لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
كانون وكلاي دادگستري كرمانشاه و ايلام

خبرنامه كانون وكلاي دادگستري كرمانشاه و ايلام

(صفحه۱۸)

فهرست اصلي
فهرست:

  * متن كامل گزارش جلسات هيات سه نفره قوه قضاييه با كروبي
  * نماينده رييس قوه قضاييه درهيات نظارت برمطبوعات خبرداد
  * طي حكمي از سوي آيت‌الله لاريجاني صورت گرفت
  * بانك اطلاعات املاك به كد پستي ۱۰ رقمي مجهز مي‌شود
  * عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي به ايسنا خبر داد
  * پنجمين جلسه رسيدگي به اتهامات بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات فردا برگزار مي‌شود
  * صالح نيك‌بخت
  * قاضي صلواتي در آغاز پنجمين دادگاه متهمان حوادث پس از انتخابات
-------------------------------------------------------------  * متن كامل گزارش جلسات هيات سه نفره قوه قضاييه با كروبي

هيچ‌گونه مدركي دال بر تجاوز جنسي به افراد مورد ادعاي آقاي كروبي وجود ندارد
                                       
متن كامل گزارش جلسات هيات سه نفره قوه قضاييه با مهدي كروبي بنا بر موافقت رييس قوه‌ي قضاييه و پيشنهاد هيات سه نفره منتشر شد.

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، متن كامل گزارش هيات سه نفره قوه قضاييه خطاب به رييس قوه قضاييه، به شرح ذيل است:

حضرت آيت‌الله لاريجاني (زيد عزه العالي)

رياست محترم قوه‌ي قضاييه

سلام عليكم

در پي ارسال نامه از طرف آقاي مهدي كروبي به حضرت‌عالي مبني بر آزار و تجاوز جنسي به بعضي از افراد دستگير شده در آشوب‌هاي ماهاي اخير و ارجاع آن نامه به هيات سه نفره براي پي‌گيري جدي و اعلام نتيجه به استحضار مي‌رسد:

-پس از وصول نامه‌ي آقاي كروبي، ايشان بلافاصله براي اداي توضيح و ارايه‌ي مستندات موارد ادعايي جهت حضور در هيات سه نفره به دفتر دادستان كل كشور فراخوانده شد.

- آقاي كروبي در وقت مقرر در جمع هيات در دادستاني كل حاضر و پس از اشاره به زمان انتخابات و بعد از آن در پاسخ به اين سوال كه ادعا و مستندات شما مبني بر تجاوز جنسي به بعضي از افراد دستگير شده در آشوب‌هاي اخير چيست؟ توضيح دادند:

من مطالبي را در اين خصوص شنيده‌ام و بر اثر فشار و ناراحتي روحي نامه‌اي به آقاي هاشمي رفسنجاني نوشتم و پس از ده روز آن را روي سايت قرار دادم و آن را منتشر كردم.

سوال شد افراد مورد نظر شما چه كساني هستند و چگونه شما به اين مساله پي برديد؟

در پاسخ مي‌گويد:

‌&#۱۶۳۳;-ترانه موسوي

من ترانه موسوي يا اعضاي خانواده او را نديده‌ام و از افراد مرتبط با آقاي ميرحسين موسوي و اعضاي كمتيه‌اي كه من و آقاي موسوي تشكيل داده‌ايم شنيده‌ام و خودم اطمينان ندارم و فقط صرفا شنيده‌هاي اين‌جانب است و در اين مورد مستندي ندارم.

‌&#۱۶۳۴;-الف – ش

ابتدا از طريق افراد خوب خودمان يعني حزب اعتماد ملي شنيدم كه اين فرد گفته سه نفر مرا در خيابان جردن سوار ماشين كردند و به محلي بردند در آن‌جا افرد ديگري هم بودند كه من چشم‌هايم بسته بود كه هيچ‌كس را نديدم و نمي‌شناسم مورد ضرب و شتم مكرر قرار گرفتم و به من در حالي كه ايستاده بودم و دست‌هايم بسته بود و از بالا آويزان كرده بودند به نحوي كه پاهايم به سختي به زمين مي‌رسيد به من تجاوز جنسي شد. من خودم اين فرد را خواستم و اظهارات او را شنيدم و سپس يكي از اعضاي حزب اعتماد ملي اظهارات ايشان را روي يك لوح فشرده ضبط كرد كه يك نسخه از آن را به شما تحويل مي‌دهم.

از آقاي كروبي سوال شد آقاي الف – ش در چه روزي و در كدام يك از آشوب‌هاي خياباني دستگير شده است؟

آقاي كروبي پاسخ داد: نمي‌دانم من سوال نكردم ولي در تظاهرات و درگيري نبود. مي‌گويد در خيابان جردن تنها بودم و سه نفر مرا سوار يك ماشين كردند و بردند.

‌&#۱۶۳۵;- فرد سومي است كه ادعاي تجاوز ندارد و من هم او را نديده‌ام و فقط از افراد مرتبط با حزب اعتماد ملي و آقاي ميرحسين موسوي شنيده‌ام. اين فرد هم در تظاهرات و درگيري‌ها نبوده ولي گفته چند نفر مرا دستگير كردند و به شدت مرا مورد ضرب و شتم قرار دادند به صورتي كه سر و صورت و بسياري از اعضاي بدنم زخم شده و خود خانواده او از همه اعضاي بدن او عكس گرفته‌اند و من يك نسخه از اين عكس‌ها را به شما مي‌دهم.

‌&#۱۶۳۶;- خانم م – الف

اين خانم از طرف بچه‌هاي حزب اعتماد ملي به من معرفي شد و من با او صحبت كردم و او ادعاي تجاوز جنسي ندارد ولي مي‌گويد روز اول دستگيري مرا به اداره آگاهي بردند و در آن‌جا مورد ضرب و شتم و هتاكي قرار گرفتم و در مقابل عكس‌العمل من لباس مرا كشيدند و دست آنها به بدن من برخورد كرد.

‌&#۱۶۳۷;- فرد ديگري به نام س – پ

اين خانم فرزند شهيد است و چند نفر از اعضاي خانواده‌ي او شهيد شده‌اند و از طرفداران آقاي موسوي بودند كه با مادرش شبانه تكبير مي‌گفتند آمده‌اند او را در منزل دستگير كرده‌اند و سپس او را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند و پس از چند روز جنازه او را كه بخشي از قسمت پايين بدن او با اسيد سوخته بود مخفيانه به خاك سپرده‌اند. افراد آقاي ميرحسين به منزل او رفته‌اند و شنيده‌ام آقاي ميرحسين موسوي در جلسه ختم او شركت كرده است و من هم قرار بود به منزل آنها بروم كه فرصت نشد و فرزندم به سراغ آنها رفت.

از آقاي كروبي سوال شد آيا آن‌چه در مورد اين چند نفر شنيده‌ايد براي شما اطمينان حاصل شده كه اين افراد را در درگيري‌ها و آشوب‌هاي بعد از انتخابات دستگير و مورد ضرب و شتم و احيانا تجاوز جنسي قرار داده‌اند؟

آقاي كروبي پاسخ داد: نه. من اطيمنان ندارم و اينها شنيده‌هاي من است ولي چون در انتخابات معترض بودم و ذهنيتي داشتم لذا هركسي ادعايي داشت به سراغ او مي‌رفتيم و يا آنها را دعوت مي‌كرديم و با آنها صحبت مي‌كرديم.

از آقاي كروبي سوال شد از چه زماني به شما و يا حزب اعتماد ملي مراجعه كردند؟

آقاي كروبي پاسخ داد: بعد از اين‌كه من نامه به آقاي هاشمي رفسنجاني نوشتم و پس از اين‌كه نامه را منتشر كردم و در سايت قرار دادم مراجعه كردند.

سوال شد اگر اطمينان به مسائل مطروحه نداشتيد و قبل از اين‌كه نامه بنويسيد و روي سايت قرار دهيد كسي به شما مراجعه نداشته و حرفي نزده است بر چه اساس و مبنايي نامه نوشتيد و منتشر كرديد و مطالبي كه اثبات آن نياز به بررسي‌هاي دقيق قضايي دارد كه مورد سوءاستفاده همه‌ي دشمنان و بدخواهان قرار گرفت در نامه‌ي خود به نظام و نهادها نسبت داديد؟

آقاي كروبي به اين‌گونه سوالات كه به روشن شدن واقعيات كمك مي‌كرد به شدت واكنش نشان مي‌دادند و از موضوع ادعايي منحرف و به تقلب و امثال آن مي‌پرداختند.

به آقاي كروبي گفته شد احتمال نمي‌دهيد افرادي مغرض و يا فرصت‌طلب بخواهند با طرح اين‌گونه مسائل ذهن مردم را با طرح مسائلي كه هيچ ارتباطي با مسائل بعد از انتخابات ندارد منحرف و موجب بي‌اعتمادي مردم به نظام و مسوولين شوند؟

آقاي كروبي پاسخ داد: اگر واقعا ثابت شود كه اين موارد صحيح نبوده است خودم با كمال شجاعت به مردم مي‌گويم من اشتباه كردم.

آقاي كروبي پس از پايان جلسه چهار عدد لوح فشرده كه مدعي بود افراد حزب اعتماد ملي تهيه كرده‌اند جهت بررسي به هيات تحويل دادند و مقرر شد پس از ملاحظه‌ي لوح‌هاي فشرده و پيگيري موارد ادعايي در صورت لزوم مجددا آقاي كروبي خواسته شود.

از همان روز موضوع با جديت از طرف هيات پي‌گيري شد، ابتدا لوح فشرده مربوط به الف – ش كه مورد ادعاي اصلي و به اصطلاح مستند اصلي آقاي كروبي بود ملاحظه شد.

نكات بسيار قابل توجه و تاملي در چگونگي تهيه و ساخت اين لوح فشرده ملاحظه گرديد و به روشني مشخص بود كه چه القائاتي به ياد شده صورت گرفته كه مشروح آن پيوست گزارش مي‌باشد و با توجه به نكات تامل‌برانگيز مقرر شد به نحو مقتضي از الف – ش و تهيه‌كنندگان لوح فشرده تحقيق شود كه فرداي همان روز از دفتر آقاي كروبي از طريق سايت حزب اعتماد ملي اعلام گرديد الف – ش مفقود شده است.

در ادامه تحقيقات مشخص شد الف – ش كه مدعي هستند مفقود شده و حتي به ظاهر خانواده او هم از او اطلاعي ندارد به صورت مخفيانه با يكي از افراد مرتبط با آقاي كروبي و حزب اعتماد ملي به نام داوري كه يكي از تهيه‌كنندگان لوح فشرده و يكي از افراد معرفي‌كننده اين فرد به كروبي بود در تماس مي‌باشد و از ناحيه‌ي آقاي داوري راهنمايي مي‌گردد.

گر چه تحقيقات در زواياي مختلف اين مورد ادامه دارد ولي تاكنون اجمالا مشخص شده آقاي الف – ش در هيچ يك از درگيري‌هاي خياباني دستگير نشده و در هيچ يك از مراكز انتظامي و امنيتي سابقه‌اي مبني بر بازداشت و دستگيري ندارد و تهيه‌ي لوح فشرده نيز كاملا با انگيزه‌ي سياسي و البته خيلي ناشيانه تهيه شده است و در اظهارات الف – ش در اين لوح فشرده ابهامات و تناقضات زيادي وجود دارد و شايد همين امر سبب شده كه بلافاصله او را مخفي كرده و مخفيانه از حزب اعتماد ملي با او در تماس هستند ولي اعلام مي‌كنند كه او مفقود شده است.

در ادامه‌ي تحقيقات مشخص گرديد:

‌&#۱۶۳۳;- ادعاي آقاي كروبي به نقل از اطرافيان خود يا آقاي ميرحسين موسوي پايه و اساسي نداشته و عاري از حقيقت مي‌باشد.

‌&#۱۶۳۴;- آقاي كروبي در مورد خانم س – پ ادعا كرده بود كه فرزند جانباز شيميايي است كه همراه مادرش شبانه الله اكبر مي‌گفته او را دستگير كرده‌اند و سپس او را مورد آزار قرار داده و پس از چند روز جنازه او را كه با اسيد سوزانده شده بود مخفيانه به خاك سپرده‌اند و در خصوص همين س – پ سايت‌هاي وابسته به آقايان ميرحسين موسوي و كروبي و به رونويسي از سايت‌هاي وابسته به اين دو نفر رسانه‌هاي مختلف ضدانقلاب قلم‌فرسائي‌هاي فراواني عليه نظام و نهادها كرده‌اند كه به گوشه‌اي از آن و نتيجه تحقيقات در اين خصوص به شرح ذيل اشاره مي‌شود:

در مورخه &#۱۶۴۰;/&#۱۶۳۸;/&#۱۶۴۰;&#۱۶۴۰; در برخي از سايت‌ها چنين آمده است:

«افشاء نام و نشان يكي از شهدايي كه مخفيانه در قطعه‌ي &#۱۶۳۵;&#۱۶۳۲;&#۱۶۳۴; بهشت زهرا دفن شد س- پ (نام كامل در سايت ذكر شده است) قرباني جنايت لباس‌شخصي‌ها، اطلاعات جديدي درباره يك شهيد گمنام جنبش سبز از دو روز قبل به موج سبز آزادي رسيد كه در اين دو روز جزييات آن را مورد بررسي قرار داديم و از صحت آن مطمئن شديم س – پ تنها فرزند جانباز شهيد ع – پ كه در يكي از شب‌هاي پس از كودتا در حالي كه به الله اكبر گفتن شبانه بر پشت‌بام خانه‌شان بوده از سوي نيروهاي لباس شخصي بسيج دستگير شد و پس از &#۱۶۳۴;&#۱۶۳۲; روز جنازه او در يكي از سردخانه‌هاي جنوب تهران از سوي مادرش شناسايي شد. گفتني است مراسم س – پ روز شنبه هفتم شهريور به صورت محدود در مسجد قلهك برگزار شد و نمايندگان از جنبش سبز براي همدردي با خانواده در اين مراسم شركت كردند.»

در اعلاميه به اصطلاح فوت اين خانم آمده است:

... بدين وسيله درگذشت غنچه پرپر شده مرحومه س- پ تنها فرزند جانباز شهيد ع – پ را به اطلاع اقوام و آشنايان مي‌رساند.

در مورد مشاراليها تحقيق شد و مشخص گرديد:

‌&#۱۶۳۳;- پدر وي شهيد نبوده و چند سال پيش فوت كرده و اصولا (س – پ) تنها فرزند خانواده نيست و دختر شهيد هم نمي‌باشد.

‌&#۱۶۳۴;- مشاراليها با مادرش اختلاف داشته و از سال &#۱۶۴۰;&#۱۶۳۸; تاكنون شش مورد از منزل فراري شده و هر بار مادرش براي پيدا كردن او به مراكز انتظامي مراجعه داشته است و در مواردي پس از روزهايي به منزل برگشته و در چند مورد هم توسط مامورين انتظامي با پسر و دختر ديگر دستگير و زنداني و يا تحويل مادرش شده است كه گزارش مبسوط آن پيوست مي‌باشد.

در مورد اخير مادر س – پ به نام الف – ع در &#۱۶۳۴;&#۱۶۳۳;/&#۱۶۳۶;/&#۱۶۴۰;&#۱۶۴۰; در نامه‌اي به يكي از سران مي‌نويسد:

... در روز شنبه &#۱۶۳۳;&#۱۶۳۵;/&#۱۶۳۶;/&#۱۶۴۰;&#۱۶۴۰; ساعت &#۱۶۳۶;&#۱۶۳۷;/&#۱۶۳۳;&#۱۶۳۵; براي تهيه‌ي دارو از منزل خارج شده بود در هنگام بازگشت با عدم حضور دخترم مواجه شدم و از آن تاريخ تاكنون از او اطلاعي ندارم و استدعا دارم دستور دهيد فرزندم را پيدا كنند.

‌&#۱۶۳۵;- از قرار اطلاع خانم مذكور چند روز پيش تماس مي‌گيرد و مي‌گويد من تا چند روز ديگر به منزل برمي‌گردم.

‌&#۱۶۳۶;- مادر وي از آنچه كه آقاي كروبي و مرتبطين با آقاي ميرحسين موسوي و سايت‌هاي مربوطه گفته و نوشته‌اند اظهار بي‌اطلاعي مي‌كند و مي‌گويد نمي‌دانم دخترم دستگير شده و يا مثل دفعات قبل از خانه بيرون رفته و هيچ اطلاعي از وضعيت او ندارم.

‌&#۱۶۳۷;- آنچه كه فعلا قطعي است عدم حضور س – پ است كه مثل دفعات قبل از خانه فرار مي‌كرده و ساير مسائل مطروحه از ناحيه‌ي آقاي كروبي و افراد مرتبط با آقاي ميرحسين موسوي به هيچ‌وجه صحت ندارد.

‌&#۱۶۳۸;- مادر مشاراليها مي‌گويد فردي با منزل ما تماس گرفت و گفت دخترت كشته شده و جنازه او را دفن كرده‌اند و تلفن را قطع كرد و خودش را معرفي نكرد. من كه از فرارهاي قبلي دخترم بين همسايگان و آشنايان رنج مي‌بردم و اين بار نيز دخترم مدتي بود كه نبود و اين تلفن هم بيشتر مرا نگران كرد موضوع را به يكي از همسايگان به نام اشراقي (كارمند بانك ملي و مرتبط با ستاد آقاي ميرحسين موسوي) و خام كاشاني كه در جريان فرارهاي قبلي دخترم بود در ميان گذاشتم و قرار شد براي او جلسه ختمي بگيرم و كارهاي بعدي را براي گرفتن مسجد و ... آقاي اشراقي دنبال كرد.

فرداي آن روز كه مساله را با آقاي اشراقي مطرح كرده بودم و قرار شد جلسه ختم برقرار كنيم حدود ساعت &#۱۶۳۳;&#۱۶۳۲; شب فردي به نام آقاي مقيسه با منزل ما تماس گرفت و گفت به شما تسليت مي‌گويم و در مراسم شما هم شركت مي‌كنيم. من گفتم شما را نمي‌شناسم آقاي مقيسه گفت: دختر شما كشته شده جريان چيست؟ من تاكيد كردم من اصلا شما را نمي‌شناسم و اصلا موضوع اين نيست آقاي مقيسه تلفن را قطع كرد.

روزي كه در مسجد قلهك مراسم داشتيم وقتي مداح اعلام كرد آقاي ميرحسين موسوي شركت كرده من خيلي تعجب كردم و بعد به من اطلاع دادند كه آقاي ميرحسين مي‌خواهد به منزل بيايد و تسليت بگويد كه من قبول نكردم. از يك روز قبل از ختم و تا دو سه روز بعد، مكرر افرادي كه خود را از طرف آقاي ميرحسين موسوي معرفي مي‌كردند با من تماس مي‌گرفتند و مطالبي را مطرح مي‌كردند كه من در جريان نبودم و يا چيزهايي مي‌گفتند كه من تكذيب مي‌كردم.

در روز سه شنبه &#۱۶۳۳;&#۱۶۳۲;/&#۱۶۳۸;/&#۱۶۴۰;&#۱۶۴۰; حدود ساعت &#۱۶۳۵;&#۱۶۳۲;/&#۱۶۳۴;&#۱۶۳۳; آقاي مقيسه به درب منزل ما مراجعه كرد و گفت به همراه همسر جواد امام از طرف كميته‌ي آقايان موسوي و كروبي براي دلجويي آمده‌ايم و به آقاي كاتوزيان نماينده‌ي مجلس هم اطلاع داده شده كه او هم بيايد. من گفتم شما را نمي‌شناسم و در منزل تنها هستم و درب را باز نكردم. آقاي مقيسه گفت چرا مي‌ترسيد ما براي كمك به شما و پيگيري موضوع آمده‌ايم. من مخالفت كردم و اجازه‌ي ورود به منزل ندادم. آقاي كاتوزيان نيز همان شب حدود ساعت &#۱۶۳۵;&#۱۶۳۲;/&#۱۶۳۴;&#۱۶۳۴; آمد و به او هم گفتم من در منزل تنها هستم و اجازه ورود ندادم.

با مشخص شدن موارد فوق آقاي كروبي براي ساعت &#۱۶۳۳;&#۱۶۳۶; روز &#۱۶۳۳;&#۱۶۳۸;/&#۱۶۳۸;/&#۱۶۴۰;&#۱۶۴۰; مجددا به دادستاني كل كشور فراخوانده شد و با حضور در هيات سه نفره به بيان نتيجه تحقيقات و نحوه رسيدگي پرداخته شد.

در ابتداي جلسه و قبل از بيان نتيجه تحقيقات هيات از آقاي كروبي پرسيده شد آيا ظرف اين مدت غير از آنچه در جلسه قبل گفتيد مطلب ديگري در خصوص موارد ادعايي داريد يا نه؟

آقاي كروبي جواب داد: ظاهرا س – پ دختر شهيد نبوده و در اين رابطه اشتباه شده. دختر خانمي با يك نفر ديگر به من مراجعه كرد و گفت من خواهر س – پ هستم و پدر ما شهيد نشده است. چند سال پيش فوت كرده و من مي‌خواستم از چگونگي مرگ خواهرم مطلع شوم. من (كروبي) گفتم از چگونگي آن اطلاع ندارم و اين مسائل را شنيده‌ام. گفت آدرس منزل آنها را به من بدهند گفتم چگونه آدرس خواهرت را نداريد. گفت: ما با زن پدرمان اختلاف شديد داشتيم و من رفت و آمد نمي‌كردم و آدرس او را ندارم.

من (كروبي) با بچه‌ها تماس گرفتم و گفتم اين خانم چنين مي‌گويد كه پدرش شهيد نشده است. آنها گفتند درست است پدرش شهيد نشده. از آقاي كروبي پرسيده شد كه چه كسي در جريان وضعيت اين خانم بوده؟ آقاي كروبي جواب داد: آقاي مقيسه گفته پدر ايشان شهيد نشده و نيز گفته ظاهرا دختر زنده است و تماس گرفته است.

با آقاي كروبي به تفصيل و به صورت دوستانه صحبت شد و جزييات تحقيقات با ايشان مرور شد و آقاي كروبي قبول كرد مسائل مطروحه در مورد س – پ كاملا بي‌اساس و با انگيزه سياسي مطرح شده است.

هم‌چنين وقتي به آقاي كروبي نكات مربوط به لوح فشرده آقاي الف – ش مطرح شد و گفته شد دفتر شما بلافاصله پس از حضور شما در دادستاني اعلام كرد آقاي الف – ش مفقود شده است آقاي كروبي گفت آقاي داوري از حزب اعتماد ملي و از نزديكان من با چند نفر ديگر لوح فشرده را تهيه كرده‌اند و اكنون هم آقاي الف – ش با آقاي داوري در تماس مي‌باشد.

چگونگي تحقيقات و بي‌پايه و اساس بودن موضوعات مطروحه در مورد ترانه موسوي نيز با آقاي كروبي در ميان گذاشته و گفته شد حال كه واقعيت براي شما مشخص شد حداقل در چند مورد از جمله س – پ قبول داريد كه مطالب گفته شده خلاف بوده و مغرضانه چنين مطالب كذب و ناروايي عليه نظام و مردم تهيه و منتشر شده و بهترين دستمايه براي دشمنان قرار گرفته است و با توجه به صحبتي كه در جلسه‌ي قبل داشتيد كه اگر براي شما ثابت شد موردي اشتباه بوده با شجاعت اعلام مي‌كنيد كه اشتباه كرده‌ايد اكنون به نحو مقتضي براي مردم توضيح دهيد شايد بخشي از آثار شوم اين تهمت و افتراي بزرگ از بين برود. آقاي كروبي پاسخ دادند من موارد ديگري هم دارم و هرگاه همه آنها برايم ثابت شود آن زمان اعلام اشتباه مي‌كنم.

نتيجتا از مجموع تحقيقات جامع ميداني به عمل آمده و استماع اظهارات آقاي كروبي و بررسي دقيق لوح‌هاي فشرده ارايه شده از ناحيه‌ي ايشان و تشكيل جلسات متعدد و فشرده و ساير اقدامات صورت گرفته كه مشروح آن به پيوست تقديم مي‌گردد، هيات به اين جمع‌بندي رسيد كه نه تنها هيچ‌گونه مدركي دال بر تجاوز جنسي به افراد مورد ادعاي آقاي كروبي وجود نداشته و ادعاهاي مطرح شده بدون مستند و عاري از حقيقت مي‌باشد بلكه ادعاها و مدارك ارايه شده كاملا ساختگي و براي انحراف افكار عمومي تنظيم شده كه مراتب از طريق مراجع قضايي و امنيتي براي ريشه‌يابي موضوع در دست بررسي بوده كه نتيجه‌ي نهايي آن متعاقبا جهت تنوير افكار عمومي اعلام خواهد شد.

پيشنهاد:

‌&#۱۶۳۳;-نتيجه‌ي گزارش هيات از طريق رسانه‌هاي جمعي به اطلاع عموم مردم رسانده شود.

‌&#۱۶۳۴;- گزارش به مرجع صالحه قضايي ارسال تا با مباشرين و معاونين و با كساني كه در ادامه اقدامات ضدامنيتي عليه نظام پس از انتخابات دوره‌ي دهم رياست جمهوري و در راستاي ادامه‌ي همان خط و جريان با نشر اكاذيب و ايراد تهمت و افترا علاوه بر تشويش اذهان عمومي به حيثيت و اعتبار نظام و بعضي از نهادهاي نظام و هم‌چنين موجب هتك حيثيت و حرمت بعضي از مردم شده‌اند برخورد عادلانه و قاطع صورت گيرد.

اعضاي هيات سه نفره:

‌&#۱۶۳۳;-ابراهيم رئيسي – معاون اول رييس قوه قضايي

‌&#۱۶۳۴;- غلامحسين محسني اژه‌اي – دادستان كل كشور

‌&#۱۶۳۵;- علي خلفي – رييس حوزه‌ي رياست قوه‌ي قضاييه

انتهاي پيام

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فقه و حقوق - حقوق سياسي
۲۱/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


  * نماينده رييس قوه قضاييه درهيات نظارت برمطبوعات خبرداد

فعاليت هيات منصفه فعلي مطبوعات تا پايان مهرماه
تشكيل هيات منصفه جديد مطبوعات تا نيمه مهرماه
                                       
معاون دادستان كل كشور و نماينده رييس قوه قضاييه در هيات نظارت بر مطبوعات و هيات منصفه سراسر كشور با بيان اين‌كه مدت زمان فعاليت هيات منصفه‌ي فعلي مطبوعات تا پايان مهر ماه است، تاكيد كرد: با انجام مقدمات كار، هيات منصفه‌ي مطبوعات تا نيمه‌ي مهرماه در سراسر كشور تشكيل مي‌شود.

ناصر سراج در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي ايسنا، با اشاره به اين‌كه به تمام روساي كل دادگستري‌هاي سراسر كشور ابلاغ شده كه از اعضاء براي تعيين هيات منصفه‌ي مطبوعات در استان‌ها دعوت به عمل آورند، اظهار كرد: سعي مي‌كنيم تا نيمه‌ي اول مهر ماه هيات منصفه‌ي مطبوعات در سراسر كشور تشكيل شود.

نماينده‌ي رييس قوه‌ي قضاييه در هيات نظارت بر مطبوعات، شرايط اعضاي هيات منصفه‌ي مطبوعات را چنين برشمرد: داشتن حداقل ۳۰ سال سن و تاهل، نداشتن سابقه‌ي محكوميت موثر كيفري، اشتهار به امانت، صداقت و حسن شهرت و صلاحيت علمي و آشنايي با مسائل فرهنگي و مطبوعاتي.

سراج با اشاره به تبصره‌ي سه ماده‌ي ۱۰ قانون مطبوعات مبني بر اين‌كه دبيرخانه‌ي هيات نظارت بر مطبوعات با امكانات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تشكيل مي‌شود و زير نظر هيات نظارت انجام وظيفه مي‌كند، خاطرنشان كرد: با توجه به تبصره‌ي سه ماده‌ي ۳۸ قانون مطبوعات، دبيرخانه‌ي هيات منصفه با بودجه و امكانات قوه‌ي قضاييه تشكيل مي‌شود و زير نظر هيات منصفه انجام وظيفه مي‌كند.

انتهاي پيام

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فقه و حقوق - حقوق سياسي
۲۱/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


  * طي حكمي از سوي آيت‌الله لاريجاني صورت گرفت

ابقاي ناصر سراج در سمت نماينده رييس قوه قضاييه در هيات نظارت بر مطبوعات
                                       
رييس قوه‌ي قضاييه طي حكمي ناصر سراج را در سمت نماينده‌ي قوه قضاييه در هيات نظارت بر مطبوعات ابقا كرد.

به گزارش خبرنگار حقوقي ايسنا، آيت‌الله صادق آملي لاريجاني رييس قوه‌ي قضاييه، ناصر سراج معاون دادستان كل كشور را در سمت نماينده‌ي رييس قوه قضاييه در هيات نظارت بر مطبوعات ابقا كرد.

سراج در سه دوره متوالي از سوي آيت‌الله هاشمي شاهرودي رييس پيشين قوه قضاييه به عنوان نماينده رييس قوه‌ي قضاييه در هيات نظارت بر مطبوعات منصوب شده و فعاليت مي‌كرد.

انتهاي پيام
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فقه و حقوق - حقوق سياسي
۲۲/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


  * بانك اطلاعات املاك به كد پستي ۱۰ رقمي مجهز مي‌شود

بانك اطلاعات املاك استان تهران به كد ۱۰ رقمي مجهز مي‌شود.

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، با توجه به ماده ۲ الزام اختصاص شماره ملي و كدپستي براي كليه اتباع ايراني در خصوص تجهيز بانك اطلاعات سازمان‌ها به كد پستي سازمان ثبت اسناد واملاك كشور در نظر دارد بانك اطلاعات املاك مربوط را به كد پستي ۱۰ رقمي مجهز نمايد كه اداره كل پست استان تهران متولي جمع آوري اين اطلاعات است.

لذا از كليه همشهريان عزيز خواهشمند است اطلاعات مورد نياز( صفحه پيوست) را از صفحه دوم سند مالكيت خود استخراج نموده و فرم مذكور را تكميل و با مراجعه مجدد مامور اداره پست منطقه(۴۸ ساعت بعد) تحويل فرماييد.

انتهاي پيام

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فقه و حقوق - حقوق اقتصادي
۲۲/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


  * عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي به ايسنا خبر داد

جلسات ستاد برگزار نمي‌شود‌؛ از رييس‌جمهور خواستيم نماينده‌اي براي تشكيل اين جلسات معرفي كند
                                       
عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي به ايسنا گفت: در راستاي تشكيل جلسات ستاد، از رييس‌جمهور خواستيم يكي از اعضاي دفترش را معرفي كند.

عزت‌الله يوسفيان عضو كميسيون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني ايسنا، افزود: به دليل معرفي نشدن معاون اول رييس‌جمهور، جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي هم‌چنان برگزار نمي‌شود.

نماينده آمل در مجلس ادامه داد: البته چند نفر از اعضاي ستاد با ارائه درخواستي از آقاي احمدي‌نژاد خواسته‌ايم تا زمان معرفي شدن معاون اول، مسووليت تشكيل جلسات اين ستاد را به يكي از اعضاي دفتر خود بدهد، كه در پاسخ به اين درخواست اعلام كردند اين پيشنهاد را بررسي مي‌كنند.

انتهاي پيام
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: مجلس
۲۲/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


  * پنجمين جلسه رسيدگي به اتهامات بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات فردا برگزار مي‌شود

دادگستري استان تهران از برگزاري پنجمين جلسه رسيدگي به اتهامات بازداشت‌شدگان حوادث پس از انتخابات خبر داد.

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، روابط عمومي دادگستري استان تهران اعلام كرد: پنجمين جلسه رسيدگي به اتهامات اغتشاش‌گران حوادث پس از انتخابات ساعت ۹ صبح روز دوشنبه مورخه ۲۳ شهريورماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامي تهران برگزار مي‌شود.

دادگستري استان تهران در قالب تذكري اعلام كرد كه رعايت تبصره‌هاي ذيل ماده ۱۸۸ قانون آيين دادرسي كيفري الزامي است.

انتهاي پيام
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فقه و حقوق - حقوق سياسي
۲۲/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


  * صالح نيك‌بخت

موكلانم از وضعيت فعلي خود در زندان اظهار رضايت كرده‌اند
اقدام مراجع قضايي در مورد رعايت ماده ۱۸۸ قانون آيين دادرسي مثبت است
                                       
وكيل‌مدافع محمدعلي ابطحي، بهزاد نبوي، محسن صفايي فراهاني و مازيار بهاري اظهار كرد: به غير از مهندس بهزاد نبوي، همه موكلانم قبلا با خانواده‌هاي خود ملاقات حضوري داشته و از وضعيت فعلي خود در زندان اظهار رضايت كرده‌اند و بهزاد نبوي نيز روز گذشته در محل زندان اوين با همسرش ملاقات كرده و از وضعيت خود اظهار نارضايتي نكرده است.

صالح نيك‌بخت كه وكالت محمدعلي ابطحي، بهزاد نبوي، محسن صفايي فراهاني، مازيار بهاري و چند نفر ديگر از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات را بر عهده دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقي ايسنا، ادامه داد: اكثر موكلانم وكالت‌نامه‌هاي ارسالي را امضا كرده و به مسوولان قضايي تحويل داده‌اند.

اين وكيل دادگستري خاطرنشان كرد: علي‌رغم اين‌كه مازيار بهاري خبرنگار نيوزويك در ايران چندين بار با مادر و ساير بستگانش ملاقات كرده، تا كنون نتوانسته‌ام با او ملاقات كنم ولي مسوولان مربوطه قول داده‌اند كه در اين زمينه با پايان تحقيقات اوليه، اقدام به عمل آورند.

نيكبخت خاطرنشان كرد: غير از وي با ديگر موكلانم ملاقات كرده‌ام و قسمتي از پرونده‌ي آقاي صفايي فراهاني را نيز مطالعه كرده و آقاي صفايي فراهاني از برخوردي كه با او در زندان مي‌شود اظهار رضايت كرده است.

وي با اشاره به برگزاري پنجمين جلسه دادگاه متهمان پس از انتخابات اظهار كرد: اقدامي كه مراجع قضايي به دستور آيت‌الله لاريجاني در مورد رعايت ماده ۱۸۸ قانون آيين دادرسي و تبصره ذيل آن به عمل آورده‌اند، اقدامي مثبت در جهت اجراي قانون و حفظ حقوق متهمان بر اساس اصل برائت در قانون اساسي و اجراي قانون است.

نيكبخت ادامه داد: براي حضور در جلسه‌ي فردا به ما اطلاعي نداده‌اند و ظاهرا موكلانم در اين جلسه حضور نخواهند داشت.

وي درپايان يادآور شد: هفته گذشته درلايحه‌اي كه تقديم رياست دادگاه‌هاي انقلاب و رييس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب كردم از آنها درخواست كردم با توجه به اين‌كه تحقيقات از متهمان پايان يافته و مقتضاي بند «د» ماده ۳۲ قانون آيين دادرسي كيفري براي منتفي شدن ابقاي قرار بازداشت تقاضا كردم قرار بازداشت موقت آنان وفق ماده ۱۸۲ قانون آيين دادرسي كيفري تخفيف يابد و موكلانم از زندان آزاد شوند و هم‌چنين زمينه ملاقات اين‌جانب با موكلين و قرائت پرونده‌هاي اتهامي آنان فراهم شود.

انتهاي پيام

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فقه و حقوق - حقوق سياسي
۲۲/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


  * قاضي صلواتي در آغاز پنجمين دادگاه متهمان حوادث پس از انتخابات

خبرنگاران مكلفند گزارش‌هاي خبري از دادگاه را بدون ذكر نام و نام خانوادگي متهمان پخش كنند
                                       
رييس شعبه‌ي ۱۵ دادگاه انقلاب تاكيد كرد: در اجراي تبصره‌ي يك ماده‌ي ۱۸۸ قانون آيين دادرسي كيفري كليه‌ي خبرنگاران سايت‌ها، روزنامه‌ها و صدا و سيما مكلفند گزارش‌هاي خبري از دادگاه را بدون ذكر نام و نام خانوادگي متهمان پخش كنند.

به گزارش خبرنگار حقوقي ايسنا، قاضي صلواتي در ابتداي پنجمين جلسه‌ي رسيدگي به پرونده‌ي متهمان حوادث پس از انتخابات با بيان اين‌كه در تاريخ ۲۳ شهريور ۸۸ شروع پنجمين جلسه‌ي محاكمه‌ي برخي طراحان و محركين آشوب‌هاي اخير تهران را در اجراي ماده‌ي ۱۸۸ قانون آيين دادرسي كيفري به صورت علني در شعبه‌ي ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامي تهران اعلام مي‌كنم، خاطرنشان كرد: به استناد تبصره‌ي ۲ ماده‌ي ۱۸۸ قانون آيين دادرسي كيفري متهمين و ساير اشخاصي كه در جلسه‌ي دادگاه حضور دارند چنانچه باعث اخلال در نظم دادرسي شوند دادگاه مي‌تواند آنها را يك تا پنج روز توقيف نمايد.

رييس شعبه‌ي ۱۵ دادگاه انقلاب، ادامه داد: در اجراي ماده‌ي ۱۹۲ قانون آيين دادرسي كيفري به متهمين تفهيم مي‌شود در موقع محاكمه خلاف حقيقت، وجدان، قوانين و ادب و نزاكت سخني نگويند. از ذكر اسامي فرد يا افرادي كه در دادگاه حضور ندارند خودداري كنند. چنانچه لازم باشد دادگاه اظهارات متهمان و وكلاي آنان را در جلسه‌ي غيرعلني استماع خواهد كرد.

قاضي صلواتي افزود: در اجراي تبصره‌ي يك ماده‌ي ۱۸۸ قانون آيين دادرسي كيفري كليه‌ي خبرنگاران، سايت‌ها، روزنامه‌ها و صدا و سيما مكلفند گزارش‌هاي خبري از دادگاه را بدون ذكر نام و نام خانوادگي متهمان پخش كنند. در راستاي بند ج ماده‌ي ۱۴ قانون اصلاح قانون تشكيل دادگاه‌هاي عمومي و انقلاب چون دادگاه به جرايم مندرج در كيفرخواست رسيدگي مي‌كند، از نماينده‌ي دادستان آقاي اكبري درخواست مي‌شود جهت قرائت كيفرخواست در جايگاه حاضر شوند.

انتهاي پيام

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: فقه و حقوق - حقوق سياسي
۲۳/۶/۱۳۸۸
بالا
فهرست اصلي


 *English
Lawyer Search <  
Francias* 

 *كانون جهاني (IBA)
اتحاديه كانونها
 *مصوبات
 *مجمع عمومي
 * شوراي اجرائي
 *كميسيون‌انفورماتيك

كانونهاي وكلا
 *مركز
 *فارس
 *آذربايجان شرقي
 *آذربايجان غربي
 *اصفهان
 *مازندران
 *خراسان
 *گيلان
 *قزوين
 *كرمانشاه و ايلام
 *خوزستان
 *همدان
 *قم
 *كردستان
 *گلستان
 *اردبيل
 *مركزي
 *بوشهر
 *زنجان
 *لرستان
 *کرمان


امور وكلا و كارآموزان  *فهرست اسامي
 *مصوبات كانون
 *كميسيون حقوقي
 *كارآموزي و اختبار
 *آزمون وكالت
 *نظرات وكلا

طرح‌ها و لوايح وكالت
 *كتابخانه
 *مقالات حقوقي
 *مجله حقوقي
 *نشريه داخلي

منابع حقوقي
 *بانك قوانين
 *آراء قضائي
 *نظرات مشورتي
 *لوايح و اوراق
 *مراجع رسيدگي
 *پرسش و پاسخ

سايتهاي‌اطلاع‌رساني
 *حقوقي و داخلي
 *حقوقي خارجي
  لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
All Rights Reserved.
© 2003 Iranian Bar Associations Union
No. 3, Zagros St., Argentina Sq., Tehran, Iran
Phone: +98 21 8887167-9     Fax: +98 21 8771340    
Site was technically designed & developed by Nima Norouzi