لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
كانون وكلاي دادگستري كرمانشاه و ايلام

خبرنامه كانون وكلاي دادگستري كرمانشاه و ايلام

(صفحه۱۱)

فهرست اصلي
فهرست:

  * سرپرستي وزارتخانه هاي بدون وزير توسط وزراي قبلي بلامانع است
  * توديع و معارفه وزير دادگستري
  * مركز پژوهش‌هاي مجلس انجام داد
  * اظهارات دو نماينده در خصوص طرح بهسازي قراردادهاي موقت كار
  * انتقاد معاون حقوقي و پارلماني رئيس جمهور از مصوبه مجمع تشخيص مصلحت
  * كميته ويژه مجلس در بررسي وضعيت بازداشت شدگان حوادث اخيربا دادستان تهران ديدار كرد
  * نظر كارشناسي مركز پژوهش‌ها در مورد اصلاح قانون عضويت ايران در مجامع بين‌المللي
-------------------------------------------------------------  * سرپرستي وزارتخانه هاي بدون وزير توسط وزراي قبلي بلامانع است

عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي گفت: طبق قانون وزاري قبلي مي توانند وزارتخانه هايي را كه بدون وزير بوده و وزاري پيشنهادي آنها نتوانستند از مجلس راي بياورند، سرپرستي كنند.
                                       
حجت الاسلام سيدمحمدرضا ميرتاج الديني روز شنبه در گفت وگو با خبرگزاري جمهوري اسلامي افزود: بر اساس آيين نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي، رييس جمهور براي معرفي وزراي جديد خود براي وزارتخانه هاي آموزش و پرورش، رفاه و تامين اجتماعي و نيرو سه ماه فرصت دارد.
وي اظهارداشت: براساس آيين نامه داخلي چنانچه مجلس شوراي اسلامي به يك يا چند وزير راي اعتماد نداد، رييس جمهور موظف است با رعايت اصل ۱۳۵ قانون اساسي حداكثر قبل از سه ماه فرد يا افراد ديگري را براي اخذ راي به مجلس معرفي كند.
او افزود: در اين مدت رييس جمهور مي‌تواند براي اداره وزارتخانه‌هاي مربوطه از وزراي قبلي يا گزينه‌هاي ديگر به عنوان سرپرست استفاده كند.
فاطمه آجرلو وزير پيشنهادي رفاه و تامين اجتماعي، سوسن كشاورز وزير پيشنهادي آموزش و پرورش و محمد علي آبادي وزير پيشنهادي نيرو در جلسه روز پنجشنبه مجلس شوراي اسلامي موفق به كسب راي اعتماد از مجلس نشدند.

۱۴/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


  * توديع و معارفه وزير دادگستري

وزير جديد دادگستري:
خدمت به مردم خروجي حركت با برنامه است
                                       
وزير دادگستري با بيان اين‌كه خدمت به مردم، خروجي با برنامه حركت كردن است، اظهار كرد: يكي از تفاوت‌هاي حكومت ما و ساير حكومت‌ها اين است كه ما معتقد به شب اول قبر هستيم و اين وظيفه‌ي ما را سنگين‌تر مي‌كند.

به گزارش خبرنگار حقوقي ايسنا، مرتضي بختياري در جلسه‌ي توديع و معارفه‌ي وزير دادگستري كه دكتر غلامحسين الهام در آن حضور نداشت، با تبريك ولادت امام حسن مجتبي (ع) اظهار كرد: سنت حسنه‌اي است كه وقتي يكي از خدمتگزاران مدت خدمتگزاري‌اش به اتمام مي‌رسد جلسه‌اي براي سپاسگزاري و حق‌شناسي از وي برگزار مي‌شود.

وي غلامحسين الهام را از چهره‌هاي شناخته شده در عرصه‌هاي مختلف برشمرد و گفت: وي به عنوان يك انسان پركار و پرتلاش شناخته شده است.

وزير دادگستري تصريح كرد: در مدتي كه مسووليت وزارت دادگستري به دكتر الهام واگذار شده بود حقيقتا وي كارهاي بسيار ارزشمندي را انجام داده است و اميدواريم كه به زودي براي حضور در اين مراسم به ما ملحق شوند!

بختياري با عذرخواهي به دليل تاخير در آغاز مراسم كه با گذشت يك ساعت از زمان اعلام شده آغاز شد، ادامه داد: در انديشه‌ي توحيدي، ركود و سكون وجود ندارد و هرچه هست فعاليت، تلاش و حركت است. بنابراين تكليف ما اين است كه هر روز تكامل پيدا كنيم.

وي با اشاره به جلسه‌ي روز گذشته در حضور رييس‌جمهور اظهار كرد: ايشان در اين جلسه توصيه‌هايي را ارايه كردند كه واقعا تكان‌دهنده بود و يكي از آنها اين بود كه ما علاوه بر خدمت و پي‌گيري امور و آباداني كشور بايد بدانيم كه دولت اسلامي هستيم و اگر در حوزه‌ي ساختار مسائل فرهنگي بلنگيم در ساير حوزه‌ها نيز خواهيم لنگيد.

بختياري با اشاره به جايگاه بسيار حساس وزارت دادگستري، تاكيد كرد: هماهنگي ميان سه قوه، رسالت سنگين وزارت دادگستري است و در همين جا از حسن اعتماد رييس قوه‌ي قضاييه براي معرفي اين‌جانب و هم‌چنين انتخاب رييس‌جمهور و راي اعتماد مجلس شوراي اسلامي تشكر مي‌كنم.

انتهاي پيام

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فقه و حقوق - حقوق اجتماعي
۱۵/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


  * مركز پژوهش‌هاي مجلس انجام داد

مروري بر مصوبات مجلس شوراي اسلامي درباره‌ي موازين حقوق بشر
                                       
مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي مصوبات مجلس در ايران از بدو تاسيس درباره‌ي موازين حقوق بشر را بررسي كرد.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از روابط عمومي مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي، دفتر مطالعات حقوقي اين مركز در پاسخ به درخواست فاطمه‌آليا عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي، با بيان اين مطلب كه قانونگذار در هفدهم ارديبهشت ماه ۱۳۵۴ «قانون اجازه الحاق دولت ايران به ميثاقين بين‌المللي حقوق مدني و سياسي و اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي» را به تصويب رساند و به موجب آن حيثيت ذاتي و حقوقي يكسان و غيرقابل انتقال كليه اعضاي خانواده بشر بر مبناي آزادي، عدالت و صلح جهاني را رسميت بخشيد، افزود: لكن سابقه تقنين در اين حوزه به سال‌ها پيش‌تر و اوايل سده ۱۳۰۰ بر مي‌گردد [و] مستندات موجود گواهي مي‌دهند كه كشور ما بر پايه فرهنگ غني و مذهب متعالي خود از پيشگامان صيانت از موازين حقوق بشري در مفهوم امروزي آن بوده است.

مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي، سپس با تشريح مصوبات مجلس شوراي اسلامي در عرصه‌هاي حقوق زنان و خانواده، كودكان و نوجوانان، حيثيت و حريم خصوصي شهروندان آزادي بيان و آزادي اطلاعات، اقليت‌هاي قومي و مذهبي، جانبازان و معلولين، كار، رفاه و تامين اجتماعي و دادرسي عادلانه و منصفانه، افزود: بي‌ترديد با تدقيق بيشتر مي‌توان به مصوبات بسيار ديگري كه صبغه حقوق بشري دارند، دست يافت، هر چند به اين واقعيت نيز اذعان مي‌شود كه تا نيل به وضعيت مطلوب ، راه زيادي در پيش است و اهتمام مضاعف قانونگذار را مي‌طلبد.

انتهاي پيام

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: مجلس
۱۵/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


  * اظهارات دو نماينده در خصوص طرح بهسازي قراردادهاي موقت كار

طبق قانون كار دولت بايد مشاغل دائمي را تعيين كند و مسوول ما اين است كه چرا تاكنون دولت اين اقدام را انجام نداده و خواستار آن هستيم كه مشاغل دائم تعيين شود.
                                       
نمايندگان و بجنورد نسبت به بررسي طرح بهسازي قراردادهاي موقت كار تاكيد كردند.
به گزارش خبرنگار ايلنا مصطفي كواكبيان در تذكري با بيان اين موضوع كه كارگران در حال حاضر با مشكل قراردادهايشان دست و پنجه نرم مي‌كنند و فوريت اين طرح بسيار مهم است خاطرنشان كرد: اگر مشكلي در محتواي طرح است بايد پس از تصويب يك فوريت آن در كميسيون مربوطه مطرح شود اين كه عنوان مي‌شود قرارداد كارگران باسابقه ۱۰ سال دائمي شده و زير ۱۰ سال اخراج مي‌شوند صحيح نيست چرا كه منظور ماده طرح فوق آن است كه قرارداد كارگران با سابقه ۱۰ سال به بالا بايد قطعي شود نه آنكه كارگران با سابقه زير ۱۰ سال اخراج شوند.
ثروتي نماينده بجنورد نيز در موافقت با اين طرح يادآور شد: اين طرح و يك فوريت آن در مجلس هفتم مطرح شده بود اما قرار شد تا طرح فوق تا ۶ ماه مسكوت بماند و پس از آن مجدد بررسي شود اين درحالي است كه ۲ سال از آن ۶ ماه مي‌گذرد.
وي در پاسخ به تذكر برخي از نمايندگان كه عنوان كرده بودند با تصويب اين طرح كارگراني كه ۱۰ سال سابقه كار دارند قرارداد شان دائمي و آناني كه زير ۱۰ سال سابقه دارند اخراج مي‌شوند، گفت: اين نظر درست نيست و در بند يك اين طرح آمده است طبق قانون كار دولت بايد مشاغل دائمي را تعيين كند و سوال ما اين است كه چرا تاكنون دولت اين اقدام را انجام نداده و خواستار آن هستيم كه مشاغل دائم تعيين شود.
پايان پيام
خبرگزاري كار ايران (ايلنا)
۱۵/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


  * انتقاد معاون حقوقي و پارلماني رئيس جمهور از مصوبه مجمع تشخيص مصلحت

مجمع تشخيص مصلحت نظام براي آنكه الهام در وزارت دادگستري نماند، مصوبه‌اي را گذراند و هدف آن بود كه الهام و عزيزي كه مددكار دستگاه اجرايي بودند از اين كار محروم شوند
                                       
ايلنا: معاون حقوقي و پارلماني رياست‌جمهوري گفت:مجمع تشخيص مصلحت نظام براي آنكه الهام در وزارت دادگستري نماند، مصوبه‌اي را گذراند و هدف آن بود كه الهام و عزيزي كه مددكار دستگاه اجرايي بودند از اين كار محروم شوند.
به گزارش خبرنگار ايلنا عليرضا رحيمي طي سخناني در مراسم توديع و معارفه وزير دادگستري كه بدون حضور غلامحسين الهام برگزار شد، در خصوص علت تاخير يكساعته در برگزاري جلسه، گفت: مراسم امروز به خاطر تراكم مجالس توديع و معارفه در امروز و بلافاصله سفر به شهر مقدس براي آغاز كار دولت دهم، با تاخير برگزار شد.
معاون حقوقي و پارلماني رياست‌جمهوري با اشاره به خداحافظي غلامحسين الهام از اين وزارتخانه، اظهار داشت: مجمع تشخيص مصلحت نظام براي آنكه الهام در وزارت دادگستري نماند، مصوبه‌اي را گذراند و هدف آن بود كه الهام و عزيزي كه مددكار دستگاه اجرايي بودند از اين كار محروم شوند.
وي با بيان اينكه اين اقدام مجمع تشخيص مصلحت نظام كار قشنگ و زيبايي نبود اما به دليل قانون شدن، بايد اجرا شود، افزود: بعد از تصويب اين قانون قرار شد كه اين عزيزان بين انجام وظيفه و خدمت در دستگاه اجرايي و شوراي نگهبان يكي را انتخاب كنند كه الهام شوراي نگهبان و عزيزي، دستگاه اجرايي انتخاب كردند.
رحيمي به سوابق بختياري وزير دادگستري دولت نهم اشاره كرد و گفت: بختياري كه در دولت نهم استاندار اصفهان بود، از بهترين استانداران بود و زماني كه شايع شد به دادگستري مي‌آيند، ميان مردم و نمايندگان اصفهان حزني را مشاهده كرديم اما تقدير بود كه به دادگستري بيايد.
وي قوه قضائيه را مهم‌ترين ركن نظام جمهوري اسلامي دانست و گفت: تمام حيثيت كشور در باب عدالت‌گستري و ظلم‌ستيزي به اين دستگاه وابستگي دارد و بي‌شك مهم‌ترين تشكيلات نظام جمهوري اسلامي است.
رحيمي تاكيد كرد: در هر كشوري كه نظام قضايي آن بر گستره عدالت گام برداشته، ساير قوانين توانسته‌اند در كنار آن گام‌هاي بلندي را براي ايجاد عدالت بردارند.
معاون حقوقي و پارلماني رياست‌جمهوري به ميثاق‌نامه رئيس‌جمهور با وزراي دولت دهم و راي اعتماد مجلس به وزراي پيشنهادي اشاره كرد و گفت: اين تغييرات در ماه رمضان رخ داد و ما آن را به طريقي به صفت رمضاني بودن متصل كرديم. به همين دليل ميثاق‌نامه رئيس‌جمهور و راي اعتماد به وزرا و ساير تغيير و تحولات را رمضاني مي‌دانيم و از اين رو نام ميثاق‌نامه را ميثاق‌نامه رمضاني گذاشتيم.
در ادامه اين جلسه مرتضي بختياري طي سخناني غلامحسين الهام را يكي از چهره‌هاي شناخته شده در همه عرصه‌ها و يك انسان وارسته توصيف كرده و گفت: در دوران تصدي الهام حقيقتا كارهاي ارزشمندي انجام شده كه بايد قدردان زحمات آن بود.
وزير دادگستري دولت دهم با تاكيد بر برنامه‌ريزي و حركت با برنامه، گفت: براي اينكه در اين برنامه‌ها به راه غير از خدا نرويم، بايد تقوا داشته باشيم.
وي ادامه داد: در همه كشورهاي دنيا سيستم نظارتي و دستگاه قضايي وجود دارد. ما يك امر اضافي‌تر از آن داريم كه آنها ندارند و آن توجه به شب اول قبر است. از اين رو همواره مسوولان خود را در معرض پاسخگويي مي‌بينند و به همين دليل اين امر مانع بروز تخلف در مديريت مي‌شود.
بختياري با بيان اينكه روز گذشته وزراي دولت و هم با رئيس‌جمهور جلسه‌اي داشته و در آن توصيه‌هايي تكان‌دهنده‌اي مطرح شد، افزود: رئيس‌جمهور اعلام كردند كه علاوه بر گره‌گشايي از مشكلات مردم بايد بدانيم يك دولت اسلامي هستيم و بايد تفكر ديني و اسلامي را پياده، نهادينه و فرهنگ‌سازي كنيم. اگر ما در اين حوزه لنگ نزنيم در حوزه عمران و آبادي نيز هرگز لنگ نخواهيم زد.
حجت‌الاسلام خلفي يكي ديگر از سخنرانان اين مراسم بود. وي با اشاره به تاخير حدود يك ساعته جلسه، گفت: فكر مي‌كنم بهترين خبر، اعلام ختم جلسه باشد.
رئيس حوزه رياست قوه قضائيه با اشاره به راي بالاي بختياري، اظهار داشت: به دليل اينكه هدف خدمت به نظام جمهوري اسلامي است،‌خدا كمك مي‌كند و غايت ما جلب رضايت خداست.
پايان پيام
خبرگزاري كار ايران (ايلنا)
۱۵/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


  * كميته ويژه مجلس در بررسي وضعيت بازداشت شدگان حوادث اخيربا دادستان تهران ديدار كرد

تجري :
دادستان گفت به دنبال اجراي قانون هستم
                                       
فرهاد تجري با اشاره به ديدار اعضاي كميته ويژه مجلس در بررسي وضعيت بازداشت شدگان حوادث اخير با جعفري دادستان جديد تهران گفت: اعضاي اين كميته در اين جلسه مراتب درخواست خود را در رابطه با آزادي بازداشت شدگاني كه غيرضروري در بازداشت هستند به دادستان جديد اعلام كردند كه ايشان نيز با تاكيد بر اينكه به دنبال اجراي قانون هستم گفت كه انشاءالله مانع از بازداشت بيهوده افراد خواهد شد.

عضو كميته ويژه مجلس در بررسي وضعيت بازداشت شدگان حوادث اخير در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني ايسنا، اظهار كرد: اعضاي اين كميته امروز (يكشنبه) ساعت ۱۱:۳۰ نشستي را با عباس جعفري دادستان جديد تهران داشتند. در اين جلسه اعضاي كميته به ارائه نقطه نظرات خود پرداخته كه ايشان نيز به بيان نظراتشان پرداختند. بر اين اساس مي‌توان گفت اشتراكات زيادي در نگاه دادستان با اعضاي اين كميته وجود داشت.

وي افزود: تاكيد و درخواست اعضاي اين كميته اجراي قانون و رعايت حقوق شهروندي متهمين و همچنين شفاف و علني شدن دادگاه‌هاي مختلف اعم از ماموران متخلف يا اغتشاشگران بود. دادستان نيز با استفاده از اين موضوع خواستار حفظ منزلت و استقلال قضايي قضات رسيدگي كننده شد كه اين سخنان را نيز در مراسم معارفه‌شان اشاره كرده بود.

نماينده مردم قصر شيرين در خانه ملت در ادامه توضيح داد: كليات بحث بر اين امر استوار بود كه دستگاه قضايي و دادستاني به عنوان ملجا و پناهگاه همه مردم است. همچنين دستگاه قضايي نقطه اميد و اتكاي هر طيف و گروهي به شمار مي‌آيد كه دادستان جديد با اين نظر دوستان همسو و هم نظر بود.

تجري در پايان در رابطه با بحث ديدار با زندانيان همچون حجاريان گفت: مجالي براي طرح بحث ديدار با زندانيان مثل حجاريان وجود نداشت؛ اما منعي براي ديدار با آن‌ها وجود ندارد و اعضاي اين كميته در هر كجا كه لازم باشد مي‌توانند حضور پيدا كنند.

انتهاي پيام
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: مجلس
۱۵/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


  * نظر كارشناسي مركز پژوهش‌ها در مورد اصلاح قانون عضويت ايران در مجامع بين‌المللي

مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي نظر كارشناسي خود درباره لايحه اصلاح قانون عضويت دولت جمهوري اسلامي ايران در برخي از سازمان‌ها و مجامع بين‌المللي را اعلام كرد.
                                       
لايحه اصلاح قانون عضويت دولت جمهوري اسلامي ايران در برخي از سازمان‌ها و مجامع بين‌المللي از دو منظر قابل بررسي است. بررسي از بعد تعامل با كشورهاي عضو و حضور در مجامع و سازمان‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي و ديگر از نقطه‌نظر تامين منافع ملي. لايحه پيشنهادي مربوط به تصميمات اتحاديه بين‌المللي راه‌آهن‌هاست كه راه‌آهن جمهوري اسلامي ايران نيز در آن عضويت دارد در تصميم اخير، اتحاديه بين‌المللي راه‌آهن‌ها، در رابطه با حمل‌و‌نقل ريلي، عبارت عضويت در «قرارداد كلي استفاده از واگن‌ها» را جايگزين عضويت در «اتحاديه واگن‌هاي باري» كرده است و از كشورهاي عضو اتحاديه خواستار طي مراحل قانوني آن در كشورهاي عضو شده است.
۱. تعامل با كشورها: گسترش روابط و همكاري با كشورهاي منطقه در زمينه‌هاي مختلف از جمله حمل‌ونقل ايجاب مي‌كند تا كشور ما نيز با تشكيل سازمان‌ها و مجامع بين‌المللي در آن مشاركت داشته باشد. عضويت كشور ما در اتحاديه بين‌المللي راه‌آهن‌ها جهت تسهيل همكاري منطقه‌اي و تعامل با كشورها جهت استفاده از مزيت‌هاي ناشي از عضويت در اين اتحاديه در رابطه با فعاليت راه‌آهن جمهوري اسلامي ايران بوده است.
۲. تصميمات در اتحاديه‌هاي بين‌المللي: اتحاديه‌هاي بين‌المللي پس از رسيدن به يك پيشنهاد مشترك و تصويب آن توسط نمايندگان كشورهاي عضو در اتحاديه، تصويب آن پيشنهاد در مجالس قانونگذاري كشورهاي عضو را در دستور قرار مي‌دهند. لايحه اصلاح قانون عضويت دولت جمهوري اسلامي ايران در برخي از سازمان‌ها و مجامع بين‌المللي كه در رديف ۵۲ آن نام سازمان بين‌المللي به «قرارداد كلي استفاده از واگن‌ها» تغيير پيدا مي‌كند نيز از همين روال تبعيت مي‌كند و براين اساس اين لايحه جهت تصويب به مجلس شوراي اسلامي ارائه گرديده است.
۳. تصميم جديد: در تصميم قبلي اتحاديه بين‌المللي راه‌آهن‌ها، عضويت در اتحاديه واگن‌هاي باري، مطرح بود كه اين امر تنها به جابه‌جايي كالا بين كشورهاي عضو منحصر مي‌شد. اما گسترش حمل‌و‌نقل و نقش جابه‌جايي مسافر از طريق راه‌آهن‌ها، و مشكلات قابل پيش‌بيني در حمل‌و‌نقل مسافر موجب شده تا اتحاديه مذكور در تصميم جديد خود، عبارت «اتحاديه واگن‌هاي باري» را با عبارت «قرارداد كلي استفاده از واگن‌ها» كه جامع‌تر است و شامل واگن‌هاي باري و مسافري مي‌گردد، جايگزين كند.
۴. تامين منافع ملي: از‌آنجا كه حمل مسافر علاوه‌بر حمل بار از جمله فعاليت‌هاي راه‌آهن جمهوري اسلامي ايران در سطح منطقه‌اي و بين‌المللي است. بنابراين جايگزيني عبارت عضويت در «قرارداد كلي استفاده از واگن‌ها» به‌جاي عبارت عضويت در «اتحاديه واگن‌هاي باري» از جامعيت برخوردار و براي كشورهاي عضو اتحاديه بين‌المللي راه‌آهن‌ها مزيتي به‌مراتب بيشتر نسبت به مصوبه قبلي خواهد داشت كه راه‌آهن جمهوري اسلامي ايران نيز از اين جايگزيني مي‌تواند منتفع گردد.
۵. الحاق تبصره «۲» به ماده واحده: درخصوص ارائه اساسنامه براي مركز امور حقوق بين‌المللي باتوجه به اينكه ماهيت اين مركز و شرح وظايف آن در اصل اين قانون جايگاه نداشته و نامعلوم است بهتر است حذف گردد و دولت به‌نحو مستقلي براي آن لايحه ارائه كند.

خبرگزاري مجلس شوراي اسلامي
icana
بالا
فهرست اصلي


 *English
Lawyer Search <  
Francias* 

 *كانون جهاني (IBA)
اتحاديه كانونها
 *مصوبات
 *مجمع عمومي
 * شوراي اجرائي
 *كميسيون‌انفورماتيك

كانونهاي وكلا
 *مركز
 *فارس
 *آذربايجان شرقي
 *آذربايجان غربي
 *اصفهان
 *مازندران
 *خراسان
 *گيلان
 *قزوين
 *كرمانشاه و ايلام
 *خوزستان
 *همدان
 *قم
 *كردستان
 *گلستان
 *اردبيل
 *مركزي
 *بوشهر
 *زنجان
 *لرستان
 *کرمان


امور وكلا و كارآموزان  *فهرست اسامي
 *مصوبات كانون
 *كميسيون حقوقي
 *كارآموزي و اختبار
 *آزمون وكالت
 *نظرات وكلا

طرح‌ها و لوايح وكالت
 *كتابخانه
 *مقالات حقوقي
 *مجله حقوقي
 *نشريه داخلي

منابع حقوقي
 *بانك قوانين
 *آراء قضائي
 *نظرات مشورتي
 *لوايح و اوراق
 *مراجع رسيدگي
 *پرسش و پاسخ

سايتهاي‌اطلاع‌رساني
 *حقوقي و داخلي
 *حقوقي خارجي
  لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
All Rights Reserved.
© 2003 Iranian Bar Associations Union
No. 3, Zagros St., Argentina Sq., Tehran, Iran
Phone: +98 21 8887167-9     Fax: +98 21 8771340    
Site was technically designed & developed by Nima Norouzi