لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
كانون وكلاي دادگستري كرمانشاه و ايلام

خبرنامه كانون وكلاي دادگستري كرمانشاه و ايلام

(صفحه۲۹)

فهرست اصلي
فهرست:

  * پيام تسليت كانون وكلاي دادگستري كرمانشاه و ايلام به مناسبت درگذشت استاد نوربها
  * مراسم بزرگداشت دكتر ابوالقاسم گرجي برگزار شد
  * حضور پر رنگ اعضاي كانون وكلاي دادگستري كرمانشاه در همايش بين المللي حقوق بيماران
  * پيام تسليت كانون وكلاي دادگستري كرمانشاه به مناسبت درگذشت استاد ابوالقاسم گرجي
  * تعيين نرخ ديه نبايد تابع تصميم گيريهاي شخصي و لحظه اي باشد
تعيين نرخ ديه بايد نظام مند و هدفمند باشد

  * ارائه مقاله عضو كانون وكلاي كرمانشاه در همايش بين المللي جرم شناسي استكهلم
  * راه اندازي شبكه هاي خصوصي راديو و تلويزيون، مكمل فعاليت هاي دولتي خواهد بود
-------------------------------------------------------------  * پيام تسليت كانون وكلاي دادگستري كرمانشاه و ايلام به مناسبت درگذشت استاد نوربها

دكتر رضا نوربها:قلم حقوقدان بايد در راه حقيقت و بيانش در جهت عدالت حركت كند.
                                       
درگشت استاد فرهيخته و گرانقدر، جناب آقاي دكتر رضا نوربها را كه ساليان متمادي در سنگرهاي تدريس و دفاع از حقوق مظلومان خدمت نمودند را به خانواده محترم ايشان ونيز وكلا ومحافل دانشگاهي كشورتسليت عرض نموده ، ازدرگاه حضرت حق غفران و علو درجات را براي ايشان خواستاريم.
كانون وكلاي دادگستري كرمانشاه و ايلام
www.kermanshahbar.org
بالا
فهرست اصلي


  * مراسم بزرگداشت دكتر ابوالقاسم گرجي برگزار شد

به همت انجمن آثار و مفاخر ادبي ايران
                                       
اسم بزرگداشت دكتر ابوالقاسم گرجي استاد فقه و حقوق بعداز ظهر روز چهارشنبه ۲۶ بهمن ماه با حضور جمعي از اساتيد فقه و حقوق، قضات و مسئولين دانشجويان برگزار شد.


به گزارش خبرنگار سرويس فرهنگ و ادب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در اين مراسم، محمدجواد ادبي رييس انجمن آثار و مفاخر ادبي طي سخناني اظهار كرد: در زماني كه براي برگزاري اين مراسم خدمت ابوالقاسم گرجي رسيديم وي در سلامت نسبي به سر مي‌برد اما پس از گذشت يك ماه متاسفانه حال استاد براي حضور در اين مراسم مساعد نبود و از خداوند مي‌خواهيم به بركت اين ايام به ايشان بهبودي عنايت فرمايد.


وي بزرگداشت ابوالقاسم گرجي را به عنوان يك وظيفه دانست و گفت: اين وظيفه از آن جهت نيست كه ايشان استاد فقه و حقوق است بلكه به دليل جايگاه والاي اين استاد است.


دكتر ناصر كاتوزيان در ادامه اين مراسم با اشاره به اينكه ابوالقاسم گرجي بيش از نيم قرن به كشورمان خدمت كرده است، اظهار كرد: من وي را يك مرد عالم، متقي، متواضع و دانشمند ديدم.


وي ادامه داد: تنها پركاري ايشان حائز اهميت نيست بلكه مبتكر بودند و كافي است كتابهايشان را ورق بزنيد تا دقت ايشان در اين كتاب‌ها را ببينيد.


وي تصريح كرد: اينطور نبود كه استاد به فقه ايستا رو بياورد بلكه فقه را با مسائل روز جامعه تطبيق مي‌داد. مانند اينكه در رابطه با لقاح مصنوعي از ايشان سوال مي‌شد و ايشان با تساهل و تسامح به تمام سوالات پاسخ مي‌دادند.


كاتوزيان ادامه داد: از لحاظ اخلاقي، ابوالقاسم گرجي بسيار شايسته و مورد احترام تمام اساتيد حقوق بود. وي در تمام موارد طوري با مهرباني رفتار مي‌كرد كه همه به همكاري با او افتخار مي‌كردند و البته در عين حال گرجي انسان مقتدري نيز بود.


در ادامه اين مراسم، دكتر افتخار جهرمي رييس دانشكده حقوق دانشگاه شهيد بهشتي اظهار كرد: زماني كه اساتيد قديمي دانشگاه تهران از اين دانشگاه رفتند در بسياري از موارد جانشينان خوبي براي آنها پيدا نمي‌شد؛ اما دكتر گرجي به خوبي توانست جاي اساتيد فقه و حقوق را پر كند.


وي گفت: دكتر گرجي در نجف از محضر درس فقيه بزرگي مانند آيت‌الله خويي بهره برده بود و امروزه نيز برخي افرادي كه در حوزه علميه قم مرجع هستند از شاگردان ابوالقاسم گرجي در مدرسه مروي بودند.


وي تاليفات دكتر گرجي را نشان دهنده اوج دانش و معرفت وي ارزيابي كرد و افزود: وي تاليفات مفصلي در چند جلد در علم اصول دارند كه هنوز به چاپ نرسيده است و صاحب ده‌ها مقاله علمي هستند كه برخي از آنها هنوز زير چاپ نرفته است.


رييس دانشكده حقوق دانشگاه شهيد بهشتي با بيان اينكه وقتي انسان نوشته‌هاي ابوالقاسم گرجي را مي‌خواند، متوجه مي‌شود كه همگي عميق، تحقيقي و پژوهشي هستند، تاكيد كرد: ابوالقاسم گرجي فقيه عاليقدر است و از اين جهت نوشته‌هايش استدلالي است. هنر استاد اين بوده است كه نوشته‌هاي خود را به زبان ساده و به نحوي كه دانشجويان حقوق هم به خوبي مي‌توانند از آنها استفاده كنند، نگارش كرده است.


وي گفت: ابوالقاسم گرجي در بسياري از موارد در كتاب‌هايش از نوشته‌هاي فقهاي اهل سنت استفاده كرده و نظريات آنها را نوشته و اختلافات بين اماميه و فقهاي اهل سنت را در بسياري از موارد نقل كرده است.


جهرمي ادامه داد: با تمام اين اوصاف، استاد نسبت به دانشجويان و اساتيد بسيار متواضع است و اي كاش زودتر به فكر افتاده بوديم كه چنين مجلسي براي آن بزرگوار ترتيب بدهيم تا او هم بتواند در اين مراسم شركت كند. متاسفانه رسم بر اين شده است كه يا بعد از وفات و يا در دوران كهولت و پيري از استاد‌انمان تقدير كنيم و شايد دليل اين امر اين است كه مي‌ترسيم اگر مراسم بزرگداشت براي دانشمندان برگزار كنيم مزاحم ما شوند و كلامي بگويند كه به ما خوش نيايد.


دكتر غلامحسين الهام مشاور حقوقي رييس‌جمهور نيز در ادامه اين مراسم با بيان اينكه به نظر مي‌رسد فقه و فقر با هم در ارتباطند، اظهار كرد: فقه ما با تمام ژرف‌ها و تاثيرگذاري خود بر جامعه عمدتا با فقر همنشيني مي‌كند.


وي افزود: از عوامل هجرت ابوالقاسم گرجي از نجف به تهران مي‌توان به فقر اشاره كرد. خود ايشان مي‌گفت آنقدر در تنگناي مالي بودم كه تمام كتاب‌هاي خود را فروختم و يك روز كتابي را كه درس مي‌دادم به كتابفروشي بردم تا بفروشم كه فروشنده متوجه ماجرا شد و به من پولي قرضي داد.


دكتر الهام ادامه داد: ابوالقاسم گرجي با چنين زندگي به اين موفقيت‌ها رسيد و واقعا جايگاهش ستودني است.


مشاور حقوقي رييس‌جمهور در رابطه با ورود ابوالقاسم گرجي به دانشگاه اظهار كرد: ابوالقاسم گرجي پس از گذراندن تحصيلاتش در نجف، وقتي خواست به دانشگاه تهران وارد شود با همان قاعده و معيارهاي دانشگاه و مانند دانشجويان تازه وارد مراحل درسي را دوباره شروع كرد تا مدرك دانشگاهي خود را كسب كند.


دكتر الهام با تاكيد بر تدريس خالصانه ابوالقاسم گرجي اظهار كرد: وي مردي بود كه با تمام وجودش درس مي‌داد و گويي جز اين عرصه درس چيز ديگري وجود ندارد، از هيچ چيز در مورد متن درس غافل نبود و حاشيه‌روي هم نداشت.


وي ادامه داد: ابوالقاسم گرجي به دعوت مرحوم شهيد بهشتي تدريس درس فقه را براي كارآموزان دادگستري شروع كرد كه همان موقع مرحوم شهيد بهشتي در مورد وي به صراحت گفت من توان فقهي ايشان را باور دارم.


دكتر الهام با بيان اينكه در كنار تلاش‌هاي ابوالقاسم گرجي، تلاش وي براي روزآمد كردن نيازهاي فقهي جامعه بسيار ارزشمند است،‌گفت: ابوالقاسم گرجي اولين كسي است كه در ادبيات فارسي و بعد از انقلاب، نظام حقوق جزاي عمومي را با معيارهاي اسلامي تدوين كرد.


وي اظهار كرد: ظرفيت دانشگاه براي ابوالقاسم گرجي همين مقدار بود. اگر ظرف استفاده از ايشان عميق‌تر بود مي‌توانست بهره بيشتري ببرد. ابوالقاسم گرجي ماهي اقيانوس بود اما اين ماهي در يك استخر زنداني شده بود.


در ادامه اين مراسم دكتر صفايي نماينده رييس فرهنگستان علوم با اشاره به اينكه بيش از ۴۰ سال در دانشكده حقوق دانشگاه تهران از دانش استاد گرجي استفاده كرده‌ايم، اظهار كرد: همانطور كه اشاره شد دكتر گرجي از شاگردان مرحوم آيت‌الله خويي بود و خودش مي‌گفت زماني كه قصد سفر به ايران داشت آيت‌الله خويي بسيار ناراحت بود.


وي ادامه داد: بنده از سال ۱۳۴۴ تا سال ۱۳۸۳ عضو هيات علمي دانشگاه حقوق بودم و با دكتر گرجي در سالهايي كه عضو هيات علمي دانشگاه بودند در ارتباط بودم.


وي با اشاره به اينكه ابوالقاسم گرجي در فقه و حقوق در سطح بالاي اجتهاد تسلط داشته است، اظهار كرد: آنچه زياد تاكيد نشد بعد حقوقي ايشان و تاثيرشان در حقوق بوده است و همچنين تصور مي‌كنم در تدريس دروس فقه و اصول هم تحول ايجاد كرد يعني فقه به حقوق نزديكتر شد.


وي يادآور شد: اساتيد قبلي حقوق اسلامي را به گونه‌اي تدريس مي‌كردند كه ارتباطي با حقوق روز نداشت. آنها كوشش نمي‌كردند كه تعليمات فقه اسلامي را نزديك به حقوق كنند اما مرحوم گرجي اين تلاش را انجام مي‌داد و فهمش به فهم حقوقدانان نزديك بود.


او گفت: ابوالقاسم گرجي سعي كرد حقوق اسلامي را به صورت جديد و امروزي معرفي و عرضه كند و تفاهم بين حقوقدانان و وي بسيار زياد بوده است.


طهمورث بشيريه عضو هيات علمي دانشگاه تهران نيز در پايان اين مراسم طي سخناني با ابراز تاسف از غيبت ابوالقاسم گرجي و بيماري او، گفت: براي كسي كه دانشجوي استادي است دو بعد جنبه علمي و انساني آن استاد حائز اهميت است. در باب مسائل اخلاقي استاد گرجي نكته‌اي كه بسيار جالب بود اين بود كه هرگاه كسي خدمت ايشان مي‌رسيد تمام قد در مقابل آن فرد وارد شده مي‌ايستاد و برايش تفاوتي نمي‌كرد كه آن فرد كارگر باشد، يا دانشجو و يا از اساتيد دانشگاه.


وي ادامه داد: در برابر مباحثي كه با ايشان مطرح مي‌كردم با كمال تواضع گوش مي‌دادند و تا آخرين لحظه با صبر و حوصله كامل تمام مطالب را مي‌شنيدند.


بشريه با اشاره به جنبه نوآوري و پويايي ابوالقاسم گرجي اظهار كرد: اين نوآوري و پويايي هميشه در تفكر ايشان محسوس بود و از جمله اين نوآوري‌ها، آثارش در باب شبيه‌سازي يا در باب مالكيت فكري بوده است.


دكتر ابوالقاسم گرجي به دليل بيماري در مراسم بزرگداشت خود حضور نداشت و خانواده ايشان براي دريافت جوايز در اين مراسم شركت كرده بود.


همچنين در اين مراسم از دو مجموعه كتاب مقالات دكتر ابوالقاسم گرجي رونمايي شد.

انتهاي پيام

كد خبر: ۸۹۱۱-۱۸۱۳۶
بالا
فهرست اصلي


  * حضور پر رنگ اعضاي كانون وكلاي دادگستري كرمانشاه در همايش بين المللي حقوق بيماران

آقايان احسان زررخ و سيدسجاد كاظمي سركانه
                                       
گزارش مختصر همايش:

سومين كنگره­ي بين المللي حقوق پزشكي در زمينه ي ''حقوق بيماران '' كه در تاريخ ۵-۳ اسفند ماه ۱۳۸۹ در جزيره ي زيباي كيش و در ساحل نيلگون خليج هميشه فارس برگزار شدُ بسياري از انديشمندان و حقوقدانان برجسته كشور حضور داشتند و هيات علمي اين همايش كه بزرگترين هيات علمي يك همايش حقوقي در ايران محسوب مي شود از ميان بزرگترين و برجسته ترين اساتيد دانشگاه هاي ايران انتخاب شده بودند. در اين همايش كه نزديك به ۹۰۰ مقاله به دبيرخانه آن واصل شده بود ۱۴۰ مورد جهت سخنراني برگزيده شدند كه در ميان آنها مقاله مشترك آقايان احسان زررخ و اشكان زررخ تحت عنوان ''ضرورت جرم انگاري در حوزه جرايم عليه بيماران'' و نيز مقاله آفاي سيدسجاد كاظمي با عنوان ''بررسي تطبيقي مسئوليت پزشك در فقه و حقوق ايران و ايالات متحده'' جهت ارائه به صورت سخنراني در پانل اصلي برگزيده شدند.
شايان ذكر است در قسمت مقالات پذيرفته شده به صورت پوستر نيز دو مقاله از ايشان حضور داشت كه به ترتيب عبارتند از: ''حق بيماران بر بهره‌مندي از قانونگذاري حمايتي در حوزه ژنتيك'' و ''بررسي فقهي و حقوقي خودكشي مساعدت شده توسط بيمار با مطالعه تطبيقي در حقوق اعضاي اتحاديه اروپا''
اين نشست علمي بين المللي در روز پنج شنبه ۵/۱۲/۱۳۸۹ با برگزاري مراسم اختتاميه به پايان رسيد.


بالا
فهرست اصلي


  * پيام تسليت كانون وكلاي دادگستري كرمانشاه به مناسبت درگذشت استاد ابوالقاسم گرجي

درحالي كه چند روز بيشتر از درگذشت استاد و وكيل فرزانه جناب آقاي دكتر رضا نوربها نمي گذرد جامعه حقوقي ايران با ضايعه تاسف بار رحلت استاد ابوالقاسم گرجي مواجه مي شود. كانون وكلاي دادگستري استانهاي كرمانشاه و ايلام فقدان اين فقيه عالم و حقوقدانان برجسته را به جامعه حقوقي كشور و بازماندگان اين بزرگوار تسليت عرض نموده و از درگاه احديت براي ايشان مغفرت و رحمت مسئلت مي نمايد.
بالا
فهرست اصلي


  * تعيين نرخ ديه نبايد تابع تصميم گيريهاي شخصي و لحظه اي باشد
تعيين نرخ ديه بايد نظام مند و هدفمند باشد


احسان زررخ در گفت و گو با ايسنا مطرح نمود
                                       
احسان زررخ در گفت و گو با خبرنگار سرويس حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه كرمانشاه در خصوص تعيين نرخ ۹۰۰ ميليون ريالي ديه براي سالجاري، اظهار داشت: افزايش نرخ ديه با اين روشي كه امسال و حتي سالهاي قبل تعيين شده، يك فرآيند ناقص و غير كارشناسي است.


وي افزود: افزايش نرخ ديه بايد تابع يك نوع سلسله مراتب باشد نه اينكه تابع يك سري تصميم گيري هاي شخصي و لحظه اي، چرا كه تعيين اين نرخ، سرنوشت بسياري از افراد جامعه را تعيين مي كند.


اين وكيل پايه يك دادگستري، اظهار داشت: در طي سالهاي گذشته يك تفكر خاصي حاكم بود كه نرخ ديه با يك كليشه خاص، هر سال نسبت به سال قبل رشد پيدا مي كرد، اما امسال بدون انجام كار كارشناسي خاصي به يكباره نرخ ديه را دوبرابر اعلام كردند كه علت اصلي آن هم به درستي اعلام نشده است.


زررخ تصريح كرد: اين افزايش دوبرابري نرخ ديه مشكلات متعددي را دربر خواهد داشت كه يكي از آن ها بحث بيمه خودروهاست. بسياري از افراد طي دو سه ماهه اخير خودرو خود را با نرخ ديه ۴۵ ميليوني بيمه كردند و از آنجايي كه نرخ ديه دوبرابر شده، هنوز مشخص نيست كه مابه تفاوت آن را چه كسي و چگونه بايد بپردازد.


وي ادامه داد: در اين شرايط، از يك سو شركت هاي بيمه اي قادر نخواهند بود كه با اين نرخ بيمه، سقف تعهدات خود را تا دو برابر افزايش دهند و از سوي ديگر نيز افزايش دوبرابري هزينه بيمه ها براي مردم بسيار سنگين است.


اين وكيل پايه يك دادگستري، افزود: در شرايط كنوني دارندگان وسايل نقليه با معضل بزرگي مواجه شده اند كه اين معظل در آينده نزديك به صورت شوكي خود را به جامعه بيشتر نشان خواهد داد.


وي يادآور شد: پيش بيني اين موضوع كه در آينده نزديك آمار زندانيان جرايم غير عمد ديه افزايش چشم گيري يابد، اصلا دور از انتظار نيست.


زررخ خاطرنشان كرد: نكته ديگر در اين بين آن است كه پرداخت ديه، يوم العدا مي باشد و از آنجايي كه فرآيند دادرسي در كشور يك فرآيندي است كه اطاله در آن بيداد مي كند، لذا بسياري از پرونده هايي كه مروبط به گذشته مي شوند، ناچارند كه نرخ ديه را برابر با نرخ جديد كه دو برابر شده، بپردازند كه يقينا اين نكته براي آنها معضلي بسيار بزرگ است.


اين وكيل پايه يك دادگستري، اظهار داشت: از سويي ديگر كه به اين مقوله بنگريم مي بينيم كه نرخ ۱۰۰ شتر كه برابر با ديه كامل يك فرد است، بسيار بيشتر از ۹۰۰ ميليون ريال مي شود، اما در اين خصوص اين سوال مطرح است كه چرا در سالهاي قبل اين افزايش نرخ ديه را به گونه اي تنظيم نكرده اند كه نرخ آن برابر با ۱۰۰ شتر باشد كه امروز مجبور نباشيم با دوبرابر كردن آن، شوك بزرگي را به جامعه وارد كنيم.


وي در پايان پيشنهاد داد كه قوه قضاييه براي تعيين نرخ ديه، شاخصه هايي را تعريف كند و اين شاخصه ها نيز با حضور كارشناسان مختلف مورد بررسي قرار گيرد كه در نهايت بر اساس يك ساختار نظامند نرخ ديه مشخص گردد، به گونه اي يك فرد و يا يك شركت بيمه گذار از هم اكنون بداند كه نرخ ديه در سال ۹۵ به چه ميزاني خواهد بود.

انتهاي پيام
بالا
فهرست اصلي


  * ارائه مقاله عضو كانون وكلاي كرمانشاه در همايش بين المللي جرم شناسي استكهلم

احسان زررخ (وكيل پايه يك دادگستري)
استكهلم ۱۵-۱۳ ژوئن
                                       
سمپوزيوم جرم شناسي استكهلم همايشي بين المللي است كه با حضور جرم شناساني از سراسر جهان همه ساله در سوئد برگزار مي شود و يكي از معتبرترين همايش هاي جرم شناسانه جهان است.
جهت دريافت كتابچه خلاصه مقالات اين همايش به آدرس زير مراجعه نمائيد:
www.criminologyprize.com
بالا
فهرست اصلي


  * راه اندازي شبكه هاي خصوصي راديو و تلويزيون، مكمل فعاليت هاي دولتي خواهد بود

احسان زررخ، در گفت و گو با خبرنگار سرويس حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)
                                       
يك وكيل دادگستري، گفت: از نظر قانون هيچ گونه منع صريحي براي تاسيس راديو و تلويزيون خصوصي وجود ندارد.


احسان زررخ، در گفت و گو با خبرنگار سرويس حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه كرمانشاه در خصوص مبحث خصوصي سازي راديو و تلويزيون از نگاه قانون، اظهار داشت: اصل ۴۴ قانون اساسي مالكيت را به سه دسته؛ دولتي، تعاوني و خصوصي تقسيم بندي كرده است كه در مالكيت دولتي، بخشي به نام راديو و تلويزيون آمده است.


وي ادامه داد: عده اي اينگونه استنباط مي كنند كه مي بايست راديو و تلويزيون كلا دولتي باشد و امكان فعاليت براي اشخاص وجود ندارد، در حالي كه اگر ما به زمان تصويب اين قانون يعني سال ۱۳۵۸ برگرديم، مي بينيم كه وضعيت عامه مردم و عرف جامعه بر اين بوده كه منظور از لفظ راديو و تلويزيون همان صدا و سيماست كه مي بايست بيانگر ديدگاه هاي نظام باشد.


اين وكيل پايه يك دادگستري، گفت: اينكه بگوييم راه اندازي راديو و تلويزيون خصوصي وجاهت قانوني ندارد، مفهوم درستي از اين بحث نيست چرا كه در مبحث ذيل ماده ۴۴ قانون اساسي آمده است كه بخش خصوص شامل آن قسمت از كشاورزي، دامداري، صنعت و خدمات مي شود كه توسعه دهنده فعاليت هاي اقتصادي، تعاوني و دولتي باشد كه در اينجا راه اندازي راديو و تلويزيون خصوصي وجاهت قانوني پيدا مي كند.


زررخ يادآور شد: بدون شك راه اندازي شبكه هاي خصوصي راديو و تلويزيون مي تواند با فعاليت در حوزه هاي مختلفي هم چون؛ سرگرمي، ورزش، آموزش، خبررساني و ... مكمل فعاليت هاي صدا و سيما باشد.


وي افزود: از سويي ديگر اصل آزادي رسانه ها و همچنين دادن اختيار به مردم براي انتخاب رسانه مورد نظرشان، اين موضوع را از نظر عقلي و عرفي توجيح مي كند.


اين وكيل پايه يك دادگستري، اظهار داشت: اصل ۴۴ در خصوص اينكه مالكيت خصوصي، دولتي و تعاوني چيست و مصداق هاي آن بايد چگونه باشد، اين را به قانون عادي ارجاع داده است، لذا بهترين رويه اين است كه در خصوص رسانه هاي به طور كلي، مجلس شوراي اسلامي ورود پيدا كند و با تعيين و تصويب قوانيني جامع، شرايط را براي حضور بخش خصوصي با تعيين حدود و صلاحيت ها مشخص كند.


زررخ با اشاره به فوايد راه اندازي شبكه هاي خصوصي راديو و تلويزيون، گفت: يقينا تعدد و تنوع مراجع اطلاع رساني داخلي باعث كاهش مراجعه مردم به رسانه هاي خارجي مي شود.

انتهاي پيام
بالا
فهرست اصلي


 *English
Lawyer Search <  
Francias* 

 *كانون جهاني (IBA)
اتحاديه كانونها
 *مصوبات
 *مجمع عمومي
 * شوراي اجرائي
 *كميسيون‌انفورماتيك

كانونهاي وكلا
 *مركز
 *فارس
 *آذربايجان شرقي
 *آذربايجان غربي
 *اصفهان
 *مازندران
 *خراسان
 *گيلان
 *قزوين
 *كرمانشاه و ايلام
 *خوزستان
 *همدان
 *قم
 *كردستان
 *گلستان
 *اردبيل
 *مركزي
 *بوشهر
 *زنجان
 *لرستان
 *کرمان


امور وكلا و كارآموزان  *فهرست اسامي
 *مصوبات كانون
 *كميسيون حقوقي
 *كارآموزي و اختبار
 *آزمون وكالت
 *نظرات وكلا

طرح‌ها و لوايح وكالت
 *كتابخانه
 *مقالات حقوقي
 *مجله حقوقي
 *نشريه داخلي

منابع حقوقي
 *بانك قوانين
 *آراء قضائي
 *نظرات مشورتي
 *لوايح و اوراق
 *مراجع رسيدگي
 *پرسش و پاسخ

سايتهاي‌اطلاع‌رساني
 *حقوقي و داخلي
 *حقوقي خارجي
  لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
All Rights Reserved.
© 2003 Iranian Bar Associations Union
No. 3, Zagros St., Argentina Sq., Tehran, Iran
Phone: +98 21 8887167-9     Fax: +98 21 8771340    
Site was technically designed & developed by Nima Norouzi