لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
خبرنامه الكترونيكي سايت از مرداد ۱۳۸۲ تا خرداد ۱۳۸۸

قسمت دوم از خرداد ۱۳۸۸ تا مهر ۱۳۹۰


قسمت سوم از مهر ۱۳۹۰ تا كنون
(صفحه۶۰)

فهرست اصلي
فهرست:

  * افتتاح هفتمين غرفه هاشميان در كتابخانه كانون وكلاي دادگستري
  * نحوه‌ي پيگيري فيلترينگ اشتباهي سايت‌ها
  * هاشمي رفسنجاني درهمايش علمي–كاربردي به سوي ثبت نوين
  * آشنايي با تخلفات انتظامي - آقاي دكتر نصر اله قهرماني
  * سخنراني خانم هاگيتي پورفاضل و دكتررزا قراچورلو
عناوين سخنراني:مجازاتهاي جايگزين( كار رايگان)-چالش هاي قانوني كودك آزاري درايران

  * حمله وحشيانه پليس آمريكا به دانشجوي ايراني با شوك الكتريكي
  * هفتمين همايش اتحاديه‌ي سراسري كانون‌هاي وكلاي دادگستري
  * مجله حقوقي ( دفترخدمات حقوقي ) شماره۳۴ سال ۱۳۸۵
  * سخنراني خانم دكتر رزا قراچورلو به مناسبت روز جهاني مبارزه با خشونت عليه زنان
  * هاشمي شاهرودي:
اطفال نابالغ در صورت ارتكاب جرم از مسووليت كيفري مبري هستند

  * طرح جامع پيشگيري از خودكشي دانش‌آموزان تدوين شد
ايجاد چتر حمايتي و تخصصي برون ودرون‌مدرسه‌اي و كاهش رفتارهاي پرخطر

  * باهدف آشنايي مردم با مسائل حقوقي خود؛
طرح «حقوقبان» در مناطق مختلف شهر تهران اجرا مي‌شود

  * بررسي لايحه نحوه رسيدگي به جرايم راهنمايي و رانندگي
سه شنبه در كميسيون قضايي به پايان مي‌رسد

-------------------------------------------------------------  * افتتاح هفتمين غرفه هاشميان در كتابخانه كانون وكلاي دادگستري

مراسم تحليف وكلاي دادگستري – مورخ ۱۱ /۸/۱۳۸۵ كانون وكلاي دادگستري مازندران و گلستان
                                       
به گزارش روابط عمومي مراسم تحليف بيست نفر از وكلاي دادگستري كانون وكلاي مازندران و گلستان در تاريخ ۱۱ /۸/۱۳۸۵ با حضور اعضاي كانون متبوع و آقاي سيد علي هاشميان وكيل پيش كسوت دادگستري برگزار گرديد.


در اين مراسم آقاي هاشميان در سخناني اظهار داشت:
ضمن تبريك به كارآموزان جوان كه امروز وارد دستگاه مقدس وكالت شده اند از امروز كارآموزي مرحله دوم زندگي شما آغاز مي شود. يعني سير تكامل يك طرفه شما براي دست يابي به خدمات ارزنده وكالت و همچنين خدمت به جامعه بشري است

بايد كوشش كنيد كه اين حرفه مقدس را پاكيزه نگه داريد و به خودتان نيز احترام كنيد. و اين احترام به شرطي مقدور است كه قدم در راه راستي و درستي و شرف اخلاف و عفت وعصمت و خدمت گذاري به بشريت توليد شود.

سعي كنيد درست كار باشيد. درهمه امور خود و خانواده در نظر آوريد و سعي كنيد نزد خود و خدا و جامعه سرفراز باشيد .

در اين مراسم با اهداء لوح ياد بود از خدمات و زحمات آقاي هاشميان وكيل پيش كسوت قدر داني به عمل آمد.

ياد آوري مي نمايد با كمك ۱۱ ميليون ريالي آقاي هاشميان هفتمين غرفه كتابخانه اي به نام ايشان در كتابخانه كانون دادگستري مازندران و گلستان افتتاح گرديد.

آقاي هاشميان در خصوص نحوه اقدام مبالغ اهدائي براي ساير كانون ها اظهار داشت كه به دليل مسافرت مبالغ اهدائي باقيمانده براي كانون هاي خوزستان و گيلان و فارس و خراسان و همدان در مراسم همايش آذرماه ۸۵ اهواز اهداء خواهد شد.
بالا
فهرست اصلي


  * نحوه‌ي پيگيري فيلترينگ اشتباهي سايت‌ها

اعلام مطالب از طريق نمابر ۰۲۱۸۸۴۲۹۲۶۷ - دفتر مدير كل محترم اجرايي فن‌آوري اطلاعات
                                       
مدير كل روابط عمومي وزارت ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات گفت: افرادي كه در فيلتر شدن سايت خود مشكل دارند، مي‌توانند با شماره‌ي فكس اعلام كنند تا پيگيري لازم از سوي وزارت ارتباطات به عمل آيد.

محمود هراتيان‌نژادي در گفت‌وگو با خبرنگار ارتباطات خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره‌ي نحوه‌ي پيگيري كساني كه سايت آن‌ها به اشتباه فيلتر شده است، اظهار كرد: بر روي سايت وزارت ارتباطات يك شماره‌ي فكس اعلام شده است و افرادي كه در فيلتر شدن سايت خود مشكل دارند، مي‌توانند با اين شماره‌ي فكس اعلام كنند تا پيگيري لازم از سوي وزارت ارتباطات به عمل آيد.

مشاور وزير ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات افزود: اين شماره مربوط به فكس دفتر مدير كل اجرايي فن‌آوري اطلاعات وزارت ارتباطات است و در صورت دريافت مشكل در اين زمينه، هم به شركت فن‌آوري اطلاعات در وزارت‌خانه و هم به كميته‌ي تعيين مصاديق فيلترينگ براي پيگيري اعلام خواهد شد تا مشخص شود سايت مذكور به چه علتي فيلتر شده است.

به گزارش ايسنا، بر روي سايت وزارت ارتباطات و فن‌آوري اطلاعات با آدرس www.ict.gov.ir در بخشي با عنوان فيلترينگ سايت آمده است: «اگر فكر ميكنيد سايت شما يا كسي كه مي‌شناسيد، اشتباها فيلتر شده است، مي‌توانيد اعتراض خود را به نمابر ۰۲۱۸۸۴۲۹۲۶۷ - دفتر مدير كل محترم اجرايي فن‌آوري اطلاعات - ارسال و از آن طريق پيگيري فرماييد».
بالا
فهرست اصلي


  * هاشمي رفسنجاني درهمايش علمي–كاربردي به سوي ثبت نوين

دردنيا نسبت به كاربرد 'ثبت' چندين سال عقب هستيم و بايد جايگاه خود را پيدا كنيم
                                       
رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام در نخستين همايش علمي – كاربردي به سوي ثبت نوين، گفت: نوين و نو كردن بسياري از مسائل در كشور ما لازم است و ثبت نيز زيربناي مسائل حقوقي، اجتماعي و اقتصادي كشور مي‌باشد.

به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) حجت‌الاسلام و المسلمين هاشمي رفسنجاني با بيان اين‌كه ''زندگي همه‌ي ما به ثبت مربوط است'' افزود: بنابراين اولويت دارد كه به دنبال نو كردن سيستم‌ها، رفتارها و عملكردها در ثبت باشيم.

وي با بيان اين‌كه '' در دنيا هيچ كس نسبت به ثبت و اعتبار آن - كه مربوط به حقوق مردم مي‌شود - بي‌اهميت نيست - اظهار داشت: در گذشته به اقتضائات خود اين كار را انجام مي‌دادند و جايي كه ابزار آن نبود، فرد مطمئني را به عنوان سند و شاهد انتخاب مي‌كردند. در قرآن نيز بزرگ‌ترين آيه مربوط به ثبت سند است كه در گذشته افراد تعجب مي‌كردند كه چرا اين آيه به اين ميزان به ثبت اهميت داده است.

هاشمي رفسنجاني هم‌چنين با تاكيد بر اين‌كه '' اگر مي‌خواهيم چيزي معتبر شود، بايد نوشته و ثبت شده باشد'' گفت: كيفيت، استحكام، امانت‌داري و دقت عمل، همه در دنيا بسيار مهم است. اگر در نامه‌ي معمولي اداري يك اشتباه لفظي صورت گيرد، اثر زيادي ندارد، اما در سند حتي يك ذره اشتباه به حقوق مردم، اختلافات، دادگستري و هزينه‌ها را به دنبال دارد.

وي ادامه داد: دنيا براي ثبت سند بسيار خوب كار كرده است. متاسفانه ما چندين سال عقب افتاديم. در دنيا كاداستر در كشورهايي كه حتي بسيار ضعيف هم هستند صورت گرفته و ثبت به صورت ديجيتالي و از طريق نرم‌افزارها انجام مي‌شود.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: اين همايش و مقالاتي كه ارايه شده شروع كار است. البته يك مقدار دير عمل كرده‌ايم اما اكنون بايد بحث را جدي بگيريم و واقعا نسبت به آن اهميت قائل شويم، تا بتوانيم جايگاه خود را پيدا كنيم.

وي خاطرنشان كرد: دستگاه قضايي و قضات خوب مي‌دانند كه سندهاي معتبر چه ميزان اهميت در تسريع قضايي و حكم بحق دارد و برعكس اگر اين اسناد معتبر نباشند، چه دعواها و اختلافاتي ايجاد خواهد شد كه ما در روستاها شاهد اين‌گونه اختلافات عميق به دليل نبودن ثبت‌هاي معتبر هستيم.

هاشمي رفسنجاني با اشاره به بازديد خود از نمايشگاه و غرقه‌ي كاداستر گفت: بعد از جنگ ما به خاطر تجاربي كه قبل و بعد از انقلاب داشتيم، فكر كرديم كه يكي از ضروري‌ترين كارهاي ما كاداستر است. به همين دليل ۱۷ سال پيش تصميم گرفتيم آن را در اولويت قرار دهيم و كار را نيز از خرمشهر كه آسان‌تر بوديم مي‌خواستيم شروع كنيم، اما امروز مديران غرفه كاداستر گفتند كه ما در ظرف ۱۷ سال حتي ۵ درصد هم طرح‌مان پيشرفت نكرده كه اين جاي تاسف و سوال دارد كه چرا اين‌گونه شده است؟

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اين‌كه ''هزينه‌هاي اين كار زياد نيست'' گفت: اين كار درآمد خوبي دارد و در وقت مردم و مسوولان نيز بسيار صرفه‌جويي خواهد كرد.

وي با بيان اين‌كه ''امروز صنعت ديجيتال و الكترونيك تقريبا در حال تسخير دنياست و مديريت بدون كاغذ يك اصل در كشورهايي كه به حقوق مردم و سرعت كارشان اهميت مي‌دهند است'' گفت: در كشورهاي ديگر مي‌بينيم كه شرايط بانك‌ها نيز به گونه‌اي ديگر است و مردم در مسائل بانكي هيچ مشكلي ندارند. همچنين در مسائل شهري، ثبت‌احوال و قضايي نيز اين‌گونه است كه كشور ما نيز بايد به سرعت به سمت ديجيتالي شدن برود.

هاشمي رفسنجاني با بيان اين كه در دوران رياست‌جمهوري‌اش '' تصميم جايگزيني تلفن ديجيتال به جاي تلفن‌هاي معمولي با شائبه‌هاي زيادي مواجه شد'' گفت: در ايران سنت بدي وجود دارد و آن اين است كه وقتي كارهاي نو وارد مي‌شود، با ترديد مواجه مي‌شوند و گاهي از لحاظ شرعي كه ربطي هم به احكام ندارند، شبهاتي در جامعه ايجاد مي‌شود. در بسياري از رسوم اين‌گونه است و تنها دليل آن نشناختن آثار دقت و عملي آن كارهاست.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام ادامه داد: البته كشور ما از آن مرحله‌ي سنتي و دست و پا گير گذشته و مردم ما درس خوانده شده‌اند. مشكل ما قبل از آگاهي است؛ زيرا يك ملت آگاه براي خوب زندگي كردن به دنبال منابع در اطراف خود مي‌روند اما انسان‌هاي جاهل حتي اگر آباداني هم باشند، با مشكل مواجه مي‌شوند.

وي تاكيد كرد: ما بايد آموزش و تحقيق را با ابزارهاي آموزشي در كشور ايجاد كنيم و شما در همايش راه را براي ثبت نوين ايجاد كرده‌ايد و فكر مي‌كنم بودجه‌ي قابل اعتمادي نيز براي ثبت قرار گيرد.

هاشمي رفسنجاني خاطرنشان كرد: ثبت يك منبع درآمد است و با ايجاد كاداستر درآمدها چند برابر مي‌شود.اكنون هم بسياري از كارها دير نشده و بايد انسان‌هاي آگاهتر و آينده‌نگرتر وارد ميدان شوند و راهكار نشان دهند و شايد لازم باشد از گروه‌هاي متخصص نيز استفاده شود تا كار مفيدي انجام شود.

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام ابراز داشت: ثبت در زندگي در دنياي امروز كه به سرعت به طرف الكترونيكي حركت مي‌كند، همان‌طور كه اطلاعات منتشر مي‌شود و همه چيز در همه جا به سرعت قابل دسترسي است، يك سازمان و اتكاي زيربنايي حياتي ضرورت است و هيچ خانواده‌اي نيست كه در زندگي خود با ثبت مواجه نشده باشد و به آن احتياج نداشته باشد.

وي تاكيد كرد: اميدوارم اين همايش در جامعه جدي تلقي شود و مسوولان اهميت كار را بفهمند و ابزار لازم را براي آن فراهم كنند.
بالا
فهرست اصلي


  * آشنايي با تخلفات انتظامي - آقاي دكتر نصر اله قهرماني

آيا عدم رعايت بايد و نبايد هاي پيش بيني شده در مقررات وكالت، تخلف انتظامي محسوب ميشود؟
۳۰/۸/۸۵ ساعت ۳۰/۱۱ سالن اجتماعات كانون وكلاي دادگستري مركز
                                       
به گزارش دفتر دادسراي انتظامي كانون وكلاي دادگستري مركز

در راستاي فعاليت هاي فرهنگي دادسراي انتظامي جهت آشنايي هر چه بيشتر با مباني تخلفات انتظامي وكلاي دادگستري، سخنراني ذيل برگزار مي گردد:

سخنران:
جناب آقاي دكتر نصر اله قهرماني - دادستان سابق انتظامي و عضو دادگاه انتظامي كانون مركز

عنوان:
آيا عدم رعايت بايد و نبايد هاي پيش بيني شده در مقررات وكالت، تخلف انتظامي محسوب ميشود؟

زمان:
‌روز سه شنبه مورخ ۳۰/۸/۸۵ ساعت ۳۰/۱۱ در سالن اجتماعات كانون وكلاي دادگستري مركز - طبقه چهارم ساختمان ميدان آرچانتين تهران برگزار مي گردد.

از وكلا و كارآموزان علاقه مند دعوت مي شود در اين جلسات شركت فرمايند

دفتر دادسراي انتظامي كانون وكلاي دادگستري مركز
بالا
فهرست اصلي


  * سخنراني خانم هاگيتي پورفاضل و دكتررزا قراچورلو
عناوين سخنراني:مجازاتهاي جايگزين( كار رايگان)-چالش هاي قانوني كودك آزاري درايران


مكان همايش: خيابان طالقاني –بعد ازچهارراه ايرانشهر- خيابان موسوي(فرصت)- خانه هنرمندان
                                       
به نام ايزد يكتا

به مناسبت روز جهاني كودك

موسسه غيردولتي زنان وكودكان رهياب همايش'' پيشگيري از كودك آزاري درايران'' را برگزارمي نمايد.

عنوان سخنراني: مجازاتهاي جايگزين( كار رايگان)
سخنران: گيتي پورفاضل
زمان همايش: يكشنبه ۲۸/۸/۱۳۸۵ ساعت ۱۶ الي ۱۹ همراه با ساير سخنرانان
مكان همايش: خيابان طالقاني –بعد ازچهارراه ايرانشهر- خيابان موسوي(فرصت)- خانه هنرمندان

چالش هاي قانوني كودك آزاري درايران
سخنران: دكتررزا قراچورلو
زمان همايش: يكشنبه ۲۸/۸/۱۳۸۵ ساعت ۱۶ الي ۱۹ همراه با ساير سخنرانان
مكان همايش: خيابان طالقاني –بعد ازچهارراه ايرانشهر- خيابان موسوي(فرصت)- خانه هنرمندان
بالا
فهرست اصلي


  * حمله وحشيانه پليس آمريكا به دانشجوي ايراني با شوك الكتريكي

دانشجويان و مدافعان حقوق مدني در آمريكا انجام تحقيقات مستقل درباره‌ي اقدام پليس اين كشور در حمله به يك دانشجوي ايراني با استفاده از باتوم برقي را خواستار شدند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) خبرگزاري آسوشيتدپرس از لس‌آنجلس گزارش داد، دانشجويان حاضر در يك كنفرانس خبري و تظاهراتي كه در پي اين اقدام پليس آمريكا برگزار شد، اعلام كردند استفاده از شوك دهنده‌ي الكتريكي عليه مصطفي طباطبايي نژاد، دانشجوي ۲۳ ساله‌ي ايراني در كاليفرنيا باعث اعتراض و انتقاد دانشجويان اين دانشگاه شده است.

صبيحه امين، رييس انجمن دانشجويان مسلمان كاليفرنيا گفت: ما به عنوان دانشجو احساس مي‌كنيم امنيت‌مان در خطر است و در دانشگاه احساس امنيت نمي‌كنيم.

طباطبايي سه‌شنبه شب گذشته پس از مشاجره با پليس دانشگاه كاليفرنيا كه در حال كنترل كارت شناسايي دانشجويان در كتابخانه‌ي دانشگاه بود با شوك دهنده‌ي الكتريكي مورد حمله قرار گرفت.

پليس مدعي است پس از آنكه اين دانشجو از ديگران خواسته است در مقاومتي كه انجام داد به او بپيوندند، وي را با باتوم برقي مورد حمله قرار داده‌اند. تصاوير اين اقدام پليس كاليفرنيا بر روي وب سايت YouTube قرار گرفته است.

استفان ياگمن، وكيل اين دانشجوي ايراني اعلام كرد كه قصد دارد كيفرخواستي را تهيه كند كه مي‌گويد با اين دانشجوي ايراني بنا به علت ظاهر خاورميانه‌يي‌اش، اين رفتار صورت گرفته است.

با اين حال نرمن آبرامز، رييس دانشگاه كاليفرنيا خواستار آن شده تا پيش از تكميل تحقيقات در اين باره پيش داوري صورت نگيرد.

كامبيز عبدالرحيمي، رييس شوراي اتباع ايراني آمريكايي دانشگاه گفت كه احتمالا اگر اين حادثه ضبط نمي‌شد، علني نمي‌شد و مورد بي‌توجهي قرار مي‌گرفت.

وي افزود: تاكنون حوادث ديگري رخ داده است و درباره آن‌ها در روزنامه‌ها خوانده‌ايم اما ضبط ويدئويي نشده‌اند.

براساس اين گزارش اين سومين بار در ماه جاري ميلادي است كه رفتار پليس پس از انتشار به وسيله‌ي دوربين آماتور ويدئويي مورد انتقاد قرار مي‌گيرد.

روزنامه‌ي لس‌آنجلس تايمز نوشت كه در پي نگراني والدين دانشجويان و كاركنان دانشگاه كاليفرنيا از عملكرد پليس، اين دانشگاه يكي از مجرب‌ترين وكلاي آمريكا را در صدر يك سازمان نظارتي معروف در لس‌آنجلس به منظور رسيدگي به اين پرونده استخدام كرده است.

به نوشته‌ي اين روزنامه ياگمن گفته است كه طباطبايي نژاد از ارايه‌ي كارت شناسايي‌اش به پليس به اين علت خودداري كرده كه فكر كرده است به دليل خاورميانه‌هاي بودنش از وي درخواست شده كارتش را ارايه كند.

وي گفت: اين دانشجو ايراني تبار است اما در آمريكا به دنيا آمده و شهروند لس‌آنجلس است.

وي افزود كه طباطبايي پنج بار با شوك الكتريكي مورد حمله قرار گرفت.
بالا
فهرست اصلي


  * هفتمين همايش اتحاديه‌ي سراسري كانون‌هاي وكلاي دادگستري

۷ تا ۹ آذر ۱۳۸۵ - به ميزباني كانون وكلاي دادگستري خوزستان و لرستان - اهواز
                                       
طي روزهاي ۷ تا ۹ آذر ماه هفتمين همايش اتحاديه‌ي سراسري كانون‌ها و نوزدهمين همايش كانون‌هاي وكلاي دادگستري ايران برگزار مي‌شود.


به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سيد محمد جندقي كرماني‌پور با اعلام اين خبر، افزود: در اين همايش مهمترين مسائل مربوط به وكالت در كشور و ارتباط وكالت با قضاوت مورد بررسي قرار خواهد گرفت و نسبت به مهمترين مسائل آن تصميماتي اتخاذ خواهد شد.

وي افزود: اين همايش با حضور اعضاي هيات مديره‌ي كانون‌هاي وكلاي دادگستري سراسر كشور و بازرسان، بخش‌هاي انفورماتيك، صندوق حمايت وكلا و روابط عمومي به ميزباني كانون وكلاي دادگستري خوزستان و لرستان در شهر اهواز برگزار خواهد شد.

جندقي با اشاره به محورهاي مورد بحث در اين همايش، يادآور شد: بر اساس دستور جلسه‌اي كه از طرف شوراي اجرايي تهيه و براي كانون‌ها ارسال شده، بررسي اصلاح اساسنامه و تصويب آيين‌نامه‌ي كميسيون انفورماتيك، بررسي ماده‌ي ۱۴ قانون صندوق حمايت وكلا با اين موضوع كه در صورتي كه وكلا بخواهند بازنشسته شوند بايد پروانه خود را تسليم كنند در حالي كه قضات پس از بازنشستگي تازه اقدام به دريافت پروانه وكالت مي‌كنند كه مورد اعتراض وكلا واقع شده و مهم‌ترين موضوعات مبتلا به مورد بررسي و تصميم‌گيري قرار خواهند گرفت.

مهم‌ترين اهداف اين همايش عبارتند از اطلاع از وضعيت وكلا در سراسر كشور نسبت به روابط با قوه‌ي قضاييه و روساي دادگستري‌ها، اختيار و كارآموزان، آزمون وكالت و ...

اين همايش طي روزهاي ۷ تا ۹ آذر ماه با حضور اعضاي هيات مديره‌ي كانون‌هاي وكلاي دادگستري سراسر كشور و برخي مسوولان قوه‌ي قضاييه برگزار خواهد شد.
بالا
فهرست اصلي


  * مجله حقوقي ( دفترخدمات حقوقي ) شماره۳۴ سال ۱۳۸۵

مصونيت اجرايي دولت و سازمان مستقل بين‌المللي در مقابل آراي داوري (دكتر حسين خزاعي) - قربانيان و شهود در جنايات بين‌المللي:از حق حمايت تا حق بيان (لوك والين - ترجمه دكتر حبيب زاده و مجتبي جعفري) - كنوانسيون رفع تبعيض عليه زنان و شروط كلي وارد بر آن(دكتر مصطفي فضائلي) - ديوان بين‌المللي دادگستري: موضوعات منتخب درباره مسئوليت دولت(روزالين هيگينز - ترجمه دكتر علي قاسمي) - حقوق بشر و تروريسم ( پل هافمن - ترجمه عليرضا ابراهيم گل) - روشهاي پرداخت ثمن در تجارت الكترونيك (ايمانوئل تي. لاريا- ترجمه: ماشاء‌الله بنانياسري) - احراز قضايي استفاده عراق از سلاحهاي شيميايي در طول جنگ تحميلي عليه ايران ()
                                       
مجله حقوقي ( مركز امورحقوقي بين المللي) شماره۳۴ سال ۱۳۸۵

مشاهده متن كامل مجله حقوقي شماره ۳۴

بالا
فهرست اصلي


  * سخنراني خانم دكتر رزا قراچورلو به مناسبت روز جهاني مبارزه با خشونت عليه زنان

ساعت ۹ تا ۱۱ مورخ۵/۹/۱۳۸۵ -موسسه غيردولتي زنان و كودكان رهياب
                                       
به مناسبت روز جهاني مبارزه با خشونت عليه زنان

سخنراني خانم دكتر رزا قراچورلو (عضو كميسيون حقوق بشر كانون وكلا و استاديار دانشكده حقوق) با عنوان بررسي خشونت عليه زنان طبق موازين بين المللي حقوق بشر با تاكيد بر خشونت عليه زنان در ايران ( در قانون و درعمل)
زمان: ساعت ۹ تا ۱۱ صبح روز يكشنبه ۵ آذرماه ۱۳۸۵
مكان: موسسه غير دولتي زنان و كودكان رهياب
آدرس: اول خيابان گيشا- بعداز داروخانه كيهان–پلاك ۲۹-واحد۷- زنگ رهياب
بالا
فهرست اصلي


  * هاشمي شاهرودي:
اطفال نابالغ در صورت ارتكاب جرم از مسووليت كيفري مبري هستند


در جلسه‌ي مسوولان عالي قضايي كه صبح امروز به رياست آيت‌الله هاشمي شاهرودي برگزار شد، بحث و بررسي درباره‌ي اصلاح قانون مجازات اسلامي ادامه يافت و مقرر شد: اطفال نابالغ در صورت ارتكاب جرم از مسووليت كيفري مبري شوند اما اگر طفل مميز مرتكب جرم شود، تربيت، مراقبت و تاديب او با نظر دادگاه بر عهده‌ي ولي يا سرپرست قانوني او و در صورت لزوم با كانون‌هاي اصلاح و تربيت خواهد بود.

به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،آيت‌الله هاشمي شاهرودي با اشاره به مباحث مطرح در جلسه‌ي مسوولان عالي قضايي گفت: در اصلاحات آيين دادرسي و كيفري، ادله اثبات شرعي و عرفي را تفكيك كرده‌ايم و بينه شرعي با شهادت عرفي را نيز جدا كرده‌ايم و اين مساله در راستاي تضمين حقوق شهروندان صورت گرفته است.

رييس قوه‌ي قضاييه با اشاره به حركت دادستاني آرژانتين درباره‌ي ادعاهاي دروغين خود نسبت به ايران گفت: حركت صورت گرفته از سوي مقامات آرژانتين و ادعاهاي دروغين آنها در به راه انداختن مجدد پرونده‌ي قضايي عليه مقامات كشورمان با توجه به افتضاحي كه در گذشته صورت داده‌اند نشان مي‌دهد كه يك بار ديگر صهيونيست‌ها با تحريك مقامات اين كشور، تلاش خود را براي ايجاد توطئه‌ي مجدد عليه ايران به كار گرفته‌اند.

هاشمي شاهرودي افزود: قطعا بايد برخورد قضايي و سياسي خوبي با اين اقدام و اين توطئه صورت گيرد و دادستان كل كشور كه پي‌گيري‌هاي خوبي نيز انجام داده است نبايد اجازه دهد كه چنين حركت‌هايي تكرار شود.

رييس قوه‌ي قضاييه با اشاره به شكنجه يك دانشجوي ايراني در كتابخانه‌اي در يكي از دانشگاه‌هاي آمريكا گفت: اين اقدام نشانه رذالت كشورهاي استكباري و نقض واقعي حقوق بشر است.

هاشمي شاهرودي تاكيد كرد: اين موضوع يعني بي‌احترامي به يك دانشجو آن هم در يك محيط علمي و در كشوري كه مدعي حقوق بشر است قابل پي‌گيري حقوقي و سياسي است.

رييس قوه‌ي قضاييه بروز اين حركات از سوي دولت آمريكا را نشانه‌اي از شكست در عرصه‌هاي مختلف توصيف كرد و گفت: اين‌گونه حركات به خوبي از عمق ناتواني استكبار و شكست در عرصه‌هاي داخلي و خارجي رژيم آمريكا خبر مي‌دهد.

هاشمي شاهرودي هم‌چنين به استقبال گرم و پرشكوه مردم كردستان از رييس‌جمهور اشاره كرد و افزود: اين استقبال پرشكوه نشان از شكست عجيب گروه‌هاي معاند و ضدانقلاب در ايجاد تفرقه بين اقوام ايراني است و وفاداري مردم به نظام و انقلاب را به خوبي به جهانيان ثابت مي‌كند و همه‌ي مسوولان بايد با تلاش بيشتر و خدمت‌رساني بهتر به‌ويژه به كردستان و ساير مناطق محروم، قدردان اين شور و شوق و وفاداري باشند.

انتهاي پيام
بالا
فهرست اصلي


  * طرح جامع پيشگيري از خودكشي دانش‌آموزان تدوين شد
ايجاد چتر حمايتي و تخصصي برون ودرون‌مدرسه‌اي و كاهش رفتارهاي پرخطر


افزايش مرگ و مير ناشي از خودكشي در حالي طي ۴۵ سال گذشته به ۶۰ درصد رسيده كه هم اكنون خودكشي دومين علت عمده مرگ نوجوانان ۱۵ تا ۱۹ ساله و سومين علت مرگ ۱۵ تا ۲۴ ساله‌هاست.

خودكشي به عنوان پديده‌اي رواني ــ اجتماعي و موضوعي چند وجهي و پيچيده در بسياري از كشورها به ويژه در بين نوجوانان و جوانان نگراني عمده‌اي را براي مسوولان و برنامه‌ريزان ايجاد كرده است.


خودكشي ۱۵ تا ۱۹ساله‌ها در چهل سال اخير ۳۰۰ درصد افزايش يافته است

به گزارش سرويس «آموزش و پرورش» ايسنا اين پديده در حالي جز ۱۰ علت اصلي مرگ در كشورهايي كه اطلاعات آنها در دست است، به شمار مي‌رود كه بر اساس برآورد سازمان بهداشت جهاني، در سال ۲۰۰۰ تقريبا يك ميليون نفر در دنيا به واسطه خودكشي مرده‌اند و تحقيقات نيز نشان مي‌دهد عليرغم اين كه ميزان خودكشي در جمعيت عمومي از سال ۱۹۵۰ تا حدود زيادي ثابت مانده اما ميزان آن در نوجوانان ۱۵ تا ۱۹ ساله به بيش از ۳۰۰ درصد در سال ۱۹۹۰ افزايش يافته است.

بعلاوه ۸۶ درصد تمام خودكشي‌هاي افراد زير ۲۰ سال در جهان، متعلق به افرادي است كه در سن ۱۵ تا ۱۹ سال هستند و در مقابل خودكشي يك جوان، تقريبا ۱۰۰ تا ۲۰۰ اقدام به خودكشي در ميان جوانان وجود دارد؛ چرا كه بيش از ۴ ميليون جوان مبتلا به افسردگي هستند.


۳۰درصد خودكشي نوجوانان و جوانان با مشكلات هويت جنسي مرتبط است

بر اساس اطلاعات به دست آمده، افسردگي، اختلالات مربوط به سوء‌مصرف مواد مخدر، رفتارهاي پرخاشگرايانه يا مخرب و از دست دادن عزت نفس از جمله عوامل خطر مهم در اقدام به خودكشي و خودكشي كامل بوده و مهمتر آن كه ۳۰ درصد خودكشي‌هاي جوانان و نوجوانان به مشكلات هويت جنسي اين گروه سني بر مي‌گردد كه لزوم توجه به مسائل رواني و رشد شخصيتي گروه فوق را يادآور مي‌شود و در اين ميان نقش نظامهاي آموزشي و تربيتي بسيار حائز اهميت خواهد بود.


نفوذ و تاثير پيشگيري از خودكشي مبتني بر مدرسه پيش‌گستر است

بر اين اساس توانمندسازي عوامل آموزشي و پرورشي و به نوعي ايمن‌سازي مدارس در راستاي پيشگيري از گرايش نوجوانان و جوانان به عوامل پرخطر از اهميت بسياري برخوردار است؛ هر چند به دلايل مختلف اين تفكر هنوز وجود دارد كه مدارس نبايد درگير چنين مسايلي شوند اما كارشناسان معتقدند كه معمولا نفوذ و تاثير عمده پيشگيري از خودكشي مبتني بر مدرسه، پيش از آن كه واكنشي و فردي باشد، پيش‌گستر است، ضمن آن كه اوليا و مربيان در مدارس زمان زيادي با جمعيت قابل توجهي از نوجوانان و جوانان در تماس مستقيم هستند و لذا از جايگاه استراتژيك و مهمي در برنامه‌هاي پيشگيرانه از جمله كاهش رفتارهاي خود ــ آسيب رسان، برخوردارند.

پژوهشها نشان مي‌دهد مشكلات عاطفي از قبيل افسردگي ، اضطراب، روابط ناخوشايند و نظام حمايتي دانش‌آموزان ، اختلالات رواني، سوء مصرف مواد مخدر و الكل ، نداشتن مهارتهاي مقابله‌اي و سازگاري ، از دست دادن اعتماد به نفس، نبود خدمات مشاوره‌اي به ويژه براي نوجوانان در معرض خطر و دسترسي نداشتن به خط كمك ــ راهنمايي تلفني از جمله مولفه‌هاي خطر آفرين به ويژه در بين نوجوانان براي اقدام به خودكشي است ضمن اين كه متاسفانه دانش‌آموزان هيچگونه آشنايي با اورژانس اجتماعي و نحوه كمك گيري و فعاليت‌هاي آن ندارند.


فاصله ۲۳ برابري دسترسي دانش‌آموزان مدارس به مشاور، نسبت به نرم مشاوره

در عين حال در حال حاضر تنها ۱۵ هزار مشاور، فقط در مدارس متوسطه و پيش دانشگاهي وجود داشته و بر اساس آخرين آمار با كمبود دو هزار و ۲۱۵ مشاور روبرو هستيم و هيچ مدرسه ابتدايي و راهنمايي مشاور ندارد. ضمن اين كه نرم مصوب مشاوره در مدارس به ازاي هر ۱۲ دانش‌آموز يك ساعت خدمات راهنماي و مشاوره است اما هم اكنون به ازاي هر ۲۸۰ دانش‌آموز يك مشاور تمام وقت در مدارس دارند.


تهيه طرح جامع پيشگيري از خودكشي در محيط‌هاي دانش‌آموزي

به گزارش ايسنا هم اكنون طرح جامع پيشگيري از خودكشي در محيط‌هاي دانش‌آموزي توسط آموزش و پرورش تهيه شده است.


شناسايي عوامل خطر و كاهش رفتارهاي آسيب‌زا در گروههاي پرخطر

هدف كلي طرح فوق، حفظ و ارتقاي بهزيستي و سلامت رواني ــ اجتماعي دانش‌آموزان، تقويت و ارتقاي مهارت و توانمندي عوامل آموزشي و پرورشي در حمايت دانش‌آموزان در معرض خطر و مواجهه با رفتارهاي پر خطر ، كاهش زمينه‌هاي اقدام به خودكشي در ميان نوجوانان و جوانان به ويژه دانش‌آموزان ذكر شده و افزايش اطلاعات و آگاهي مسوولان، معلمان، اوليا و دانش‌آموزان ، شناسايي عوامل خطر و كاهش رفتارهاي آسيب‌زا در گروههاي پرخطر ، بررسي، شناسايي و به كارگيري اقدامات پيشگيرانه، كمك به انجام پژوهش در خصوص شناخت رفتارهاي خودكشي گرا، ارائه خدمات مشاوره‌اي ، كاهش دسترسي و ميزان مرگ‌آوري روشها و ابزارهاي خودكشي، بهبود و هدايت انعكاس گزارشهاي مربوط به خودكشي در رسانه‌ها و تقويت اميد به زندگي و مساله گشايي از طريق آموزش مهارتهاي زندگي از مهمترين اهداف جزئي مد نظر طرح جامع پيشگيري از خودكشي در محيط‌هاي دانش‌آموزي تعيين شده است.


ايجاد چتر حمايتي و تخصصي برون و درون مدرسه‌اي در پشتيباني مدرسه محور

استراتژيهاي پايه اين طرح نيز سلامت نگري، اصلاح و تقويت روابط انساني در مدرسه، تلاش براي ارائه محيطي امن و حمايتگرانه در تعاملي انساني و مسوولانه با دانش‌آموزان، شناسايي علمي دانش‌آموزان در معرض خطر يا نيازمند خدمات حمايتي و مشاوره‌اي، ايجاد چتر حمايتي و تخصصي برون و درون مدرسه‌اي در پشتيباني مدرسه محور، تلاش براي تحقق باورهاي مطلوب، انعطاف پذيري در ياد دهي و يادگيري در نظر گرفته شده است.

بعلاوه، طرح جامع پيشگيري از خودكشي در محيط‌هاي دانش‌آموزي، آشنا كردن مديران، مشاوران، مربيان و معلمان با عوامل و رفتارهاي پرخطر، آموزش و مشاركت دانش‌آموزان در برنامه‌هاي اجتماعي و داوطلبانه، تاكيد بر آموزش مهارت حل مساله و آشنايي با عوامل خطر، استفاده از ابزارهاي غربالگري با هدف شناسايي افراد پرخطر، بهره‌گيري از مدلهاي ارايه خدمات رواني ــ اجتماعي در سطح جهان و تنظيم و تدوين مدل و الگوي جديد بومي و فرهنگي را از جمله استراتژيهاي مهم آموزشي و پيش‌بيني و تشكيل كميته حمايتي ــ تخصصي، فراهم كردن زمينه دسترسي مناسب و آسان با تقويت پيوند و ارتباط اين كميته با مراكز مداخله در بحران را از جمله استراتژي‌هاي ساختاري و كمك به انعطاف‌پذيري مقررات درون مدرسه‌اي در شرايط خاص، پيش‌بيني كمكهاي مالي و درماني به جمعيت هدف، تلاش براي ارايه خدمات حمايتي و مددكاري، تهيه منابع علمي و آموزشي را از جمله استراتژي‌هاي حمايتي، مدنظر در طرح تعيين كرده است.

گفتني است چهار كميته پيشگيري، حمايتي و تخصصي در سطح كشور، استان، منطقه و مدرسه در طرح جامع پيشگيري از خودكشي در محيط‌هاي آموزشي تعيين شده كه بر اساس آن، بررسي كمي و كيفي آسيبهاي اجتماعي ــ رواني منطقه، برنامه‌ريزي و تسهيل اجراي برنامه‌هاي پيشگيرانه در سطح مدرسه،‌ارتباط مستمر با كميته حمايتي و تخصصي منطقه با برنامه‌ريزي و تصريح وظايف اعضا و جلب همكاري،‌محور قرار دادن استراتژي‌هاي عمومي در برنامه‌ريزي از جمله وظايف كميته پيشگيري، حمايتي و تخصصي مدرسه است.

در اين طرح همچنين بر اصولي در جهت پيشگيري از رفتارهاي پر خطر تاكيد شده كه از جمله آنها مي‌توان به اصلاح ارتباطات معيوب بين گروه هدف با تكيه بر باورهاي ذهني و افزايش مهارتهاي ارتباطي و ميان فردي، شناسايي آسيبهاي رواني ــ اجتماعي در زمينه خودكشي و ساير رفتارهاي پرخطر چون سوء‌مصرف مواد مخدر، پرخاشگري، خشونت، سوء‌استفاده‌هاي جنسي ، و .... تلاش براي به روز كردن آگاهي و اطلاعات كليه اولياي مدارس، به خصوص معلمان در خصوص روشهاي مداخله در بحرانهاي اجتماعي، تمركز برنامه‌هاي پيشگيرانه بر مهارتهاي اساسي زندگي و ... اشاره كرد.

بر اساس اين گزارش در نظر گرفته شده است تا تبيين اهداف، شيوه فعاليت و افزايش آمادگي عملي نيروي انساني از ستاد تا مدرسه پيرامون آسيبهاي اجتماعي با اولويت خودكشي، بررسي و تحليل وضعيت موجود، نياز سنجي و تعيين اولويتهاي برنامه‌اي ، تهيه منابع آموزشي و اطلاعاتي، اجراي برنامه‌هاي پيشگيرانه، تلاش در تعيين آسيبهاي مهم اجتماعي ــ رواني مناطق آسيب پذير ، به كارگيري مدل مداخله در بحرانهاي رواني ــ‌اجتماعي و ... به عنوان فرايند و برنامه عمل در طرح ريزي و اجراي برنامه پيشگيري طرح جامع پيشگيري از خودكشي در محيطهاي دانش‌آموزي مورد توجه قرار گيرد.


پيش‌بيني اعتبار اوليه ۱۰ ميليارد ريالي براي اجراي طرح پيشگيري از خودكشي در محيطهاي آموزشي

به گزارش ايسنا نظارت و ارزيابي مستمر از طرح نيز از طريق اعزام گروههاي بازديد به استانها، مناطق و مدارس صورت خواهد گرفت و نياز سنجي ، تبيين اهداف، سياستها، استراتژي‌ها و برنامه‌هاي پيشگيري از خودكشي، تهيه و ارسال دستورالعملها، تعيين تعداد استانهاي مجري با توجه به سطح خطرپذيري ، تعيين اولويت و جمعيت هدف ، تهيه محتوا و بسته‌هاي آموزشي، ساخت ابزارهاي غربالگري و شناسايي دانش‌آموزان آسيب پذيرر و پر خطر، تشكيل كميته تخصصي پيشگيري و حمايتي ، تدوين و ارائه مدل خاص مداخله در وزارت آموزش و پرورش و طراحي ابزار ارزيابي اجراي برنامه با تاكيد بر مدرسه جدول عملياتي اجراي طرح جامع پيشگيري از خودكشي خواهد بود.

پيش‌بيني شده است تا جمع اعتبارات مالي پايه مورد نياز براي اجراي طرح جامع پيشگيري از خودكشي در محيط‌هاي دانش‌آموزي ۱۰ ميليارد ريال باشد.
بالا
فهرست اصلي


  * باهدف آشنايي مردم با مسائل حقوقي خود؛
طرح «حقوقبان» در مناطق مختلف شهر تهران اجرا مي‌شود


طرح «حقوقبان» براي آشنايي شهروندان تهراني با مسائل مختلف حقوقي در فرهنگسراها و خانه‌هاي فرهنگ شهر تهران برگزار مي‌شود.

به گزارش سرويس «شهري» ايسنا شهرداري تهران اعلام كرد: مركز آموزش سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، به منظور آشنايي هرچه بيشتر شهروندان تهراني با مسلئل مختلف حقوقي اقدام به برگزاري كلاس‌هاي آموزش حقوق جزا درفرهنگسراها و خانه‌هاي فرهنگ مناطق۲۲گانه شهر تهران كرده است.

براساس اين گزارش هدف از اجراي طرح «حقوقبان» آشنايي مردم با مسائل حقوقي خود نظير روابط موجر و مستاجر، قانون كار، تجارت، حقوق كودكان، حقوق زن در خانواده و ...است كه در اين طرح تلاش مي‌شود تا مسائل حقوقي از اين نوع با زباني ساده و قابل درك براي همگان آموزش داده شود.

گفتني است كه در اين طرح كه با همكاري قوه قضائيه صورت مي‌گيرد ۱۵ نفر از متخصصين حقوقي به آموزش الفباي حقوق براي مردم خواهند پرداخت، همچنين در طول اين مدت علاوه بر برگزاري كلاس‌ها، مشاوره‌هاي حضوري براي شهروندان تهراني در اين مراكز انجام مي‌شود كه اين مشاوره‌ها در مراكز جنوب و شمال شهر تهران با اخذ هزينه بسيار اندك همراه خواهد بود.

لازم به ذكر است مركز آموزش سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران نخستين نهادي است كه اقدام به برگزاري كلاس‌هاي آموزش حقوق براي شهروندان تهراني كرده و در اين راستا بروشورهاي مختلفي در مترو، مدارس، فرهنگسراها و خانه‌هاي فرهنگ به صورت رايگان توزيع مي‌كند.
بالا
فهرست اصلي


  * بررسي لايحه نحوه رسيدگي به جرايم راهنمايي و رانندگي
سه شنبه در كميسيون قضايي به پايان مي‌رسد


عزت الله يوسفيان نماينده آمل و لاريجان از به پايان رسيدن بررسي لايحه نحوه رسيدگي به جرايم راهنمايي و رانندگي در كميسيون قضايي و حقوقي خبر داد.
عضو كميسيون قضايي در گفتگو با خبرنگار خانه ملت افزود: در جلسه روز سه شنبه اين لايحه به تصويب كميسيون خواهد رسيد.
نماينده آمل در پاسخ به اين سوال كه مهمترين مباحث اين لايحه را چه مواردي در برمي‌گيرد گفت: در اين لايحه افزايش مجازات براي رانندگان متخلف در نظر گرفته شده است از سويي براي رانندگان كارنامه عملكرد و معدل‌هايي نيز براي تخلفات آنها در نظر گرفته شده است.
وي گفت: براي رانندگان متخلف مجازات‌هايي مانند توقيف گواهينامه و اتومبيل و موتور سيكلت نيز لحاظ شده است.
يوسفيان اظهار داشت: اعضاي كميسيون در نشست روز گذشته همچنين پيشنهاد دادند تا با توجه به برخي لوايح قضايي كه از سوي دولت ارائه شده و در نوبت بررسي است لذا با توجه به اهميت اين لوايح مقرر شد تا اين لوايح بصورت اصل ۸۵ بررسي شوند تا زودتر به نتيجه برسند.

منبع: خانه ملت تاريخ: ۲۹ آبان ۱۳۸۵
بالا
فهرست اصلي


 *English
Lawyer Search <  
Francias* 

 *كانون جهاني (IBA)
اتحاديه كانونها
 *مصوبات
 *مجمع عمومي
 * شوراي اجرائي
 *كميسيون‌انفورماتيك

كانونهاي وكلا
 *مركز
 *فارس
 *آذربايجان شرقي
 *آذربايجان غربي
 *اصفهان
 *مازندران
 *خراسان
 *گيلان
 *قزوين
 *كرمانشاه و ايلام
 *خوزستان
 *همدان
 *قم
 *كردستان
 *گلستان
 *اردبيل
 *مركزي
 *بوشهر
 *زنجان
 *لرستان
 *کرمان


امور وكلا و كارآموزان  *فهرست اسامي
 *مصوبات كانون
 *كميسيون حقوقي
 *كارآموزي و اختبار
 *آزمون وكالت
 *نظرات وكلا

طرح‌ها و لوايح وكالت
 *كتابخانه
 *مقالات حقوقي
 *مجله حقوقي
 *نشريه داخلي

منابع حقوقي
 *بانك قوانين
 *آراء قضائي
 *نظرات مشورتي
 *لوايح و اوراق
 *مراجع رسيدگي
 *پرسش و پاسخ

سايتهاي‌اطلاع‌رساني
 *حقوقي و داخلي
 *حقوقي خارجي
  لطفا برای مشاهده بهتر تارنما قلم فارسی موجود را دریافت کنید.  كاوش پيشرفته
All Rights Reserved.
© 2003 Iranian Bar Associations Union
No. 3, Zagros St., Argentina Sq., Tehran, Iran
Phone: +98 21 8887167-9     Fax: +98 21 8771340    
Site was technically designed & developed by Nima Norouzi