لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
خبرنامه الكترونيكي سايت از مرداد ۱۳۸۲ تا خرداد ۱۳۸۸

قسمت دوم از خرداد ۱۳۸۸ تا مهر ۱۳۹۰


قسمت سوم از مهر ۱۳۹۰ تا كنون
(صفحه۶)

فهرست اصلي
فهرست:

سال دوم شماره ۲۴ - دي ماه ۱۳۸۳
  * تشكيل سمينار يك روزه توسط كميسيون بين الملل كانون وكلاي دادگستري مركز
در خصوص اسناد و مدارك تاريخي صحت نام گذاري خليج فارس

  * مراسم بزرگداشت مقام علمي استاد دكتر ناصر كاتوزيان ، وكيل پايه يك دادگستري
مورخ ۸/۱۰/۱۳۸۳ در موسسه آموزش عالي جهاد دانشگاهي

  * بررسي امكان طرح دعاوي و اقدامات حقوقي عليه اقدام موسسه نشنال جغرافي توسط اتحاديه كانون هاي وكلاي دادگستري ايران
  * فراخوان جامعه وكالت ( داخل يا خارج كشور ) براي تدارك حضوري موثر در
كنفرانس هاي مهم حقوقي IBA كانون وكلاي بين المللي در سال ۲۰۰۵ ميلادي

  * اطلاعيه كميسيون بازرسي و نظارت كانون وكلاي دادگستري مركز
  * گزارش شركت رياست كانون وكلاي دادگستري مركز در كنفرانس I . B . A در اوكلندكشور نيوزلند
  * ترجمه نامه آقاي فرانسيس نت ، خطاب به رياست كانون وكلاي دادگستري مركز
  * آگهي انتخابات چهارمين دوره هيات مديره
كانون وكلاي دادگستري استان مازندران و گلستان

  * فراخوان جامعه وكالت ايران جهت اظهار نظر در خصوص
مذموم بودن تبليغ يا تجويز اطلاع رساني وكلاي دادگستري در اينترنت

  * فراخوان همكاري براي تاسيس انجمن انفورماتيك كانون وكلاي دادگستري مركز
  * گزارش عملكرد كانون وكلاي دادگستري مركز
  * ملاقات آقاي رضا پرويزي ، مسئول كميته مبارزه با جرائم رايانه اي معاونت حقوقي و توسعه قضائي قوه قضائيه ، با اعضاي كميته انفورماتيك كانون وكلاي دادگستري مركز
-------------------------------------------------------------سال دوم شماره ۲۴ - دي ماه ۱۳۸۳
  * تشكيل سمينار يك روزه توسط كميسيون بين الملل كانون وكلاي دادگستري مركز
در خصوص اسناد و مدارك تاريخي صحت نام گذاري خليج فارس


آقاي جندقي كرماني پور ، رئيس كانون وكلاي دادگستري مركز ،
در مصاحبه با خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران سرويس فقه و حقوق - حقوق سياسي ،
ضمن اعلام در پيش بودن سمينار تخصصي يك روزه راجع به خليج فارس اعلام داشت :
مسوولان و مردم نسبت به تعدي به هويت تاريخي ايران حساس باشند . آقاي جندقي

مشروح اين خبر به نقل از سايت خبرگزاري دانشجويان ايران به شرح ذيل است :

رييس كانون وكلاي دادگستري مركز بر دقت و تلاش مسوولان و مردم در پاسداري از هويت تاريخي ايران تاكيد كرد .

محمد جندقي رييس كانون وكلاي دادگستري مركز درخصوص ضرورت صيانت و حفاظت از فرهنگ و تاريخ كشور به خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا ) گفت :
حفاظت از هويت تاريخي ما وظيفه ي دولت و سازمان هاي ميراث فرهنگي و وزارت ارشاد است كه بايد فعاليت هاي بين المللي خود را افزايش دهند و نسبت به درج نام هاي مجعول براي منلطق جغرافيايي از جمله خليج فارس شديدا اعتراض كنند .

وي يادآور شد كه مسوولان بايد به موسسه ي جغرافيا يا اگر در بعضي از جلسات نامي مجعول براي خليج فارس برده مي شود شديدا اعتراض و حتي جلسه را ترك كنند و به هر حال اقدامات سياسي بايد در اين زمينه صورت بگيرد و مطمئن باشند مردم همه در اين مورد پشتيبان قاطع آنها خواهند بود .

جندقي با اشاره به مدعياتي كه درباره ي شخصيت هاي فرهنگي و شعراي كشورمان مي شود ، افزود : در مورد شعرا هرچند دولت تركيه نسبت به مولانا اگر مراسم تجليل بگذارد ما هم تقدير مي كنيم ؛ چون به هر حال مولانا در قونيه دفن شده است ولي چگونه مي توان گفت كه مثنوي يا كليات شمس متعلق به مولوي است ولي وي ايراني نيست . صرف نظر از اسناد تاريخي كه در اين زمينه داريم اصولا خود كتاب هاي كه شعرا از خود به يادگار گذاشتند بهترين مدرك و مسند در اين زمينه است كه آنها ايراني هستند .

رييس كانون وكلاي دادگستري مركز تاكيد كرد : در مورد خليج فارس طبق اسناد تاريخي حتي از زمان كوروش اين محل درياي فارس ناميده مي شده است و اخيرا بعضي از كشورها با توجه به اين كه چند امارت عربي نشين در حاشيه ي خليج فارس هستند بايد خليج عربي ناميده شود كه به هيچ وجه سكونت چند نفر از عرب زبان ها در حاشيه ي خليج فارس نمي تواند نام تاريخي آن را عوض كند و آن را يك نام مجعول خليج عربي بگذارند .

وي افزود : به استناد كدام مدرك تاريخي و كدام نقشه و سوابق تاريخي چنين ادعايي را مطرح مي كنند . هم چنين در مورد جزاير سه گانه اسناد و مدارك تاريخي از طرف حقوقدانان بارها اين مساله بحث شده است كه چگونه ممكن است چنين امري مورد پذيرش واقع شود كه جزيره اي كه طبق نقشه هاي ۱۰۰۰ سال پيش جزئي از خاك ايران بودند و هستند و خواهند بود متعلق به كشوري ديگر باشد .

رييس كانون وكلاي دادگستري مركز خاطرنشان كرد : ما از طرف كميسيون بين المللي كانون وكلاي دادگستري دنبال اين هستيم كه سميناري يك روزه در خود كانون راجع به خليج فارس و اسناد و سوابق تاريخي آن تشكيل دهيم .

وي در پايان اظهار داشت : اميدوارم مسوولان و دست اندركاران و مخصوصا وزارت ارشاد و سازمان ميراث فرهنگي و دولت جمهوري اسلامي در اين باره هيچ گونه كوتاهي نكنند و از طريق رسانه ها ، نماز جمعه و همه ي راه هاي ممكن نسبت به اين مساله حساسيت نشان دهند و موضع گيري كنند و از كساني كه قلبشان براي ايران مي تپد خواهش مي كنم نظرات خود را بيان كنند تا نام مجعول براي خليج فارس در بين مردم و ساير كشورهاي ديگر جا نيفتد .

جندقي تصريح كرد : اين جا خليج فارس است و جزاير سه گانه هم متعلق به ايران است و دولت بايد از طريق رسانه ها در اين مورد تا آن جا كه در توان دارند تلاش كنند .
بالا
فهرست اصلي


  * مراسم بزرگداشت مقام علمي استاد دكتر ناصر كاتوزيان ، وكيل پايه يك دادگستري
مورخ ۸/۱۰/۱۳۸۳ در موسسه آموزش عالي جهاد دانشگاهي


به گزارش واصله از موسسه آموزش عالي جهاد دانشگاهي ، در مورخ ۸/۱۰/۱۳۸۳ ساعت ۱۰ الي ۱۲ در آمفي تاتر اين موسسه واقع در فلكه دوم صادقيه ، بلوار شهيد اشرفي اصفهاني نرسيده به پل بزرگراه همت ، خيابان پارك كوچه بهار ، مراسم بزرگداشت مقام علمي استاد دكتر ناصر كاتوزيان ، برگزار ميگردد .


اين مراسم با عنوان : « گراميداشت مقام شامخ استاد برجسته و پيشكسوت حقوق ايران » توسط انمجن علمي دانشجوئي حقوق جهاد دانشگاهي با حضور جناب استاد و همراه با برخي اساتيد حوزه و دانشگاه و بررسي مواردي از زندگي علمي و آثار علمي استاد ، پرسش و پاسخ و نمايشگاه تخصص كتب و آثار استاد برگزار مي شود .

بنا به گزارش يكي از اعضاي مجري مراسم مذكور از مدتها پيش موضوع بزرگداشت مقام علمي استاد موضوع دستور كار بوده است و لكن به جهات گرفتاري شغلي استاد و دلايل متعددي امكان برگزاري مراسم بزرگداشت ايشان وجودنداشته است .

به هر تقدير اين مراسم فقط يادآور گوشه اي اندك از زحمات علمي استاد است و انشاء الله توسط ساير ارگانها و نهادها مراسم در خور ايشان و ساير اساتيد بيشتر برگزار خواهد شد .

بالا
فهرست اصلي


  * بررسي امكان طرح دعاوي و اقدامات حقوقي عليه اقدام موسسه نشنال جغرافي توسط اتحاديه كانون هاي وكلاي دادگستري ايران

در پي استفاده از اسامي جعلي براي خليج فارس و اقدامات موسسه نشنال جغرافي ، خبرگزاري دانشجويان ايران مصاحبه هايي را با برخي حقوق دانان انجام داده است ، كه آنچه ذيلا مشاهده مي گردد ماحصل ميزگرد با حضور آقاي بهمن كشاورز رئيس هيات اجرائي اتحاديه وكلاي دادگستري ايران اسكودا است ، كه در آن احتمال شروع دعاوي بين المللي و داخلي عليه اقدامات موسسه نشنال جغرافي مطرح شده است .

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران ( ايسنا ) از بهمن كشاورز سوال شد كه اين روزها به نظر مي رسد اراده اي در كار است تا هويت و تمدن و فرهنگ ايراني را به تاراج ببرد و هر روز با طرح موضوعي از ادعاي ايراني نبودن مشاهير كشورمان تا آخرين نمونه كه استفاده از نام مجعول براي خليج فارس بود ، تلاش مي شود تا نسبت به تاريخ كهن ايران تعدي هايي صورت گيرد ، راهكار قانوني مقابله با چنين مواردي چيست ؟

كشاورز پاسخ داد :
در مورد مشاهير علمي و ادبي و ادعاهاي مطرح شده پاسخ به آنها مشخص است ؛ مرزهاي ايران از گذشته تاكنون تغييرات بسياري كرده است اما بايد به اين امر توجه داشت كه به لحاظ فكري و فرهنگي اينكه چه كسي و به چه زباني به عنوان مثال شعر مي سروده است ، مشخص مي كند كه وي اهل كجاست و چه كسي است اما در خصوص تغيير نام جزاير دو مقوله ي متفاوت مطرح مي شود ؛ تصور مي كنم كه طرح اين موضوع اقدامي تحريك آميز و بچه گانه است كه بايد آن را به عنوان يك مقدمه تصور كرد

به عبارتي اين امر به مثابه يك گمانه زني محسوب مي شود براي اينكه رقيب بفهمد كه چه عكس العملي پشت پرده ي اين دعوي است ؛ در مورد جزاير سه گانه بحث متفاوتي مطرح مي شود و آن اين است كه به لحاظ تاريخي اسنادي مبني بر اينكه از زمان مادها تا قاجار بحثي پيرامون اين موضوع مطرح نشده است وجود دارد البته از دوران قاجار تا ۱۹۷۱ نيز كه اين جزاير تحويل ايران شد عدم مالكيت مطرح نبود و هميشه اداره كنندگان گماشته ي ايران بودند ؛ در اين مورد نيز مناقشه اي وجود ندارد كه چنانچه وجود داشت ميان دولت انگليس و دولت ايران بود اما هرگز نشده است كه ايران از ادعاي مالكيت بر جزاير سه گانه چشم بپوشد

و در سال ۱۹۷۱ نيز تحويل مال به صاحب رخ داد كه مبين استمرار حاكميت ايران بر اين جزاير بود و نه ايجاد آن .

وي در ادامه به اسناد ذكر شده در زمينه ي اين جزاير و مالكيت ايران بر آن جزاير اشاره كرد و در ادامه درباره ي ارجاع و يا شكايت به نهادهاي بين المللي درخصوص ادعاهاي واهي تاكيد كرد كه اين بحث كه موضوع به مراجع بين المللي ارجاع شود ، عبث است زيرا اشكال يا اختلافي در اين زمينه وجود ندارد ؛ اين سه جزيره متعلق به ايران است .

كشاورز طرح چنين مدعايي را منبعث از مسائلي دانست كه به شرح زير به تشريح آنها پرداخت .
وي گفت : مهمترين مساله در اين زمينه اين است كه غرب علاقمند به داشتن جايگاه دائمي در خليج فارس است كه با اقدامات صدام و دو جنگ خليج فارس اين كار انجام شد و البته تجهيزات وجود داشت و آدم نبود كه الان هر دوي آنها در منطقه حاضر هستند .

اين حقوقدان در ادامه با اشاره به خلاء وجود هويت ملي و واحد شيخ نشينان خليج فارس و بيم از شكل گيري اختلافات داخلي در بين حكام اين كشورها و همچنين ترس از قدرت ايران اظهار داشت : به گمان اين آقايان كه ديگر ثروتمند هم شده اند ، در وضعيت كنوني بايد ادعاهاي ملي و حماسي داشته باشند و مباحث ملي را براي مردمشان مطرح كنند كه آنها فاقد اين مدعا هستند ؛

آنها بايد به قول معروف يك سرگرمي براي مردمشان داشته باشند و نشان دهند كه آنها هم كاري انجام داده اند و همين امر سبب شده تا اين گمان ها واهي را مطرح كنند . شايد هم به غلط چنين مي پندارند كه تكرار مكرر يك امر باطل باعث خواهد شد كه اين امر صحيح جلوه كند .

وي همچنين افزود :
بديهي است كه موقعيت سياسي ، نظامي ايران در جهان ، بسياري را در اين طمع انداخته كه در ايران خبري است اما اگر هم خبري باشد مطمئنا شيوخ عرب نقشي در اين زمينه نخواهند داشت . اين گروه كساني هستند كه آن زمان كه نيروهاي ايراني در ابوموسي پياده شدند ، شيخ سقر برادر شيخ شارجه در پيشواز ايرانيان مي گويد از جانب خود و بقيه ي برادران ۸۰ سال است كه امانت داري كرده ايم و آن را به شما مي سپاريم . اين را ايرج افشار سيستاني ، جغرافيدان برجسته كشورمان در كتاب خود آورده است .

كشاورز در ادامه گفت :
اين ادعا غلط است و مدعيان نيز مي دانند كه چنانچه باب شود كه با بازگشت به گذشته مسائلي را در خصوص حقوق خليج فارس مطرح كنيم ، شايد ما حقوق مسلمي در خليج فارس داشته باشيم كه قابل طرح است . ميهن پرستان ايراني هنوز در مورد حقوق ايران در خليج فارس صحبت هاي زيادي دارند مبني بر اينكه حقوق ايران هنوز به طور كامل به آنها نرسيده است . پس بهتر است در زمينه حق و حقوق و مباحث تاريخي ادعاهاي واهي و بي ربط مطرح نشود كه بحث طرح حقوق جدي و با ربط از سوي ايرانيان مطرح شود . مي بينيد كه درباره ي اقدام نشنال ژئوگرافيك ، برخورد ايرانيان سراسر كشور جدي بوده است .

وي با اشاره به پهناي وسيع ايران بزرگ در گذشته گفت : اگر مدعيان اين ادعاهاي واهي بخواهند به آنچه مي گويند ادامه دهند ، ايرانيان خواهند خواست كه حتي نام بسياري از آبراهه ها تغيير كند .

در ادامه از كشاورز درباره ي مباحثي كه معاون وزير خارجه آمريكا درباره ي ايران مطرح كرده بود مبني بر اينكه ملت ايران خودخواه و سلطه جو هستند و تصورشان بر اين است كه در دوره ي هخامنشي به سر مي برند و مي خواهند در منطقه سلطه داشته باشند ، سوال شد .

كشاورز در پاسخ ، هدف از طرح چنين ادعاهايي را رونق بازار كشورهاي صاحب صنعت توليد اسلحه بيان كرد و گفت : شايد اين موضوع كه در حال حاضر در كشورهاي عربي با توجه به وسعت و جمعيتشان چه ميزان اسلحه انبار كرده اند ، اين امر را به اثبات برساند . به عبارتي اين گونه حركات براي احساس تهديد بيشتر اعراب در جهت خريد سلاح از آمريكاست . اما آنها بايد بدانند كه ايران تا كنون به جايي تجاوز نكرده ، جز اين كه در مرزهاي محدود خود باقي مانده است و مطمئنا طبع ايران با تجاوز سازگار نبوده است و تاريخ عظيم ما اين موضوع را اثبات مي كند .

وي گفت : مطمئنا داستان مالي قضيه باعث شده كه با ترساندن اعراب از ايران باعث شوند كه آنها مبادرت به خريد اسلحه كنند .

اين حقوقدان در ادامه با تاكيد به جنگ رواني كه پس از طرح چنين ادعاهايي مطرح مي شود ، گفت : نبايد از چيزي به نام ساختن افكار عمومي غافل بود كه اين امر نيز متخصصان ويژه اي دارد و اهميت آن براي ما به لحاظ اين كه درصد قابل توجهي از رسانه هاي عمومي جهان در اختيار رقباي ماست ، مبرهن است .

وي در ادامه به اهميت نقش NGO ها اشاره و تصريح كرد : وجود NGO ها و تشكيلات تبليغاتي در داخل بسيار اهميت دارد و همين امر باعث خواهد شد كه دولت ايران مقداري از تشكيلات خود را در اين زمينه سرمايه گذاري كند كه لااقل چيزهايي را كه به حق است ، در خليج فارس و جزاير سه گانه به دست آورد .

كشاورز مسايلي را كه آرميتاژ مطرح كرده را داراي مبناي تاريخي و عقلي ندانست و گفت :
اينها صرفا بر اساس احساسات مطالبي را مطرح مي كنند ؛ ايران بايد با هزينه كردن در سطح جهان از طريق رسانه هايي كه شنونده دارند ، تمدن و سخنش را به گوش مردم جهان برساند زيرا گرچه ممكن است مردم ايران در برخي موارد مشكلاتي هم داشته باشند ولي اين مسايل را برنمي تابند و نسبت به حفظ مرزها ، جزاير و غيره حساسيت ويژه اي دارند .

اين جا جايي است كه دولت ايران بايد به لحاظ مالي و مادي در سطح دنيا هزينه كند تا اين مطالب افشا شوند . گرچه ممكن است تعداد NGO ها زياد نباشد ولي همان هايي كه هستند بايد به تعاطي افكار بپردازند و موارد حقانيت ايران را عمده كنند . البته بايد اميدوار باشيم كه تحت تاثير طرف مقابل نباشند .

به عقيده ي اين حقوقدان ، بحث رخوت سياسي ، بحث كلاني است كه كاملا مبرهن است .
وي در اين خصوص تصريح كرد :
اين كه چرا رخوت سياسي وجود دارد ، نيازمند مرتفع كردن عوامل موجد اين امر هستيم اما مهم تر از همه اين است كه وقتي مملكتي در اين حوزه قرار مي گيرد ناچار است با اين قبيل موضوعات مقابله كند و بايد هرچه سريع تر مسايل داخلي را حل كند .

بهمن كشاورز در ادامه گفت : در مورد نام خليج فارس بايد گفت نقشه هايي كه از سال ۱۸۰۰ به بعد وجود دارد ، تنها مربوط به يك كشور نيست بلكه به صورت رسمي در آلمان ، انگليس ، فرانسه و ديگر كشورها وجود دارد كه با نام خليج فارس مطرح است . از ۱۸۱۲ به بعد نيز در نقشه هاي تنظيم شده ، اين اسم مرتب آمده است و در جزاير هم هم چنين .

وي در ادامه به انجام بررسي ها در سطح اتحاديه ي كانون هاي وكلا درخصوص نام خليج فارس اشاره كرد و گفت :

درصدديم تا ببينيم كه آيا مي شود مبناي يك دعوا يا يك سري دعاوي را در محاكم محلي كه اين اسم به طور مجعول استفاده شده است را قرار داد كه هنوز بررسي ها به نتيجه نرسيده است .


كشاورز افزود : برخورد قاطع با اين قضيه چگونه مي تواند باشد وقتي جزاير متعلق به ماست . البته عده اي مي گويند كه در مجامع بين المللي و دادگاه ها اين دعوا را مطرح مي كنيم اما ما احتياجي به اين كار نمي بينيم . از لحاظ روابط نيز بايد رفتار ديپلماسي ما با شدت بيشتر با قضايا برخورد كند .

وي در ادامه با تصريح بر اين كه شرايط كنوني اقتضاي درگيري و اقدام عملي را ندارد ، گفت : در شرايط حاضر اين باور وجود ندارد كه در مسايل ملي مي شود سر به سر ايران گذاشت . شايد غرض آنها از طرح چنين مدعاي عبثي اين بوده است كه مسايلي را امتحان كنند كه مستلزم گرفتاري جدي نباشد . جايي در مرزهاي ايران وجود ندارد كه كسي ادعايي داشته باشد كه تصور كند با اين ادعا مشكلي اتفاق خواهد افتاد ولي چنين نيست .

كشاورز در پايان اظهار اميدواري كرد كه بررسي هاي كانون هاي وكلا در زمينه ي اين كه آن چه اتفاق افتاده در سطح ملي را به دادگاه محلي كه اين موسسه نشنال ژئوگرافيك در آن واقع شده است ، ارجاع دهند كه اين امر به عنوان يك دعوي مطرح و از سوي مراجع قضايي اين كشور فارغ از مسايل سياسي ديده شود .
بالا
فهرست اصلي


  * فراخوان جامعه وكالت ( داخل يا خارج كشور ) براي تدارك حضوري موثر در
كنفرانس هاي مهم حقوقي IBA كانون وكلاي بين المللي در سال ۲۰۰۵ ميلادي


همكاران محترم داخلي يا خارج كشور !
از آن جائيكه سايت اطلاع رساني ، در نظر دارد با همكاري وكلا و كارآموزان و مسئولان محترم كانون ها ، بر خلاف دوره هاي اخير ، حضور موثري از جامعه وكالت ايران در مجامع بين المللي ايجاد گردد و به مرور در تمامي مجامع و كنفرانسهاي مهم حقوقي و وكالتي جهاني ، علاوه بر حضور اشخاصي از ايران ، مقالات و نقطه نظرات وكلاي ايراني نيز مطرح گردد ، آمادگي خود را براي همه گونه همكاري در اين زمينه ، به اطلاع همكاران و علاقه مندان محترم مي رساند .

بعنوان اولين قدم ، سايت اطلاع رساني ، از هم اكنون كه ابتداي سال ۲۰۰۵ ميلادي در حال شروع است ، فهرستي از كنفرانس هاي مهم كانون وكلاي بين المللي IBA را اعلام مي كند . اين كنفرانس ها توسط بخش هاي مختلف IBA ، به تنهايي يا با كمك نهادي هاي كشوري يا جهاني ، پيش بيني و اجرا مي گردد و متاسفانه در هيچ كدام از اين بخش ها ، وكلاي محترم ايراني ، حضوري موثري ندارند يا ما از آن بي اطلاع هستيم .

كما اينكه به دليل مشكلات متعدد و شايد عدم حضور جدي كانون وكلاي دادگستري ايران در اين نهاد بين المللي ، در سالهاي اخير ، هيچ كدام از اين كنفرانس ها ، در ايران تشكيل نشده است . لذا شايسته است ، مسئولان محترم كانون هاي وكلاي دادگستري ، پيشنهاد و تدارك برگزاري يكي از كنفرانسهاي مرتبط با حقوق و مسائل ايران ، با همكاري IBA براي سالهاي بعد ، در ايران را در دستور كار خود قرار دهند .

به هر حال ، از كليه وكلا و كارآموزان و صاحب نظران دعوت ميشود ، با ملاحظه سايت كانون وكلاي بين المللي به آدرس www.ibanet.org ذيل قسمتها و عناوين مربوط به كنفرانس ها ، كه خوشبختانه تمامي مطالب و عناوين و تاريخ دقيق و كيفيت برگزاري و نحو ثبت نام و حتي پذيرش ويزا و هتل و تمامي اطلاعات مورد نياز ، از طريق اينترنت قابل مشاهده است ، هر گونه نقطه نظر يا مطلبي را كه براي طرح در اين مجامع مناسب تشخيص مي دهند ، براي ارائه تهيه نمايند .

سايت اطلاع رساني ، به نام مولفين آنها ، اين مطالب را منعكس و مهمترين مقالات قابل ارائه در سطح جهاني ، به كمك مولف ويا ساير مترجمين به يكي از زبانهاي رسمي بين المللي ، اقدام شده و عين مطالب براي آگاهي و درج در فهرست فعاليتهاي كنفرانس هاي اشاره شده ، ارسال و قرار داده خواهد شد .

بديهي است ، مسئله حضور اشخاص حقيقي در اين مجامع ، به لحاظ مسائل مالي ، نياز به تامين بودجه اوليه دارد ، و معمولا به هزينه شخصي خود همكاران علاقه مند ، اقدام شده است . اميد است با همكاري و تدابير در نظر گرفته شده از طرف مسئولين محترم كانون ها ، به هر نحو ممكن ، براي حضور وكلاي محترم در اين سمينارها ، تسهيلاتي ولو اندك ، پيش بيني گردد و بيشتر از گذشته ، شاهد حضور وكلاي محترم در اين مجامع و امكان اطلاع رساني شايسته و ارتباط بيشتر با مجامع فوق باشيم .

بنابر اين از شما همكاران محترم و ساير علاقه مندان دعوت مي گردد ، هر گونه نقطه نظر يا پيشنهاد در اين خصوص ، يا چنانچه تمايل به همكاري اعم از ترجمه اطلاعات مربوط به كنفرانس ها يا تهيه مقالاتي براي ارائه به آنها داريد ، مي توانيد به شخصه اقدام نموده و خلاصه يا عين مطالب تهيه شده را براي ما ارسال نمائيد .

كليه مطالب خود را براي قرار دادن در سايت ، از طريق قسمت « تماس با ما » در سايت اطلاع رساني ، يا ارسال به پست الكترونيكي center@iranbar.com يا به صورت مقالات تايپ شده ، به آدرس تهران ميدان آرژانتين ، اول خيابان زاگرس پلاك ۳ ساختمان كانون وكلاي دادگستري ، مركز كامپيوتر ، ارسال نمائيد .

با تشكر - سايت اطلاع رساني

The list of International Bar Association Conferences in 2005

۱ ) 23 - 15 February 2005
Amsterdam , the Netherlands
4th International Corporate Counsel Conference
Corporate Counsel Forum

۲ ) 27 February - 1 March 2005
London , England
Private Investment Funds Conference
Investment Companies and Mutual Funds Committee

۳ ) 7 - 9 March 2005
London , England
International Wealth Transfer Practice
Individual Tax and Estate Planning , Wills , Trusts and
Succession Committee and the Closely Held and
Growing Business Enterprises Committee

۴ ) 10 - 11 March 2005
Brussels , Belgium
Antitrust Reform in Europe : a year in practice
Antitrust Section and the European Commission

۵ ) 18 March 2005
Geneva , Switzerland
۸th IBA International Arbitration Day
Arbitration Committee

۶ ) 17 - 18 March 2005
Miami , USA
Tax Incentives in Latin America
Taxes Committee

۷ ) 7 - 9 April 2005
Paris , France
Employment Law Conference
Employment and Industrial Relations Law Committee and
The Discrimination and Gender Equality Committee

۸ ) 18 - 20 April 2005
Washington , USA
۵th Biennial Conference on Project Finance
Legal Practice Division

۹ ) 20 - 21 April 2005
Tokyo , Japan
Global Competition Conference
Global Forum for Competition and Trade Policy
And the Japan Federation of Bar Associations

۱۰ ) 28 - 29 April 2005
Salzburg , Austria
Distribution Law Conference
International Sales and Related Commercial
Transactions Law Committee

۱۱ ) 28 - 29 April 2005
Miami , USA
International Litigation Conference
Litigation Committee

۱۲ ) 1 - 3 May 2005
Salzburg , Austria
International Insolvency Conference
Insolvency and Creditors ‘ Right Section

۱۳ ) 1 - 4 May 2005
Bermuda
16th Annual Globalisation of Mutual Funds Conference
Investment Companies and Mutual Funds Committee and
the Investment Company Institute

۱۴ ) 5 - 6 May 2005
Paris , France
Anticorruption Conference
Legal Practice Division

۱۵ ) 12 - 13 May 2005
Rio de Janeiro , Brazil
1st Antitrust Spring Conference
Antitrust and Trade Law Section

۱۶ ) 23 - 24 May 2005
Madrid , Spain
Communications and Competition Law Conference
Antitrust Committee and Communications Law Committee

۱۷ ) 1 - 3 June 2005
Vienna , Austria
22nd International Financial Law Conference
Banking Law Committee and Issues and
Trading in Securities Committee

۱۸ ) 9 - 10 June 2005
New York , USA
4th International Mergers & Acquisitions Conference
Business Organisations Committee

۱۹ ) 13 - 14 June 2005
Paris , France
IBA/AIJA Conference
International Bar Association and the Association International
Des Jeunes Avocats

۲۰ ) 21 - 22 October 2005
Fiesole , Italy
9th Annual Competition Conference
Antitrust and Trade Law Section

۲۱ ) October 2005
Hong Kong
Mergers and Acquisitions Conference
Business Organization Committee

۲۲ ) 10 - 11 November 2005
London , England
Business Immigration Conference
Immigration and Nationality Law Committee

۲۳ ) November 2005
Doha , Qatar
Energy & Natural Resources Law : Focus on the Middle East
Arab Regional Forum and the Section on Energy , Rnvironment ,
Natural Resources and Infrastructure Law

۲۴ ) 25 - 30 September 2005
Prague , Czech Republic
International Bar Associations 2005 Conference

۲۵ ) 17 - 22 September 2006
Chicago , USA
International Bar Association 2006 Conference

For futher informaiton
The IBA website - www.ibanet.org - lists details of all forthcoming IBA
conferences , including program and registration information . Papers can
be downloaded and the site also offers and online registration facility .

To receive a printed programme bay mail , please contact :
International bar association
271 Regent Street , London W1B2AQ ,
United Kingdom

Tel : +44 ( 0 ) 20 7629 1206
Fax : +44 ( 0 ) 20 7090 0456

e - mail : confs@int - bar.org
websit : www.ibanet.org

بالا
فهرست اصلي


  * اطلاعيه كميسيون بازرسي و نظارت كانون وكلاي دادگستري مركز

همكاران گرانقدر :

به آگاهي ميرسد ، هيات مديره كانون وكلا مركز با اختيارات ناشي از مواد ۲۰ و ۲۵ آئين نامه لايحه قانوني استقلال كانون وكلا و ماده ۶ قانون كيفيت اخذ پروانه وكالت تبصره هاي آن از ديرباز ، كميسيون بازرسي و نظارت را تاسيس و همكاران شما مدت ها است در جهت تحقق اهداف محوله در اين كميسيون فعاليت مي نمايد .
از آنجائيكه معدودي از همكاران ، مرتكب تخلفاتي شده و مي شوند كه رفتار دور از شان آنها به حساب جمع همكاران دلسوز و زحمتكش گذاشته شده و از منظر كلي جامعه ، موجبات مسموميت ذهني عليه اين حرفه پديد مي آورد . لذا ضرورت نظارت و پيگيري بر اين گونه رفتارها را اجتناب ناپذير مي نايد .
كميسيون نظارت بر اين باور است كه ، پالايش جامعه وكالت ، نيازمند اراده جمعي همكاران و تلاش پيگيري آنها در جهت تحقق اهداف مقرره قانوني ميباشد . انتظار مي رود همكاران ارجمند تخلفات مشهود و غير مشهود را جهت بررسي و پيگيري به اين كميسيون و يا رياست محترم كانون وكلا منعكس نمايند .
اهم اين موارد عبارتند از :
۱ - تاسيس دفتر وكالت و يا فعاليت عمده در خارج از محل اشتغال مقيد در پروانه .
۲ - تاسيس دفاتر و يا موسسات حقوقي غير مجاز .
۳ - عدم رعايت ممنوعيت سه ساله قضايي كه پروانه وكالت اخذ نموده اند ، موضوع تبصره ۴ ماده ۶ قانون كيفيت اخذ پروانه وكالت .
۴ - اعمال و رفتار خلاف شئون و حيثيت وكالت .
۵ - همكاري و كلا با افراد غير وكيل كه خود زمينه ساز تظاهر به وكالت براي اين افراد را فراهم آورده است .

كميسيون بازرسي و نظارت
كانون وكلاء دادگستري مركز

بالا
فهرست اصلي


  * گزارش شركت رياست كانون وكلاي دادگستري مركز در كنفرانس I . B . A در اوكلندكشور نيوزلند

هيات مديره محترم كانون وكلاي دادگستري مركز
گزارش شركت دركنفرانس I . B . A در اوكلند كشور نيوزيلند

قبلاً لازم مي داند از فرصتي كه وسيله هيات مديره به اينجانب داده شد تا دراين كنفرانس شركت نمايم سپاسگزاري نمايد . روز جمعه اول آبان ۱۳۸۳ ( ۲۲ اكتبر ۲۰۰۴ ) ازطريق دبي ، سيدني به شهر اوكلند پرواز كرده و روز ۲۳ اكتبر ( دوم آبان ) به شهر مذكور وارد شدم .
كنفرانس طبق برنامه تعيين شده درساعت ۶ بعداز ظهر روز ۳ آبان ( ۲۴ اكتبر ) درسالن تاتر مركز Aotea شهر اوكلند باحضور خانم هلن كلارك ، نخست وزير نيوزيلند وآقايان هان جان بنكز ، شهردار اوكلند وكريس داريو ، رئيس كانون وكلاي نيوزيلند وحدود دوهزارنفر وكلاي دادگستري وحقوقدانان ازسراسر دنيا تشكيل گرديد . مراسم افتتاح بااجراي شيوه هاي سنتي مائوريها ، ازساكنين اوليه نيوزيلند ، باشكوه خاصي همراه بود .
ابتدا آقاي اميليو كاردناس ، رئيس I . B . A گزارشي از فعاليت دوساله I . B . A ، كه نامبرده رياست آنرا بعهده داشتند ، ارائه دادند . دراين گزارش به سفر خود وهيات همراه به ايران و ديدار با هيات مديره كانون وكلاي دادگستري وحمايت از استقلال كانون وكلا وموضوع مشاورين ماده ۱۸۷ برنامه پنجساله سوم اشاره كرده و اضافه نمودكه دراين خصوص نامه اي به كانون نوشته و رونوشت آنرا به مقامات قوه قضائيه داده اند . همچنين دراين گزارش به فعاليتها واقدامات I . B . A دركشورهاي ليبريا ، عراق ، يوگسلاوي ، پاناما ، افغانستان اشاره شده واشاره نمودند كه I . B . A مامور شده است كه دردوكشورعراق وافغانستان به آموزش قضات و وكلا پرداخته و كانونهاي آنرا تشكيل دهد .
پس از گزارش آقاي كاردناس خانم هلن كلارك طي سخناني به حضار خوش آمدگفته وازاينكه كنفرانس I . B . A درنيوزيلند تشكيل شده است اظهار خوشحالي نموده واقامت خوشي براي مهمانان وموفقيت I . B . A را در رسيدن به اهداف خود ، آرزو كردند . آقاي شهردار اوكلند ورئيس كانون وكلاي دادگستري نيوزيلند نيز سخنان مشابهي ايراد كردند .
روز دوشنبه ۲۵ اكتبر ( ۴ آبان ) كنفرانس كار رسمي خود را در۱۵۰ گروه كاري آغاز كرد . ساعات كار كنفرانس صبحها از ساعت ۳۰/۹ تا ۳۰/۱۲ وبعداز ظهرها از ۳۰/۱۴ تا ۳۰/۱۷ هر روز بود .
درطول برگزاري كنفرانس مجموعاً پنج شب دعوت رسمي بود كه ازطرف كانون وكلاي نيوزيلند I . B . A ومقامات محلي ترتيب داده شده بود و درشام رسمي اي كه ازطرف I . B . A ترتيب داده شده بود وفقط روساي كانونها ومشاورين حضور داشتند آقاي كاردناس درسخنراني خود ازحضور ايران واينجانب دركنفرانس تقدير وابراز خوشحالي نمودند كه مورد تشويق حاضران قرارگرفت .
درطول برگزاري كنفرانس باوكلاي دادگستري عضو كانونهاي آمريكا ، اسپانيا ، كانادا ، هند ، پاكستان يمن وساير كشورها ملاقاتهائي صورت گرفت واطلاعاتي درخصوص كانونهاي وكلا ردوبدل گرديد وتبادل افكار بعمل آمد .
با اينكه از كشورهاي مختلف تعداد شركت كنندگان از هركشور زياد بود ولي از كشور ايران فقط اينجانب وجناب آقاي دكترسيفي كه به هزينه خود آمده بودند ، شركت داشتيم .
نظربه اينكه گروههاي كاري متعددي درزمينه هاي مختلف حقوقي و كيفري تشكيل شده بود وامكان حضور فقط دريكي از آنها امكان پذير بود لذا اينجانب درگروه كاري حقوق بشر ، جلسات روساي كانونها ، كه درزمينه هاي مختلف بحث ومذاكره انجام مي شد وجناب آقاي سيفي در گروه كاري داوري شركت داشتيم .
انتخابات I . B . A
چون دوره دوساله آقاي كاردناس درپايان ۲۰۰۴ به اتمام مي رسيد لذا انتخاب رئيس و نايب رئيس I . B . A در دستور كار قرارداشت كه درنتيجه آقاي فرانسيس نت از كشور انگلستان به رياست و آقاي فرناندو پمپو از كشور اسپانيا بعنوان نايب رئيس انتخاب شدند . لازم به يادآوري است كه ايران داراي دو راي ، اينجانب و آقاي دكتركاشاني ، مشاور ، بود كه به لحاظ عدم حضور جناب آقاي دكتركاشاني اينجانب در راي گيري شركت داشتم .
اينجانب يك جلسه خصوصي در روز ۲۷ اكتبر ( ۶ آبان ) با رياست I . B . A داشتم كه به تقاضاي ايشان برگزارشد . دراين جلسه مسائل مربوط به كانون وكلاي دادگستري و مشكلات درپيش رو بحث ومذاكره بعمل آمد . كنفرانس طبق برنامه درتاريخ ۲۹ اكتبر ( ۸آبان ) بابرگزاري يك جلسه عمومي خاتمه يافت واجلاس آينده درسپتامبر ۲۰۰۵ درپراك ، پايتخت جمهوري چك خواهدبود .
اينك باتوجه به تجربيات بدست آمده پيشنهادات زير را درجهت تحكيم روابط بين المللي كانون واستقلال آن مطرح مي كنم . اميداست كه مورد توجه قرارگيرد .
پيشنهادات :
۱ - دعوت از رئيس سابق وفعلي I . B . A براي جشن استقلال
۲ - تشويق ساير كانونها و وكلاي دادگستري به عضويت در I . B . A
۳ - شركت مستمر روساي كانونها درجلسات I . B . A كه مي توانددرحفظ استقلال كانونها موثر باشد .
۴ - تشكيل موسسات حقوقي وتشويق وترغيب همكاران در تشكيل موسسات حقوقي
لازم به يادآوري است كه در مذاكراتي كه اينجانب با وكلاي اغلب كشورها داشتم اولين سوال اين بود“نام موسسه حقوقي شما چيست ؟ چندنفر عضو دارد وتخصص وكلاي عضو دركدام زمينه حقوقي است ؟ ” .
۵ - تخصصي كردن حرفه وكالت

رئيس كانون وكلاي دادگستري مركز
سيدمحمد جندقي كرماني پور

بالا
فهرست اصلي


  * ترجمه نامه آقاي فرانسيس نت ، خطاب به رياست كانون وكلاي دادگستري مركز

جناب آقاي جندقي كرماني پور
رياست محترم كانون وكلاي دادگستري مركز

از هديه بسيار زيباي شما كه بسيار دقيق و منظم بسته بندي شده بود بسيار سپاسگزارم ، اينجانب هديه شما را به انگلستان منتقل كردم و در قفسه كتابخانه خود در اتاق نشيمن قرار دادم . بسيار هديه زيبا و كار فوق العاده زيبايي بود .
اميدوارم در ۲ سال آينده كه اينجانب رئيس كانون وكلاي بين المللي ( IBA ) خواهم بود ، قادر باشم بتوانم كاري براي كانون وكلاي ايران انجام دهم ، چيزي بيشتر از آنچه كه در حال حاضر انجام مي دهم .
افتخار بسياري بود براي من كه شما را در آكلند ملاقات كردم و اميدوارم كه بتوانيم دوباره همديگر را در آينده نزديك ملاقات كنيم .
كانون وكلاي بين المللي ( IBA ) مطلع است كه كانون وكلاي ايران احتياج به حمايت دارد .
با بهترين آرزوها و سپاسگزاري مجدد .

ارادتمند
فرانسيس نت

بالا
فهرست اصلي


  * آگهي انتخابات چهارمين دوره هيات مديره
كانون وكلاي دادگستري استان مازندران و گلستان


به اطلاع اعضاي محترم كانون وكلاي دادگستري مازندران و گلستان مي رساند :
روز پنج شنبه ۲۰/۱۲/۱۳۸۳ از ساعت دو و نيم عصر تا ساعت پنج ، در نشاني ، ساري خيابان مازيار ، كانون وكلاي دادگستري استان مازندران و گلستان ، به منظور انتخاب پنج نفر عضو اصلي و سه نفر عضو علي البدل هيات مديره ، اخذ راي بعمل خواهد آمد .

شرايط انتخاب كنندگان :
۱ - وكلاي پايه يك و دو مشروط به اينكه محكوميت انتظامي از درجه ۴ به بالا نداشته باشند .
۲ - در حال تعليق از وكالت نباشند .

شرايط انتخاب شوندگان :
۱ - از وكلاي پايه يك باشند .
۲ - علاوه بر دارا بودن شرايط مندرج در بندهاي الف تا ز ماده ۲ قانون كيفيت اخذ پروانه وكالت دادگستري مصوب ۱۷/۱/۱۳۷۶ داراي شرايط زير نيز باشند :
الف : داشتن حداقل ۳۵ سال سن .
ب : حداقل هشت سال سابقه وكالت يا چهار سال قضاوت به انضمام چهار سال وكالت داشته و از طرف دادگاه انتظامي صلاحيت قضائي آنها سلب نشده باشد .
ج : عدم محكوميت انتظامي به درجه ۴ و بالاتر .
د : عدم اشتهار به فساد اخلاق ( سوء شهرت ) .
ه ـ : عدم ارتكاب به اعمال خلاف حيثيت و شرافت شئون وكالت .

مقررات مربوط به اخذ راي :
۱ - اگر روز اخذ راي مصادف با ايام تعطيل شد روز بعد از تعطيل بي آنكه نيازي به دعوت مجدد باشد در همان زمان و مكان اخذ راي بعمل خواهد آمد .

۲ - انتخاب جمعي و مخفي است و راي دهنده بايد راي خود را روي اوراقي كه به مهر هيات نظارت رسيده است بنويسيد .

۳ - راي دهنده پس از ارائه پروانه وكالت معتبر ، راي خود را در صندوق آراء خواهد انداخت و در فهرست اسامي واجد شرايط انتخاب كردن ، مقابل نام خود را ، امضاء خواهد كرد .

۴ - حق راي كساني كه تا پايان جلسه حاضر نشوند و راي ندهند ساقط است .

۵ - آرايي كه داراي نشان يا امضاء باشد باطل است و اسامي مكرر حساب نميشود و اسامي زائد بر عده اي كه بايد انتخاب شوند از آخر قرائت نخواهد شد .

۶ - از واجدين شرايط انتخاب شدن پنج نفر از اعضاي اصلي و سه نفر بعد از اعضاي اصلي كه بيش از سايرين راي دارند به ترتيب عضو علي البدل خواهند بود .

۷ - در زمان و مكان راي گيري هيچگونه اظهار يا اقدام ديگري جائز نيست و تبليغ به موافقت يا مخالفت اشخاص بكلي ممنوع است .

۸ - پس از انقضاء مدت راي گيري آراء اخذ شده قرائت ميشود .

تذكر مهم :
با توجه به مراتب فوق وكلايي كه خود را واجد شرايط انتخاب شدن ميدانند لازم است تمايل خود را جهت كانديد شدن كتبا و حداكثر تا پايان وقت اداري روز شنبه ۱۲/۱۰/۱۳۸۳ به دفتر هيات نظارت مستقر در محل كانون وكلاي مازندران و گلستان ، ساري تسليم نمايند . بديهي است پس از انقضاء مهلت مزبور به تقاضاهاي واصله ترتيب اثر داده نخواهد شد .

رئيس هيات مديره و هيات نظارت بر انتخابات چهارمين دوره هيات مديره
كانون وكلاي دادگستري استانهاي مازندران و گلستان - علي اكبر اربابي

بالا
فهرست اصلي


  * فراخوان جامعه وكالت ايران جهت اظهار نظر در خصوص
مذموم بودن تبليغ يا تجويز اطلاع رساني وكلاي دادگستري در اينترنت


استفاده از امكانات متعدد سايت هاي اطلاع رساني و از جمله سايت www.iranbar.com مدتي است كه از طرف مسئولان كميته انفورماتيك كانون هاي وكلاي دادگستري در دستور كار قرار دارد

و شايسته است بتدريج برخي از امور مهم جامعه صنفي وكالت ، از اين طريق به نقد و بحث كشيده شده و امكان درج اظهارنظرهاي مختلف و راه حل هاي پيشنهادي همكاران وكيل و كارآموز فراهم گردد ،

تا مسئولان مربوطه امكان اطلاع از كليه آراء و عقايد حقوق دانان و تصميمات مختلف را داشته باشند ، و بتوانند بهترين تصميم را براي آتيه امور وكالت در ايران اتخاذ نمايند .

از جمله اموري كه مدتي است ، موضوع بحث و بررسي در كانون ها قرار گرفته است ، بحث ادامه ممنوعيت تبليغ ( سنتي ) توسط وكلاي دادگستري يا تجويز اطلاع رساني شناخت وكلاي دادگستري از طريق اينترنت است ،

كه موضوع بخشنامه هاي متعددي واقع شده و اخيرا توسط هيات محترم عمومي اعضاي شعب دادگاه انتظامي كانون وكلاي دادگستري مركز ، ادامه و اطلاق ممنوعيت تبليغ تاكيد شده و در همايش اخير هيات عمومي كانون هاي وكلاي دادگستري ، بدون اتخاذ تصميم نهايي ، محل بحث واقع گرديد و البته در تمامي كانون هاي وكلاي دادگستري در سطح كشور ، همچنان محل بحث و بررسي مي باشد .

لذا سايت اطلاع رساني ، براي گذر از مرحله سنتي و استفاده از تمامي ظرفيت هاي جامعه وكالت ايران از يك سو و امكانات سايت از سوي ديگر ، جهت بررسي همه جانبه اين مسئله

و رسيدن به راه حل هاي منطقي و قابل قبول ، گزارش و تحقيق مفصلي كه توسط مدير سايت اطلاع رساني ، تهيه شده است و به دستور رئيس محترم هيات اجرائي اتحاديه ، مقرر است در همايش آتي كانون ها مطرح گردد را ، به پيوست تقديم مي دارد .

بدينوسيله در اجراي اهداف صدر الاشاره ، از ساير همكاران دعوت مي گردد ،
هر گونه نقطه نظري در خصوص رفتار حرفه اي همكاران وكيل موضوع راي هيات عمومي يا مصوبه مجمع عمومي و يا مقاله حاضر دارند ،

اعم از اعتقاد راسخ به ادامه منع تبليغ وكلاي دادگستري در تمامي حوزه هاي سنتي يا جديد وتا گرايش كامل به ضرورت تجويز هر گونه تبليغ و اطلاع رساني يا نظرات تعديلي بين دو طيف مذكور ، با ذكر دلايل و جهات توجيهي ،

درخواست مي شود ، مقالات و مطالب خود را به صورت مستقيم از طريق ارسال متن فايل word به آدرس پست الكترونيكي مديريت سايت اطلاع رساني ، به آدرس center@iranbar.com ارسال نماينده يا نظرات خود را از طريق تايپ و درج در قسمت « تماس با ما » از طريق سايت اطلاع رساني اتحاديه كانون هاي وكلاي دادگستري ، به آدرس www.iranbar.com براي تكميل بحث حاضر ارسال نمايند .
مطالب دريافتي بتدريج در ذيل مقاله اصلي جهت اطلاع همكاران ، به نام مولف ، درج خواهد شد .

بديهي است اظهار نظر وكلاي دادگستري و كارآموزان وكالت و درج سلسله وار نقدها و بررسي ها و پيشنهادات واصله ، مي تواند راه حل مناسبي را جهت اتخاذ تصميم شايسته به نفع امور صنفي جامعه وكالت ايران ، در اختيار مسئولان كانون ها و همايش بعدي وكلاي دادگستري در مشهد مقدس در سال ۱۳۸۴ فراهم نمايد .

سايت اطلاع رساني

بالا
فهرست اصلي


  * فراخوان همكاري براي تاسيس انجمن انفورماتيك كانون وكلاي دادگستري مركز

بنابه گزارش واصله ، حسب اعلام آقاي حسين زينعلي رئيس كميته انفورماتيك كانون وكلاي دادگستري مركز ، در جلسه اخير اين كميته ، مقرر گرديد پيرو مقدمات انجام شده براي شناسائي وكلا و كارآموزان باتجربه در امور مختلف كامپيوتري ، هر چه زودتر ، انجمن انفورماتيك كانون وكلاي دادگستري مركز ، با دعوت از همكاراني كه قبلا ثبت نام كرده اند و ساير علاقه مندان ، تاسيس گردد .

وي افزود :
پيرو اقدامات اوليه مبني بر پيشنهاد تاسيس انجمن انفورماتيك و موافقت رياست محترم هيات مديره كانون وكلاي دادگستري مركز ، تاكنون نزديك به بيست نفر ، از وكلا و كارآموزان وكالت كه در علوم و صنوف مختلف مسائل كامپيوتري ، داراي سابقه يا تجربه بوده اند ، با حضور در مركز كامپيوتر كانون و تكميل فرم اوليه تقاضا ، اعلام آمادگي كرده اند .

لذا جهت نهائي شدن مقدمات تاسيس انجمن ، با فراخوان از جامعه وكالت اعم از وكلاي پايه يك ويا كارآموزان وكالت ، از كليه همكاران عضو كانون وكلاي دادگستري مركز ، دعوت مي گردد ، در صورت داشتن هر گونه تجربه يا تخصص در مسائل مختلف كامپيوتر و اينترنت ، در صورت تمايل ، آمادگي خود را براي عضويت در انجمن انفورماتيك اعلام نمايند . بعلاوه در صورت شناسائي همكاران وكيل ، كه داري تجارب عملي يا سوابق علمي در اين موارد باشند ، از ايشان نيز جهت حضور در انجمن دعوت بعمل خواهد آمد .

وي گفت :
هدف از ايجاد انجمن انفورماتيك ، شناسائي هر چه بيشتر ، همكاران با تجربه در حوزه دانش و علوم كامپيوتري مي باشد . زيرا با گسترش روزافزون مسائل رايانه اي ، اعم از نياز به تصويب قوانين جديد يا توسعه مقررات قبلي ، از جمله حقوق مدني داده ها ، حقوق جرائم رايانه اي ، حقوق تجارت الكترونيك ، حقوق دادرسي ادله ديجيتالي ، گواهي امضاء و ثبت اسناد الكترونيكي و امثال آن ، بعلاوه براي اطلاع از آخرين رويه هاي قضائي و كالتي دعاوي مربوطه و نيز تلاش هاي زيادي كه براي استفاده هر چه بيشتر از فن آوري اطلاعات در داخل كشور به صورت اعم و داخل كانون هاي وكلاي داگستري به صورت اخص انجام ميشود ، نياز به همكاري ، تبادل تجربيات و شكل گيري گروه هاي تخصصي وكلاي دادگستري در اين حوزه مي باشد .

به گفته نامبرده :
در حال حاضر به دليل تخصصي شدن مسائل حقوقي و قضائي ، نياز به وكلاي تخصصي نيز ، رو به افزايش است و كميته انفورماتيك كانون در نظر دارد ، از طريق شناسائي و تبادل اطلاعات ميان وكلا و كارآموزان با تجربه در حوزه كامپيوتر و اينترنت ، ضمن توسعه آموزش هاي تخصصي و استفاده از تمامي امكانات موجود داخلي و استفاده از تجارب خارجي و كميته تخصصي فن آوري اطلاعات وابسته به كانون وكلاي بين المللي IBA ، در كانون مركز ، گروه تخصصي وكلاي با تجربه و آشنا در زمينه هاي مختلف حقوق فن آوري اطلاعات و اينترنت را ، از طريق ايجاد و توسعه فعاليتهاي « انجمن انفورماتيك كانون وكلاي دادگستري مركز » سازماندهي نمايد .

زينعلي در خصوص تاريخ اولين جلسه انجمن اظهار داشت :
اولين جلسه عمومي براي تاسيس انجمن ، با حضور كليه اشخاص حقيقي وكيل يا كارآموز متقاضي نيمه اول بهمن ماه سال جاري ، در محل آمفي تئاتر طبقه چهارم ساختمان كانون وكلاي دادگستري مركز ، با حضور مسئولين محترم هيات مديره برگزار خواهد شد .
تاريخ و زمان دقيق جلسه افتتاحيه ، به زودي به اطلاع علاقه مندان خواهد رسيد .

حسب اين گزارش جهت اعلام تمايل به عضويت در انجمن ، از طرق ذيل مي توان اقدام نمود :
۱ ) از طريق درج مشخصات عمومي و عناوين سوابق فني و تجارب قبلي در قسمت « تماس باما » در سايت ،
۲ ) ارسال تقاضا با مشخصات عمومي و سوابق فني به آدرس پست الكترونيكي : center@iranbar.com
۳ ) به صورت حضوري در محل ساختمان كانون وكلاي دادگستري مركز ، واقع در خيابان آرژانتين ، ضمن مراجعه به اتاق كامپيوتر واقع در طبقه اول ، آقاي انصاري ، تكميل فرم تقاضاي عضويت در انجمن انفورماتيك

بالا
فهرست اصلي


  * گزارش عملكرد كانون وكلاي دادگستري مركز

همكاران عزيز و گرامي :

با سلام و آرزوي توفيق همه شما , همانطور كه ميدانيد طبق ماده ۱۴ آئين نامه جلسات هيات مديره , هر شش ماه يكبار هيات مديره بايستي گزارش عملكرد خودر را به اطلاع وكلاي محترم دادگستري برساند و جلسه امروز براي همين منظور تشكيل شده است چون پايان شش ماه مصادف با حلول ماه مبارك رمضان شده بود لذا اين جلسه با كمي تاخير تشكيل گرديد .
۲ - پس از تشكيل هيات مديره دوره بيست و سوم انتخابات داخلي انجام كه اينجانب به سمت رئيس و آقايان مستوفي و فرض پور بعنوان نواب رئيس , آقايان جليل زاده و يغمائي به سمت بازرس و آقايان سلطاني و ثابت قدم بعنوان منشي هيات مديره انتخاب شدند . تاكنون هيات مديره ۳۹ جلسه تشكيل داده است .
۳ - پس از انتخاب هيات رئيسه , هيات مديره نسبت به انتخاب ارگانها اقدام نمود و تصميم براين گرفته شد كه از وجود همكاران در ارگانها استفاده شود و از اعضاي هيات مديره كسي عضو رسمي ارگانها نباشد بلكه هريك از اعضاء هيات مديره بعنوان رابط هيات مديره با كميسيونها و ارگانها معرفي شدند .
۴ - نظر به اينكه هيات مديره سرلوحه برنامه خود را تعامل با قواي سه گانه علي الخصوص قوه قضائيه قرارداده بود لذا ترتيب ملاقاتي با حضرت آيت اله شاهرودي داده شد . اين ملاقات در اوايل انتخاب هيات مديره صورت گرفت كه بسيار مفيد بود . آيت اله شاهرودي ضمن تاكيد بر استقلال كانون برالزامي شدن وكالت نيز تاكيد داشتند و اظهار كردند كه آقاي كريمي راد مسئول تهيه لايحه آن هستند كه به ايشان خواهند گفت با كانون مركز تماس بگيرند و پس از آن جلسه اي با جناب آقاي كريمي راد در كانون تشكيل شد و در اين زمينه با ايشان مذاكره بعمل آمد و گفته شد با توجه به قانون اصلاح پاره اي از قوانين دادگستري مصوب سال ۵۶ كه به وزارت دادگستري وقت اجازه داده است وكالت رادر بعضي حوزه ها الزامي كند نيازي به تدوين قانون جديد نيست كه ايشان هم بهمين امر معتقد بودند بهرحال با ايشان در تماس هستيم اميد است كه بتوانيم به اين مهم جامعه عمل بپوشانيم .
علاوه بر ملاقات با آيت اله شاهرودي , جلسه اي با آقاي مروي معاون وقت قوه قضائيه , كه خداوند شفاي عاجل به ايشان عطا فرمايد , داشتيم كه ايشان نيز به اين امر مهم يعني استقلال كانون تاكيد داشتند . همچنين ملاقاتي با جناب آقاي مهندس باهنر نايب رئيس محترم مجلس و ديگر مقامات انجام شده است .
۵ - ملاقات با وزير دادگستري - پس از پيروزي انقلاب اسلامي و انتخاب هيات مديره دوره ۲۳ براي اولين بار وزير محترم دادگستري جهت ديدار با هيات مديره جديد به كانون وكلاء آمدند كه در زمينه مسائل و مشكلات وكلاء و استقلال كانون مذاكراتي بعمل آمد و متقابلاً گروهي از اعضاء هيات مديره از ايشان بازديد بعمل آوردند و اين امر نتيجه سياست هيات مديره در تعامل با قوه قضائيه است .
۶ - در ارديبهشت ماه سال جاري عده اي از قضات و وكلاي عاليرتبه دولت انگلستان با هيات مديره ملاقاتي داشتند كه در زمينه هاي مختلف از جمله استقلال كانون وكلاء مذاكراتي بعمل آمد و به روايت قاضي اوئن , اين ديدار يكي از بهترين ديدارهاي ايشان در طول اقامت ايشان و هيات همراه در ايران بوده است .
۷ - در خرداد ماه دعوتي از سوي رياست كانون وكلاي دادگستري آنكارا از اينجانب و نواب رئيس بعمل آمد تا در جشن هشتادمين سال تاسيس كانون وكلاي آنكارا شركت نمائيم اين مسافرت انجام شد و هزينه اقامت به وسيله كانون آنكارا پرداخت گرديد . همچنين در اين سفر ملاقاتي با رئيس اتحاديه كانونهاي وكلاي حوزه درياي سياه و روساي كانونهاي شركت كننده در اين اجلاس صورت گرفت كه بسيار مفيد بود . كانون وكلاي آنكارا هنوز در ساختمان كاخ دادگستري مستقر است ولي داراي باشگاه بسيار وسيع و دلنشين در حاشيه يك جزيره است كه براي ارتباط بيشتر از رئيس كانون آنكارا دعوت بعمل خواهد آمد تا در جشن استقلال كانون هفتم اسفند شركت نمايد . در اينجا لازم است از سفير محترم جمهوري اسلامي ايران و دبيراول سفارت جناب آقاي ايزدي كه خود از وكلاي دادگستري عضو كانون مركز است نهايت سپاسگزاري بعمل آيد زيرا استقبال و بدرقه بسيار شاياني از هيات ايراني بعمل آوردند .
۸ - هفدهمين كنفرانس بين المللي حقوق جزا در چين تشكيل گرديده كه با تصويب هيات مديره جناب آقاي دكتر نجفي به چين عزيمت و در آن شركت كردند .
۹ - همچنين اينجانب به اتفاق جناب آقاي دكتر سيفي در اجلاس ساليانه I . B . A در نيوزيلند شركت كرديم حضور اينجانب بعنوان نماينده كانون وكلاي دادگستري مركز بسيار مورد استقبال آقاي كارديناس و همكاران ايشان قرار گرفت . در اجلاس مذكور بيش از ۱۵۰ موضوع حقوقي در دستور كار كميسيونهاي مختلف قرار داشت كه متاسفانه بايد گفت تنها كشوري كه فقط دو نماينده داشت ايران بود و از ساير كشورها حدود دو هزار نفر شركت كرده بودند و چون دوره دو ساله آقاي كاروناس به پايان رسيده بود انتخابات انجام شد و آقاي فرانسيس نت از انگلستان و آقاي پمپو از كشور اسپانيا بعنوان رئيس و نايب رئيس I . B . A در سالهاي ۲۰۰۶و ۲۰۰۵ انتخاب شدند . به همكاران گرامي توصيه مي شود به عضويت I . B . A در آمده و در اين همايشها شركت نمايند .
۱۰ - همايش مازندران – پانزدهمين همايش كانونهاي وكلاي دادگستري سراسر كشور در تاريخهاي ۳ , ۴و ۵ آذرماه در هتل نارنجستان تشكيل گرديد اين همايش به ميزباني و هزينه كانون وكلاي دادگستري مازندران و گلستان برگزار گرديد . موضوعات مختلف مورد بحث و بررسي قرار گرفت و در پايان قطعنامه اي بنام اتحاديه در چند بند صادر شد .
۱۱ - همانطور كه دوستان اطلاع دارند از طرف سازمان زمين شهري زميني به مساحت دوهزار متر مربع در اختيار كانون وكلاء جهت ايجاد باشگاه وكلاء قرار گرفته است , انتقال زمين موكول به اين بود كه در آن ايجاد بنا شود . در دوره ۲۱ پروانه ساختماني به مساحت ۶۰ متر مربع اخذ گرديد و زمين محصور شد و در دوره هيات مديره دوره ۲۲ بناي مورد نظر احداث گرديد ولي انتقال رسمي صورت نگرفت كه بلافاصله بعداز شروع فعاليت هيات مديره دوره ۲۳ اقداماتي جهت انتقال رسمي صورت گرفته و وسيله همكار محترم جناب آقاي شفيعي پيگيري شد كه هم اكنون خوشحال هستيم به اطلاع برسانم كه انتقال زمين مراحل نهائي را طي كرده و استعلامهاي لازم اخذ شد و قريباً انتقال خواهد يافت .
اميدوار هستيم به همت و ياري شما همكاران گرامي بتوانيم باشگاهي كه درخور شان وكلاي محترم دادگستري باشد ايجاد كنيم و سالني براي گنجايش حداقل هزار نفر احداث گردد تا بتوانيم همايشهاي بيشتري در طول سال داشته باشيم چون يكي از معضلات ما انتخاب محل براي همايشها است آنهم با هزينه گزاف .
۱۲ - در سال جاري آزمون سراسري با شركت نزديك به نوزده هزار نفر فارغ التحصيلان حقوق در ۲۴ مهرماه برگزار شد كه بيش از ۸ هزار نفر براي كانون مركز ثبت نام كرده بودند و نتيجه آزمون كمتر از ۴۰ روز اعلام شد و برنامه ريزي شده است كه از روز شنبه ۱۴ آذر ثبت نام از پذيرفته شدگان كه ۱۵۹۵ نفر مي باشند بعمل آيد . و آقاي عباس احدزاده با معدل ۰۹/۱۷ رتبه اول را احراز كرده اند .
۱۳ - همچنين در سال جاري از ۳۵۵ نفر كارآموزاني كه دوره كارآموزي را طي كرده بودند اختبار كتبي و شفاهي بعمل آمد و ۳۳۹ نفر پذيرفته شدند كه مراسم سوگند را بعمل آورده و پروانه هاي خود را دريافت كرده اند .
۱۴ - در طول شش ماه فعاليت هيات مديره تعداد پروانه كارآموزي ۲۹۴ و , پروانه وكالت اعم از آقايان قضات بازنشسته , بند ( ( د ) ) ماده ۸ لايحه استقلال ۳۵۰و ۷۰ پروانه نيز در جريان صدور است .
۱۵ - در ۶ ماه گذشته مراجعين به اداره معاضدت ۸۹۶۰ نفر و وكالتهاي معاضدتي ۱۵۲ فقره بوده است .
۱۶ - تعداد شكايات وارده به دادسراي انتظامي ۶۸۷ فقره , كيفرخواست صادره ۹۲ فقره , پرونده هاي رسيدگي شده ۶۶۵ فقره در دست اقدام ۶۰۲ فقره و پرونده مختومه ۳۹۵ فقره است و آمار پرونده هاي ارجاع شده به دادگاهها ۲۳۱ فقره مي باشد .
۱۷ - دوستان عزيز بخوبي ميدانند كه استفاده از رايانه امروزه امري ضروري است كه متاسفانه كمتر مورد توجه وكلاي محترم دادگستري قرار گرفته است لذا با تصويب هيات مديره مقرر شد تعداد ۱۱ عدد كامپيوتر با تجهيزات آن خريداري شده و كارآموزان وكالت ملزم باشند كه در كلاسهاي آن شركت نمايند . اين امر انجام شده و هم اكنون با برنامه خاصي كه وسيله مديرداخلي و كميسيون انفورماتيك تنظيم شده است . كارآموزان وكالت و وكلا در صورت تمايل در اين كلاسها شركت نموده و وسيله اعضاء كميسيون انفورماتيك آموزش مي بينند . اين آموزش براي كارآموزان الزامي است و در پايان دوره كارآموزي از آنان امتحان بعمل خواهد آمد . از همكاراني كه علاقمند به فراگيري رايانه مي باشند تقاضا مي شود كه در اين كلاسها ثبت نام كنند .
۱۸ - قرارداد با بيمه S . OS در اين دوره نيز تجديد شد كه كمك بسيار قابل توجهي به هزينه هاي درماني مي كنند اميد است همكاران بموقع اقدام كرده باشند .
۱۹ - همكاران گرامي اطلاع دارند كه گاهگاهي از طرف حكام حوزه خليج فارس مطالبي در مورد سه جزيره ايراني تنب بزرگ , تنب كوچك و ابوموسي گفته شد , و مدعي اند كه اين جزاير متعلق به امارات متهده عربي است در حاليكه كليه شواهد و دلايل تاريخي بخوبي نشان ميدهد كه اين سه جزيره در حاشيه خليج فارس متعلق به ايران بوده و خواهد بود و چون اخيراً نيز چنين ادعائي در اجلاس حكام حوزه خليج فارس مطرح شده بود و اين امر با سوابق و اسناد تاريخي در تضاد بود هيات مديره اطلاعيه در اين خصوص صادر و در روزنامه ها انتشار دارد ما مجدداً تاكيد مي كنيم كه اين جزاير ايراني است و ايراني باقي خواهند ماند و ملت ايران اجازه نخواهد داد اين جزاير ايراني از وطن جدا شوند و هم چنين اخيراً موسسه ملي جغرافيائي اطلسي منتشر كرده است كه نام خليج هميشه فارس را خليج عربي ناميده است كه بدينوسيله اعتراض شديد جامعه وكلاي دادگستري ايران را در استفاده از اين نام مجعول اعلام و تقاضا مي كنيم كه نسبت به تصحيح آن اقدام نمايند .
۲۰ - دوستان و همكاران ميدانند كه اخيراً از طرف يونسكو نسبت به عدم توجه به آثار باستاني اصفهان واحداث بناهاي بلند در اطراف آنان هشدار هائي داده شده است كه از طرف , جامعه مستقل وكلاي دادگستري و كانون مدافعان حقوق بشر اطلاعيه هائي در اين خصوص صادر شده است و دركمال خوشحالي به اطلاع ميرساند كه اين اقدامات نتيجه داده و ساختمان متوقف و دستور تخريب طبقات اضافي صادر شده است .
۲۱ - با مذاكراتي كه با جناب آقاي دكتر پورنوري رئيس مجتمع شهيد بهشتي بعمل آمده است قرار است اتاقي در مجتمع مذكور بعنوان اتاق وكلاء تخصيص يابد كه صبح فردا ساعت ۸ صبح با ايشان ملاقات دارم اميد است بتوانيم در تمامي مجتمع ها اتاقي به وكلاء تخصيص دهيم .
۲۲ - نكته پاياني كه لازم است بعرض همكاران محترم برساند تشكيل جلسه محاكمه جناب آقاي دكتر كاشاني همكار گرامي است كه اينجانب نيز شخصاً در جلسه محاكمه شركت كردم اتهام ايشان نشر اكاذيب و اهانت به مسئولان ... ...
كه بهرحال به لحاظ دفاع از استقلال كانون بيان شده بود , و محكوميت ايشان به جزاي نقدي موجب تاسف وكلاي دادگستري و جامعه وكالت است . و اميد است كه ديگر وكلاي دادگستري بخاطر دفاع از حق استقلال كانون گرفتار نشوند
با تشكر از حوصله اي كه مبذول فرموديد براي همه وكلاي دادگستري آرزوي توفيق و سلامتي دارم .


بالا
فهرست اصلي


  * ملاقات آقاي رضا پرويزي ، مسئول كميته مبارزه با جرائم رايانه اي معاونت حقوقي و توسعه قضائي قوه قضائيه ، با اعضاي كميته انفورماتيك كانون وكلاي دادگستري مركز

اين ملاقات بنا به دعوت رئيس كميته انفورماتيك كانون وكلاي دادگستري مركز ، در مورخ ۲۰/۱۰/۱۳۸۳ در محل كانون انجام گرديد و دو طرف بر همكاري متقابل و تلاش براي گسترش فرهنگ و توسعه حقوق فن آوري اطلاعات و ارتباطات در جامعه حقوقي كشور تاكيد كردند .

اين ديدار با حضور آقاي زينعلي ، آقاي عليزاده و آقاي دولتشاهي از اعضاي كميته انفورماتيك انجام گرديد ، و آمادگي اين كميته براي همكاري در زمينه هاي علمي و فني مربوط به حقوق تكنولوژي هاي جديد با واحدهاي مربوطه در قوه قضائيه اعلام گرديد .

حسب مذاكرات انجام شده ، معلوم گرديد كه قوه قضائيه در خصوص آموزش عمومي و نيز تربيت قضات تخصصي برنامه هاي گسترده اي اجرا كرده و در دست اقدام دارد . همچنين كانون هاي وكلاي دادگستري ضمن اجباري كردن آموزش و داشتن مهارت اوليه براي كليه كارآموزان ، در صدد ايجاد انجمن هاي تخصصي در اين حوزه در ميان جامعه وكالت مي باشد .

همچنين نياز به ايجاد و توسعه جنبه هاي مختلف حقوق فن آوري اطلاعات مورد بررسي قرار گرفت و پيش بيني گرديد با توجه به تحولات آتي كشور ، به زودي حوزه مبادلات اسناد و قراردادهاي الكترونيكي ، ناشي از اجراي قوانين مربوط به تجارت الكترونيكي ، صدور گواهي امضاء و ثبت اسناد الكترونيكي و گسترش خدمات مختلف حوزه هاي رايانه اي ، موجب توسعه و افزايش دعاوي مربوط به حقوق داده ها و جرائم رايانه اي ميگردد و لذا شايسته است از هم اكنون نسبت به تربيت و انسجام حوزه هاي تخصصي در قوه قضائيه و كانون وكلاي دادگستري ، توسط واحد هاي ذي ربط اقدامات اساسي و زيربنايي ، صورت پذيرد .

همچنين از طرف كميته انفورماتيك اعلام شد ، كانون وكلاي دادگستري در صدد توسعه جدي دانش فن آوري اطلاعات در كليه زمينه هاي كاري ، ميان وكلاي دادگستري مي باشد و با طراحي و توسعه خدمات سايت اطلاع رساني www.iranbar.com در سطح كشور توسط اتحاديه وكلاي دادگستري فعاليت مي نمايد .

بعلاوه در خصوص خدمات معاضدت قضائي ، در نظر است ، امكان پاسخ گوئي به سوالات حقوقي كليه شهروندان و نيز ايجاد زمينه هاي تخصصي حقوق داده ها ، تجارت الكترونيك ، جرائم رايانه اي و توسعه نرم افزارهاي دفاتر وكالت و نيز استفاده كامل از فن آوري هاي جديد و نيز حضور موثر در كليه فعاليت هاي كشوري ، همكاري با تمامي دستگاه هاي دولتي به خصوص قوه قضائيه و ساير مراكز مرتبط با حوزه IT در كشور ، از برنامه هاي فعلي كميته انفورماتيك مي باشد .

در پايان ، با تاكيد مجدد بر تعامل و همكاري بيشتر ميان طرفين ، از طرف آقاي پرويزي چند فايل كتابها ومقالات حقوقي مربوط به حقوق فن آوري اطلاعات جهت درج در كتابخانه ديجتالي سايت اطلاع رساني تقديم گرديد و از طرف كميته انفورماتيك از ايشان و همكاران در قوه قضائيه ، تشكر و قدرداني شد .
بالا
فهرست اصلي


 *English
Lawyer Search <  
Francias* 

 *كانون جهاني (IBA)
اتحاديه كانونها
 *مصوبات
 *مجمع عمومي
 * شوراي اجرائي
 *كميسيون‌انفورماتيك

كانونهاي وكلا
 *مركز
 *فارس
 *آذربايجان شرقي
 *آذربايجان غربي
 *اصفهان
 *مازندران
 *خراسان
 *گيلان
 *قزوين
 *كرمانشاه و ايلام
 *خوزستان
 *همدان
 *قم
 *كردستان
 *گلستان
 *اردبيل
 *مركزي
 *بوشهر
 *زنجان
 *لرستان
 *کرمان


امور وكلا و كارآموزان  *فهرست اسامي
 *مصوبات كانون
 *كميسيون حقوقي
 *كارآموزي و اختبار
 *آزمون وكالت
 *نظرات وكلا

طرح‌ها و لوايح وكالت
 *كتابخانه
 *مقالات حقوقي
 *مجله حقوقي
 *نشريه داخلي

منابع حقوقي
 *بانك قوانين
 *آراء قضائي
 *نظرات مشورتي
 *لوايح و اوراق
 *مراجع رسيدگي
 *پرسش و پاسخ

سايتهاي‌اطلاع‌رساني
 *حقوقي و داخلي
 *حقوقي خارجي
  لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
All Rights Reserved.
© 2003 Iranian Bar Associations Union
No. 3, Zagros St., Argentina Sq., Tehran, Iran
Phone: +98 21 8887167-9     Fax: +98 21 8771340    
Site was technically designed & developed by Nima Norouzi