، ناصر سراج معاون دادستان كل كشور، جولايي رييس ستاد ديه، خلفي مشاور و رييس دفتر رييس قوه‌ي قضاييه، برخي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، قضات و مديران قضايي حضور داشتند.

در پايان اين مراسم نيز معاون اول قوه‌ي قضاييه و رييس دفتر رييس قوه‌ي قضاييه حكم انتصاب غلامحسين اسماعيلي از سوي آيت‌الله لاريجاني را ارايه و از خدمات علي‌اكبر يساقي رييس سابق سازمان زندان‌ها كه قرار است به عنوان قاضي در ديوان عالي كشور ادامه‌ي كار دهد، تقدير كردند.رييسي:
*از حبس افراد خوشحال نمي‌شويم
*برخي با يك بازداشت كوتاه به فكر فرو مي‌روند و زمينه اصلاح را طي مي‌كنند
معاون اول قوه‌ي قضاييه با تاكيد بر اين‌كه ما به هيچ عنوان از اين‌كه يك نفر در حبس باشد خوشحال نيستيم، گفت: حبس تنها براي فرد مجرم عوارض ندارد بلكه عوارضش شامل خانواده، جامعه و ديگران مي‌شود.

به گزارش خبرنگار حقوقي ايسنا، سيد ابراهيم رييسي در مراسم توديع و معارفه‌ي رييس سازمان زندان‌ها و اقدامات تاميني و تربيتي كشور، با گرامي‌داشت ايام ولادت امام حسن (ع) اظهار كرد: روزه گرفتن تنها نبايد نخوردن و نياشاميدن باشد بلكه بايد پرهيز از شهوات باشد كه كار سختي است. اگر از سر دلدادگي باشد آسان مي‌شود.

وي كار زندانباني را يكي از كارهاي سخت در كشور دانست كه اگر دلدادگي و عشق ورزيدن همراهش باشد موجب احياي انسان، كرامت انساني، حيات طيبه، نجات دادن يك انسان افتاده مي‌شود.

رييسي ياد و خاطره‌ي روساي قبلي سازمان زندان‌ها را گرامي داشت و گفت: درست است مجرمان زنداني شدند و كيفر مي‌شوند اما نگهداري آنها در زندان براي انتقام‌جويي نيست بلكه به دليل مجازاتي است كه در قانون ذكر شده است. زندان از نظر اسلام براي اصلاح و تربيت انسان‌هاست و اقدامات تاميني و تربيتي براي اصلاح زندانيان بايد بسيج شود و اصلاح مجرمان و انسان‌هاي آسيب‌ديده بايد در زندان صورت گيرد و بازسازي شوند كه اين از سخت‌ترين كارها است.

معاون اول رييس قوه قضاييه با تاكيد بر اين‌كه خداوند زمينه‌ي اصلاح را در اكثر قريب به اتفاق مجرمان قرار داده اما وقتي آلودگي بيشتر مي‌شود كار سخت است، گفت: برخي با يك بازداشت كوتاه به فكر فرو مي‌روند و به كارهاي تربيتي كه روي آنها صورت مي‌گيرد مي‌انديشند و زمينه‌ي اصلاح را طي مي‌كنند. شهيد لاجوردي در زندان اوين بر روي اعضاي فرقان كار مي‌كرد كه اين افراد دچار يك تحول جدي شدند و اين مجرمان كه قصد برخورد با آقاي لاجوردي و بسياري از نيروها را داشتند دچار تحول شدند. وي ادامه داد: رفتار انسان‌سازي سخت است اما تحول ايجاد و اصلاح صورت مي‌گيرد. هيچ‌كس حق ندارد بگويد آب كه از سر گذشت چه يك وجب، چه ده وجب. اين سخن ياس‌آميز است. سازمان زندان‌ها اميدبخش به اصلاح انسان‌ها است كه به هر دليل در اجتماع دچار آسيب شده‌اند.

معاون اول قوه‌ي قضاييه، عفو و مرخصي به زندانيان را لطف و فضل جمهوري اسلامي ايران دانست و افزود: عفو اولين بند سياست مقام معظم رهبري است و اگر زندانيان به مسوولان ثابت كنند كه انسان سابق نيستند برابر قانون شامل عفو مقام معظم رهبري مي‌شوند و يا مي‌توانند از مرخصي استفاده كنند. تمام عفو و مرخصي‌ها در راستاي اقدامات تاميني و تربيتي است و برخي كه به مرخصي مي‌روند در ساخته شدن روحيه‌شان بسيار موثر است.

وي گفت: بسياري از افرادي كه براي اصلاح زندانيان تلاش مي‌كنند نام و نشاني از آنها نيست و ما اميدواريم زندان پر نشود و خالي نيز باشد اما چه كنيم افرادي دچار جرم مي‌شوند.

رئيسي از اقدامات علي اكبر يساقي در سازمان زندان‌ها تقدير كرد و گفت: روش ايشان در فرهنگ‌سازي براي كاهش جمعيت كيفري در زندان‌ها يك سمت‌گيري مثبت و قابل تقدير است اما كاهش جمعيت كيفري زندان‌ها در دست اين سازمان نيست.

وي ادامه داد: ايجاد فرهنگ مجازات‌هاي جايگزين حبس و حركت به سمت كاهش جمعيت كيفري، تلاش خوبي است اما اين حركت را با اصلاح قوانين و مقررات و در جهت نهادينه كردن آن بايد تلاش كنيم.

وي با بيان اين‌كه يساقي از اين پس به عنوان قاضي ديوان عالي كشور ادامه‌ي فعاليت خواهد داد، گفت: غلامحسين اسماعيلي از بهترين دادستان‌هاي كشور و بهترين گزينه براي رياست سازمان زندان‌ها است. با صحبت‌هايي كه با مسوولان امنيتي داشتيم در قضيه‌ي بعد از انتخابات، يكي از استان‌هاي كم‌مشكل خراسان رضوي بود كه يكي از دلايل مهم آن مديريت جناب آقاي اسماعيلي در نحوه‌ي پي‌گيري و تدبير امور استان بود و ما در اين استان به‌ويژه در مشهد مقدس شاهد ناامني نبوديم.

انتهاي پيام

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فقه و حقوق - حقوق اجتماعي
۱۴/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


  * رييسي در جمع خبرنگاران

*اظهارات كروبي در حال بررسي است
*تغيير دادستان تهران در رسيدگي به پرونده حوادث پس از انتخابات خللي وارد نمي‌كند
                                       
معاون اول رييس قوه قضاييه تصريح كرد: تغيير دادستان تهران در روند رسيدگي به پرونده‌هاي حوادث پس از انتخابات خللي وارد نمي‌كند و حتما اين دادگاه‌ها تشكيل مي‌شود.

به گزارش خبرنگار حقوقي ايسنا، سيد ابراهيم رييسي در حاشيه‌ي مراسم توديع و معارفه‌ي روساي جديد و سابق سازمان زندان‌ها و اقدامات تاميني و تربيتي درباره‌ي اقدامات اخير هيات سه نفره‌ي نظارت بر رسيدگي به حوادث و اغتشاشات اخير اظهار كرد: در مصاحبه‌ي قبلي نيز گفته بودم كه اين هيات هر روز جلساتي را برگزار مي‌كند و در اين جلسات بر انجام تحقيقات در دادسرا و به طور كل مراحل دادرسي عادلانه در دادگاه نظارت دارد و در اين قضيه رعايت قانون محور است.

وي گفت: در اين جلسه‌ي معارفه نيز تاكيد شد ما حتما بايد تلاش كنيم مطلقا ظلمي به هيچ‌كس نشود و آنچه عمل مي‌شود بر اساس مباني عدالت باشد. پيگيري و تشكيل هيات براي آن است كه دادرسي عادلانه صورت گيرد.

رييسي در ادامه به مردم و كساني كه به انقلاب و نظام فكر مي‌كنند اطمينان داد كه روند رسيدگي بر اساس قانون و دادرسي عادلانه باشد.

معاون اول قوه‌ي قضاييه، در پاسخ به سوال خبرنگاري درباره‌ي ارايه‌ي مستندات از سوي حجت‌الاسلام و المسلمين كروبي و ادعاهاي وي، اظهار كرد: قبلا هم گفته‌ام كه در دو يا سه مقطع پيگيري در دادستاني كل، دادگستري استان تهران و مجلس شوراي اسلامي انجام شده و طبق اظهارات مسوولان مربوطه سند و مدركي از سوي ايشان ارائه نشده است.

وي درباره‌ي اقدامات ديگر كروبي، گفت: اين نامزد معترض به رييس قوه‌ي قضاييه نامه‌اي نوشته و در آن درخواست ملاقات با آيت‌الله لاريجاني كرده است. در هيات سه نفره نيز حاضر شد و اظهاراتي را بيان داشت كه اظهارات ايشان در حال بررسي است و به محض اينكه به نتيجه رسيد نتايج آن را به مردم اعلام خواهيم كرد.

رييسي در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اينكه با توجه به تغيير دادستان تهران برخي تحليل‌ها حاكي از تغيير در روند رسيدگي به پرونده بازداشت‌شدگان حوادث اخير است، گفت: اين تغيير هيچ اخلالي در روند رسيدگي به اين پرونده ايجاد نخواهد كرد و تلاش مي‌شود دادگاه تشكيل شود و در چارچوب قانون و رعايت آيين دادرسي انجام مي‌شود.

معاون اول قوه‌ي قضاييه، جابجايي در قوه‌ي قضاييه را طبيعي خواند و گفت: اين جابجايي‌ها به روند رسيدگي به پرونده‌ها خللي وارد نمي‌كند. حتما دادگاه تشكيل مي‌شود. ما يكي از رسالت‌هاي اين هيات را در آن مي‌بينيم كه در سرعت و دقت كار نظارت داشته باشد.

وي در پاسخ به سوالي درباره وقف اموال دانشگاه آزاد و اينكه آيا امكان اين كار وجود دارد؟ اظهار كرد: من روي اين قضيه بررسي نكرده‌ام.

انتهاي پيام

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فقه و حقوق - حقوق سياسي
۱۴/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


  * نماينده رييس قوه قضاييه در هيات نظارت بر مطبوعات خبر داد

هيات منصفه جديد مطبوعات مهرماه انتخاب مي‌شود
                                       
معاون دادستان كل كشور و نماينده رييس قوه قضاييه در هيات نظارت بر مطبوعات و هيات منصفه سراسر كشور اظهار كرد: اقداماتي در راستاي تعيين هيات منصفه جديد و آغاز به كار آن صورت گرفته است و اعضاي جديد مهرماه كار خود را شروع خواهند كرد.

ناصر سراج در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي ايسنا، با بيان اين مطلب، اظهار كرد: طبق قانون مطبوعات دوره فعاليت هيات منصفه مطبوعات ۲ ساله است و با توجه به اين‌كه اين فرصت مهر ماه به پايان مي‌رسد، اقداماتي در راستاي تعيين هيات جديد و آغاز به كار آن صورت گرفته است و اعضاي جديد مهرماه كار خود را شروع خواهند كرد.

بر اساس قانون مطبوعات، انتخاب هيات منصفه به طريق ذيل خواهد بود: هر دو سال يك بار در مهرماه جهت تعيين اعضاي هيات منصفه در تهران به دعوت رييس قوه قضاييه يا نماينده ايشان و با حضور ايشان يا نماينده وي و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و رييس شوراي اسلامي شهر، رييس سازمان تبليغات اسلامي و نماينده شوراي سياست‌گذاري ائمه جمعه سراسر كشور و در مراكز استان به دعوت نماينده رييس قوه قضاييه و با حضور وي و مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي، رييس شوراي شهر مركز استان، رييس سازمان تبليغات و امام جمعه مركز استان يا نماينده وي تشكيل مي‌شود.

انتهاي پيام

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فقه و حقوق - حقوق سياسي
۱۴/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


 *English
Lawyer Search <  
Francias* 

 *كانون جهاني (IBA)
اتحاديه كانونها
 *مصوبات
 *مجمع عمومي
 * شوراي اجرائي
 *كميسيون‌انفورماتيك

كانونهاي وكلا
 *مركز
 *فارس
 *آذربايجان شرقي
 *آذربايجان غربي
 *اصفهان
 *مازندران
 *خراسان
 *گيلان
 *قزوين
 *كرمانشاه و ايلام
 *خوزستان
 *همدان
 *قم
 *كردستان
 *گلستان
 *اردبيل
 *مركزي
 *بوشهر
 *زنجان
 *لرستان
 *کرمان


امور وكلا و كارآموزان  *فهرست اسامي
 *مصوبات كانون
 *كميسيون حقوقي
 *كارآموزي و اختبار
 *آزمون وكالت
 *نظرات وكلا

طرح‌ها و لوايح وكالت
 *كتابخانه
 *مقالات حقوقي
 *مجله حقوقي
 *نشريه داخلي

منابع حقوقي
 *بانك قوانين
 *آراء قضائي
 *نظرات مشورتي
 *لوايح و اوراق
 *مراجع رسيدگي
 *پرسش و پاسخ

سايتهاي‌اطلاع‌رساني
 *حقوقي و داخلي
 *حقوقي خارجي
  لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
All Rights Reserved.
© 2003 Iranian Bar Associations Union
No. 3, Zagros St., Argentina Sq., Tehran, Iran
Phone: +98 21 8887167-9     Fax: +98 21 8771340    
Site was technically designed & developed by Nima Norouzi